Bir Sinema Hazinesi: Hitchcock/Truffaut

Eleştiri Genel Serbest Kürsü

yazar_serkanbastimar_

Mark Cousins’in 5 yıl önce çıkardığı ‘Sinemanın Hikayesi‘ ile karşılaştığımda dünyanın en değerli hazinesini bulmuşçasına sevinmiştim. 15 bölümlük bu güzelim belgesel, sinemanın ilk günlerinden 2000’lere uzanan bir süreci film ve yönetmenler üzerinden anlatıyordu. Bugün bile dönüp dönüp izlediğim belgesele bir dönem öyle kafayı takmıştım ki uyumadan önce özellikle Bergman’ın olduğu bölümü açıp rüyalar alemine dalıyordum.

Hitchcock/Truffaut

Buna benzer bir hazineyi bulmanın sevinci içindeyim yine: Hitchcock/Truffaut! Kent Jones’in Hitchcock’a Göre Sinema kitabından hareketle çektiği belgesel, günümüz yönetmenlerine kitabın kendilerini nasıl etkilediği sorusunu soruyor.

En başından Hitchcock’u tahta oturtan ve vezirliği ise Truffaut’a veren belgeselde, David Fincher’den, Martin Scorsese’ye, Peter Bogdanovich’ten Wes Anderson’a birçok yönetmenin Hitchcock’un kendilerine olan etkilerini ve onların bakışıyla Hitchcock’un sinemasına göz gezdiriyoruz.

Truffaut’un çevirmen aracılığıyla Hitchcock’la yaptığı sekiz günlük bir nehir söyleşiden çokça alıntılar eşliğinde ilerleyen belgesel, yüzde 75’lik bir kısım ile ‘korku ve gerilimin babası’ Hitchcock’a sırtını yaslarken kalan kısmı ise Truffaut’un sinemasından kesitler dolduruyor.

Bir sinefil için magazinel boyutu yüksek olan Hitchcock/Truffaut içerdiği tarihi, teknik bilgiler sayesinde belge niteliği taşıyan bir film aynı zamanda. İlk dakikadan itibaren bir hazine sandığının açılması hissi ile gözlerimizi fal taşı gibi açan belgesel ile özellikle Hitchcock’un renkli kişiliğini ve sinemadaki ustalığını bir kez daha derinlemesine keşfediyoruz. (Ve o fal taşı gibi gözler açık kalmaya devam ediyor)

Francois Truffaut’un kitaplaştırdığı ve sinema tarihine hediye ettiği bu söyleşiden elbette Alfred Hitchcock oldu. Truffaut, Hitchcock’un sıradan bir popüler yönetmenden ziyade gerçek sanatçı ve bir sinema dahisi olduğunu adeta ispatlayan Truffaut, geleceğin yönetmenlerine de ilham verici bir başvuru kaynağı verdi. Belgeselde kitabın kendilerine etkilerini anlatan yönetmenler, bir müddet sonra kendi Hitchcocklarını anlatmaya koyuluyor. Herkesin içindeki başkalaşmış Hitchcock’u da bu sayede görüyoruz.

Ara sıra çevirmen nedeniyle söyleşi de sıkıntılar yaşasak da, sinema tutkunları için bir, beş, on hatta yüz defa izlenecek bir belgesel olmuş Hitchcock/Truffaut. Böyle güzide bir belgeseli sinemada oturup izlemek büyük bir şanstı. Vizyondayken gidip o koltuğa kurulun ve kişisel sinema tarihinize özel bir çentik atın.

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up