Bir Video Röportaj Hazinesi: Çağdaş Türk Yönetmenlerle Söyleşi

Keşfet Liste Röportajlar

Sinemaseverler öyle iştahlı insanlardır ki filmleri izlemek çoğu zaman onlara yetmez. Filmin hemen arkasından kamera arkası görüntüler merakla izlenir. ‘Bir film nasıl çekilir, yönetmen oyuncuya nasıl oyun verir, onlarca insanın aynı amaç uğrunda kolektif uyumu nasıl sağlanır ve tabii acaba gerçekten ‘sette çok eğlendik’ geyiği doğru mudur?’ merak edilir. Bu merak biraz daha öteye giderek yönetmen özelinde yoğunlaşır. Ne de olsa meydana gelen eserin baş sorumlusu her zaman yönetmen olur. Bir ölçü birimi olarak paranın dahi alamayacakları arasında yer alır ‘tecrübe.’ Biz de bu konuda yaşayan yönetmenlerimizle yapılan video röportajları derleyerek merakınızı gidermek istedik. Biliyoruz ki tecrübe kulak verilmesi gereken kıymetli bir hatıra.

1) Tanıştırdığı gerçekçi karakterler ile öne çıkan senaryoların sahibi Yavuz Turgul’un upuzun sinema yolculuğundan elde kalanlar.

2) Prestijli ödülleri ülkemize getiren, sinemamızda yol açan, ardından peşi sıra genç kuşak sinemacıların yürümeye çalıştığı, sineması hakkında tartışmaların bitmediği bir isim Nuri Bilge Ceylan. Yönetmenin yıllar önce TRT’de söyledikleri dinlemeye değer.

Daha güncel örnek için 2008 yılı kayıtlı BBC röportajı:

3) Alışıldık konulara alışılmadık gözle yaklaşan ilginç bir yönetmen Ezel Akay. Sinema ve yaratıcılık konusunda fikirlerini paylaştığı Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi kaydı.

4) Yaptığı her film ile ses getiren, söyledikleri birçok tartışmanın başlangıcı sayılan nev-i şahsına münhasır bir yönetmen Zeki Demirkubuz. Fikrini açıkça ifade etmede ekonomik davranan sanat insanlarının fazlaca olduğu bir cemiyette yönetmenin söyledikleri daha da dikkat çekici oluyor.

5) Yaşayan yönetmenler arasında en üretken olanlardan biri Çağan Irmak. Enerjik duruşuyla öne çıkan yönetmenin kült olmaya aday işleri filmografisinde yer alıyor. Filmlerinin gösterimi için Amerika’ya giden Çağan Irmak ile yapılmış kısa bir video kayıt.

6) Komedyenliği ile yaşarken efsane olan bir isim Cem Yılmaz. Yazdığı senaryolar ile birçok seyirci kalbinden yakalamayı başardı. Daha sonra yönetmenliğe de geçiş yapan Cem Yılmaz kendini geliştirmeye devam ediyor. Tüm içtenliği ile tecrübelerini paylaştığı Tek Başına belgeseli tekrar tekrar izlenmeye değer.

7) Yöre komedisi denilince akla Yüksel Aksu geliyor. Ege bölgesi insanının hayatından ilham alarak ortaya koyduğu işler geniş kitlelerce beğenildi. Yönetmenin Işık Üniversitesi’nde yaptığı söyleşi listemizde kendine yer buldu.

8) Ana akım sinemanın dışında yer alan, yazdığı çektiği filmler ile kemik seyirci kitlesi olan bir isim Ümit Ünal. Her fırsatta senaryo atölyesi ve sinema söyleşisi yaparak ve hatta kitap yazarak tecrübelerini paylaşmaktan çekinmeyen bir yönetmen. Şu sıralar resimleri ile ilgilenen yönetmenin Bi’kafalar için verdiği röportajın kaydı sizlerle.

9) Genç kuşak sinemacılardan da bir ismi listeye almamız gerekiyordu. İlk filmi Sivas ile yurt dışında ses getiren Kaan Müjdeci’nin neler tecrübe ettiğini dinlemek isteyenler için CNN kaydı sizlerle.

10) Yeşim Ustaoğlu, Türk sinemasının en önemli kadın yönetmenlerinden. Yakın zamanda Tereddüt ile seyirciye merhaba diyecek olan yönetmen sinema macerasının en başından sonuna seyrini anlatıyor.

11- Rüya filmi ile mimari gelenekleri mercek altına alan Derviş Zaim’den gençler için ufuk açıcı bir röportaj.

12) Abluka ve Tepenin Ardı filmleri ile çarpıcı işlere imza atan Emin Alper de deneyimlerini paylaştı.

13) Son dönemin en iyilerinden Sarmaşık’ın yönetmeni Tolga Karaçelik…

14) Ekibiyle yaptığı her işte ses getiren senarist yönetmen Selçuk Aydemir de genç kuşak sinemacılar arasında yer alıyor. İlk filmi ile gişede umduğunu bulamasa da ikinci filmi Düğün Dernek ile 7 milyon bilet satışı sağladı. Bu inanılmaz çıkışın öncesinde tecrübe edilenleri dinlemek için Çalgı Çengi filmi sonrası yapılan röportajını eklemek istedik.

Ve elbete bir de büyük ustaya yer vermek gerekirdi. 2012 yılında vefat eden usta yönetmen Metin Erksan’ın aşağıdaki röportajını birkaç kez izlemiştik. Çok değerli olduğunu düşündüğümüz bu kaydı da sizlerle paylaşmak isteriz.

Onur Ünlü’nün de samimi bir röportajı …

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up