Bizimle İletişime Geçin

Etkinlikler

Bir Sapığın İdeoloji Rehberi

Yayınlandı

tarihinde

Slavoj_Zizek

İstanbul Modern Sinema’da gösterilecek “Bir Sapığın İdeoloji Rehberi” programı adını süperstar filozof Slavoj Zizek’in son belgeselinden alıyor.

Gösterim tarih ve saatleri için tıklayın.

Sinema tarihinden çeşitli filmleri yorumlayan Zizek, sinemanın nasıl arzu duymamız gerektiğini dikte ettiğini ve bu nedenle sapkın bir sanat olduğunu iddia ediyor. Programda da gösterilecek olan “Sapığın İdeoloji Rehberi”nde, yol göstericimiz Zizek tanık olduğumuz öykünün ötesindeki sinemanın kapılarını bizim için aralıyor. Seçki, bir yandan Laos’un geleneklerine bağlı bir köyünden, Avrupa’nın 1968 hareketine uzanıyor, öte yandan sinemanın psikanalizle ilişkisini ele alan, sinemanın bir illüzyon ve arzu makinesi olduğunu adeta kanıtlayan filmler sunuyor.

Sapığın İdeoloji Rehberi (The Pervert’s Guide to Ideology), 2012

İngiltere-İrlanda, DVD, Renkli, 135’, İngilizce

Yönetmen: Sophie Fiennes

Oyuncular: Slavoj Zizek

Günümüz felsefe dünyasının popüler düşünürlerinden Slavoj Zizek, sinemanın psikanalizle ilişkisini ele aldığı ilk belgeseli Sapığın Sinema Rehberi’nden sonra biçimsel anlamda bir devam niteliği taşıyan Sapığın İdeoloji Rehberi adlı bu filmde de Sophie Fiennes ile ortaklığını sürdürüyor. Yaşadığımız toplumu post modern olarak niteleyen Zizek, topluma tüketim ideolojisinin hakim olduğunu, değerlerinin ise haz almak, fantezi ve arzu olduğunu söylüyor. Psikanalizi Hollywood ve dünya sinemasının çeşitli film örneklerine uygulayarak, metnin içine sızmış ideolojik mesajları deşifre ediyor. Belgeselde, Taksi Şoförü, Jaws, Titanik, Full Metal Jacket, Kara Şövalye gibi filmlerin yanı sıra dünya sinemasının ağırlıklı olarak propaganda amaçlı çekilmiş bazı filmleri ve tüketim toplumunun başlıca meta markalarının reklam filmlerinde kullandıkları mesajlar da yer alıyor.

Mayıstan Sonra (Après Mai) (Something in the Air), 2012

Fransa, Blu-ray, Renkli, 122’, Fransızca-İtalyanca

Yönetmen: Olivier Assayas

Oyuncular: Lola Creton, Clément Métayer, Félix Armand, Dolorès Chaplin, Carole Combes

Venedik Film Festivali’nden “En İyi Senaryo” ödülü ile dönen film, Avrupa gençliğinin 1968 Hareketi sonrasında yaşadığı çalkantıları ele alıyor. Aşk Kokusu, 60′lı yılların sonlarında çıkan öğrenci isyanları ekseninde 70′lerin Fransa’sına genç lise öğrencisi Gilles ve arkadaşları üzerinden bir bakış atıyor..

Hayallerin Ötesinde (Imagine), 2012

Polonya-İngiltere-Portekiz-Fransa, 35mm, Renkli, 105’, İngilizce

Yönetmen: Andrzej Jakimowski

Oyuncular: Alexandra Maria Lara, Edward Hogg, Melchior Derouet, Francis Frappat

Görme yetisi olmayan Ian uzun yıllardır “mekansal oryantasyon” (echo-location) yöntemi ile baston kullanmayı bırakmış ve bu yöntemle hayatın içerisine girebilmeyi başarmıştır. Sorunlarının dışarıdaki dünyayı hayal etmekle yok olacağına inanan Ian, Lizbon’da görme engelli insanlar için özel eğitim veren bir kliniğe eğitmen olarak atanır. Ian buradaki öğrencilerine günlük olarak alışılmışın dışında eğitimler vermeye başlar. Film geçen yıl Varşova Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ve İzleyici Ödülleri’ni kazanmıştı.

Yarım Kalan Şarkı (Song for Marion), 2012

İngiltere, 35mm, Renkli, 93’, İngilizce

Yönetmen: Paul Andrew Williams

Oyuncular: Terence Stamp, Vanessa Redgrave, Gemma Arterton, Christopher Eccleston

72 yaşındaki huysuz emekli Arthur, kanserle boğuşan eşi Marion’ını kaybettikten sonra oğlu ve torunuyla da ilişkisini keserek kendini hayattan soyutlar. Ancak bir süre sonra Marion’ın gönülden bağlı oluğu sıra dışı koronun cazibesine kapılır.

