Bir Türk-Yunan Dostluk Hikayesi: İsmail ve Roza

Avrupa Sineması Günün Haberi

Yunanistan’ın bestsellerlerinden Yannis Yanellis’in İsmail ve Roza” perdeye uyarlanıyor. Filmin çekimleri İstanbul’da başladı.

İli ülkenin ortak yapımı olan  İsmail ve Roza Yorgos Kordellas tarafından yönetiliyor. Filmin en büyük hedefi dostluk mesajı vermek.  Filmin çekimleri İstanbul, İzmir, Atina ve Midilli Adası’nda tamamlanacak.

Filmin başrollerini Yılmaz Gruda, Tasos Noussıas, Evgenia Dimitropoulou, Lida Protopsaltı, Cem Aksal, Aysan Sümercan, Youlika Skafida, Petros Lagoutis paylaşıyor. 

 Christina Lazaridi’nin senaryosunu kaleme aldığı filmin konusu kısaca şöyle:

Asırlara birlikte yaşayan Türk ve Yunan halkının 1920’lerde yaşanan mübadele sonrası yaşam öykülerini ele alan filmde, İzmir’de doğup genç bir kızken doğduğu topraklardan ayrılmak zorunda kalmış Roza ve İzmirli İsmail’in sırrı, yıllar sonra Roza’nın 28 yaşındaki torunu Marianna ve antika tutkunu Dimitris’in çabaları ile aydınlatılıyor.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up