Tanrı Amerika’yı Korusun (God Bless America), 2012

ABD, DVD, Renkli, 104’, İngilizce

Yönetmen: Bobcat Goldthwait

Oyuncular: Joel Murray, Tara Lynne Barr, Melinda Page Hamilton, Mackenzie Brooke Smith, Hastalıklı bireylerin Amerikan toplumundan ayıklanması gerektiğine inanan Frank aynı gün hem işinden kovulur hem de beyninde tümör olduğunu öğrenir. İlk cinayetinin ardından, her şeye isyan etmeye hazır, en az onun kadar öfkeli Roxy ile karşılaşan Frank, onun da yardımıyla kısa sürede bir ölüm makinesine dönüşür.

Roket (The Rocket), 2013

Avustralya-Laos, Blu-ray, Renkli, 96’, Lao

Yönetmen: Kim Mordaunt

Oyuncular: Sitthiphon Disamoe, Loungnam Kaosainam, Thep Phongam, Bunsri Yindi

Geleneklerine bağlı bir köyde inşa edilecek baraj yüzünden, lanetli olduğuna inanılan Ahlo adlı küçük bir çocuk, ailesi ile birlikte bir mülteci kampına yerleştirilir. Lanetli olmadığını kanıtlamak isteyen Ahlo, Roket Festivali’ne katılarak devasa bir roket inşa etmeye karar verir. Laos´ta çekilen ilk uluslararası yapım olan  Roket, 2013 Berlin Film Festivali’nde ‘En İyi İlk Film’, Uluslararası Af Örgütü Ödülü, ve En İyi Film-Çocuk Jürisi ödüllerini kazandı.

Yük (Mu-Ge) (The Weight), 2012

Güney Kore, DVD, Renkli, 107’, Korece

Yönetmen: Jeon Kyu-Hwan

Oyuncular: Cho Jae-Hyun, Zia

2012 Venedik Film Festivali’nde sansasyon yaratan Yük, morgda çalışan Jung adlı bir levazımatçının hikayesinden yola çıkarak çağdaş bir metropolde dışlanmış, kenara itilmiş, ötekileştirilmiş insanların hayatlarına değiniyor. Gerçek üstü ögelerin ustalıkla kullanıldığı film, 2012 Tallinn En İyi Yönetmen ve 2012 Venedik Eşcinsel Aslan ödüllerine layık görülmüştür.

Gizli Kimya (Upstream Color), 2012

ABD, DVD, Renkli, 96’, İngilizce

Yönetmen: Shane Carruth

Oyuncular: Amy Seimetz, Shane Carruth, Andrew Sensenig, Thiago Martins

2004 yılında çektiği oldukça düşük bütçeli bilimkurgu filmi “Primer” ile Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü alan yönetmen Shane Carruth, ikinci filmi “Gizli Kimya” ile yaşlanmayan bir organizmanın yaşam döngüsüne kapılan iki çifti anlatıyor. Film, romantizm, dram ve gerilimi iç içe geçirirken, günümüz ilişkilerinin yozlaşmasına dikkat çekiyor.

…Adına (W IMIE) (In the Name of), 2012

Polonya, DVD, Renkli, 96’, Lehçe

Yönetmen: Malgoska Szumowska

Oyuncular: Andrzej Chyra, Mateusz Kosciukiewicz, Lukasz Simlat, Maja Ostaszewska

Kadınlar ile tanıdığımız Polonyalı yönetmen Malgorzata Szumowska, bu kez katolikliğin baskın olduğu Polonya’da eşcinsel bir rahibin yaşadıklarını anlatan bir filmle karşımıza çıkıyor. Rahip, bir köyde, problemli yetim çocukları topluma kazandırma görevini üstlenir. Ancak adım attığı bu topraklar, onu tanımaya bile yeltenmeyecek kadar dar görüşlü insanlara ev sahipliği yapmaktadır. Film 2013 Berlin Teddy Ödülü kazandı.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Etkinlikler

Sinefilozofi Dergisi Uluslararası Sinema ve Felsefe Sempozyumu Başlıyor

10-12 Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Sinefilozofi Dergisi Uluslararası Sinema ve Felsefe Sempozyumu

Önemli sinemacı kokularıyla “Sinefilozofi Dergisi Uluslararası Sinema ve Felsefe Sempozyumu”, 10-12 Aralık 2021 tarihleri arasında gerçekleşecek.

10-12 Aralık 2021 tarihlerinde Ankara Kent Konseyi Kabul Binası’nda Uluslararası Sinema ve Felsefe Sempozyumu IV. gerçekleştirilecek. Önceki yıllarda olduğu gibi akademik alanda çalışma yürütenlerin ve sinema-felsefe üzerine düşünenlerin bildiri sunumlarının yanında sinemanın üretim kanadında yer alan konukların katılımlarıyla; görüntü yönetmenleri
panelinde, Meryem Yavuz, Doğan Sarıgüzel ve Hayk Kirakosyan yer alırken
ayrıca, SineFilozofi dergisi editör kurulunda da bulunan, Mount Holyoke Üniversitesi’nden
Prof. Thomas E. Wartenberg, Tarja Laine ve Tal. S. Shamir Uluslararası Ana
konuşmacı olarak sempozyuma katılım gerçekleştirecekler.

Ek olarak, Berlin Uluslararası Film Festivali’nden FIBRESCI ve Ekümenik Jüri Ödüllü yönetmen ve Berlin UDK Üniversitesi akademisyeni Prof. Thomas Arsalan yönetmen panelinde sempozyumun davetlisi olarak yer alacak. Sempozyumda bu yıl kısa film yönetmenleri, Onur Keşaplı, Zeynep Merve Uygun, Burak Kaplan, Sezen Kayhan’ın katılımları ile kısa film paneli de yer alacak.

Sempozyum, Sinema Genel Müdürlüğü, Ankara Ticaret Odası, Ankara Kent Konseyi, Ankara
Bilim Üniversitesi, Yunus Emre Enstitüsü ve Tam Sanat Derneği tarafından desteklenmekte.

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

Köprüde Buluşmalar 3. Fragman Atölyesi’ne Katılacak Kurgucular ve Yapımcılar Belirlendi

“Fragman Atölyesi” için seçilen filmler açıklandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından İstanbul Film Festivali kapsamında, Avrupa Birliği’nin finansmanı ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle düzenlenen Köprüde Buluşmalar’ın üçüncü “Fragman Atölyesi” için seçilen filmler açıklandı.

Anadolu Efes’in ana destekçisi olduğu Köprüde Buluşmalar, 29 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Ortak Kültür Mirası: Türkiye ve AB Arasında Koruma ve Diyalog-II (CCH-II) Hibe Programı kapsamındapost-prodüksiyon aşamasında veya tamamlanmış filmlere yönelik Fragman Atölyesi’nin üçüncüsünü gerçekleştiriyor. 2017 yılı içerisinde Türkiye’de ilk kez gerçekleştirilen atölye, bu yıl 29 Kasım-17 Aralık tarihleri arasında Mattepost Post Prodüksiyon ve Fragman House’un ev sahipliğinde yapılacak. Filmlerin tanıtımı ve pazarlanması için vazgeçilmez malzemelerden biri olan fragmanın yapım aşamasının önemini vurgulamayı ve Türkiye’de yüksek kalitede fragman üretimini artırmayı hedefleyen atölye, aynı zamanda kurgucuların fragman yapımında uzmanlaşmasına destek olmayı da amaçlıyor.

Atölye kapsamında yönetmen ve kurgucu Eytan İpeker, seçilen filmlerin kurgucularıyla çalışacak. Film sektöründe pazarlama ve dağıtım alanında çalışan Derya Yanmış ise yapımcılar ile brief çalışmaları yapacak. Ayrıca dizilerin fragman kurguları konusunda son yıllarda çalışmalar yapan Fırat Terzioğlu da kurgucular ile deneyimlerini paylaşacak.

3. FRAGMAN ATÖLYESİ’NE KATILACAK KURGUCULAR

 • Erhan Örs
 • İlay Arıkan
 • Nezihe Atun
 • Tuvana Simin Günay

3. FRAGMAN ATÖLYESİ’NE KATILACAK FİLMLER

 • Boşlukta (yön. Somnur Vardar)
 • Maffy’s Jazz (yön. Deniz Yüksel Abalıoğlu)
 • Sardunya (yön. Çağıl Bocut)
 • Yaban (yön. Tareq Daoud)Okumaya Devam Et

Etkinlikler

MIKTA Film Haftası Başlıyor

MIKTA Film Haftası 24 Kasım günü başlıyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Panora AVM’deki tüm gösterimleri ücretsiz olacak “MIKTA Film Haftası” 24 Kasım’da başlıyor.

Kore Cumhuriyeti Büyükelçiliği, Kore Kültür Merkezi ve Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın ortak ev sahipliği ve Avustralya Büyüleçiliği, Meksika Büyükelçiliği ve Endonezya Büyükelçiliği’nin işbirliği ile düzenlenen MIKTA Film Haftası başlıyor. Ankara Panora AVM’de gerçekleşecek  tüm gösterimler ücretsiz olacak.

İşte festivalin programı şu şekilde:

24 Kasım 2021 Çarşamba

 • 18:30 Kokteyl
 • 19:00 – 19:30 Konuşma ve etkinlik tanıtımı
 • 19:30 – 21:30 Türk filmi “Af” gösterimi
 • 21:30 – 22:30 Yönetmeni Cem Özay ile buluşma

25 Kasım 2021 Perşembe

 • 19:30 Avustralya filmi “The Dressmaker” gösterimi

26 Kasım 2021 Cuma

 • 19:30 Meksika filmi “Noche de Fuego” gösterimi

27 Kasım 2021 Cumartesi

 • 14:00 Türk filmi “Mavzer” gösterimi
 • 17:00 Endonezya filmi “Sultan Agung” gösterimi
 • 19:30 – 20:30 Kokteyl

28 Kasım 2021 Pazar

 • 13:30 – 14:00 Kokteyl ve Konuşma
 • 14:00 Kore filmi “Escape from Mogadishu” gösterimi
 • 16:00 – 16:30 Hediye çekilişi
 • 17:00 Kore filmi “Operation Chromite” gösterimi

Ankara Panora AVM Cinemaximum Salon 5

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler