Bir Rüya İçin Uyanış

Eleştiri

yazar_serkanbastimar

Geldi, gelecek derken Emre Aydın‘ın çektiği korku filmi nihayet vizyona girdi. Dün akşam özel gösterimde izleme fırsatı buldum Cinni: Uyanış’ı.
Açıkçası önyargılarla gittim sinemaya. Karşımda bir korku-gerilim filmi, üstelik bir müzisyen tarafından çekilmiş bir yapım vardı. Önyargının en kalın duvarını örüp filmi izledim. Emre Aydın’a olan sevgimi de bir kenara itip olabildiğince kusur arayarak baktım perdeye hatta.

İlk dakikalarda kendimi haklı çıkaracak birkaç neden bulduktan sonra filmin seyri bir anda değişti. En başta ucuz korku öğeleri ve efektler bekliyordum açıkçası. Ani olaylar, efektle süslenmiş gereksiz korku sahnelerine hazırlanmışken tersi oldu ve gerilimle-korku arasında dans eden bir öykü çıktı karşıma.

Korku ve gerilim türüyle aram iyi değildir açıkçası. Çünkü ‘gerçekten’ bu tarz filmlerden korkuyorum. Ama bazı korkular var ki tadından yenmez. Geçtiğimiz yıl sinemalara gelen It Follows mesela iyiydi. Türkiye sinemasında korku, Hasan Karacadağ’ın önayak olması ile din üzerinden yürüyor. Üç harfliler, hayaletler vesaire. Son dönemdeki her yapım bu alanı sömürüp durdu, hatta bu tarz filmlere ilgi de azalınca bir furyanın da sonuna gelinmiş oldu.

Emre Aydın’ın Cinni Uyanış’ı belki de bu furyanın son iyi meyvelerinden. Ucuz korkuya kaçmayan filmin güzel bir hikayesi, mantıklı bir kurgusu ve şoke eden bir finali var. Üstelik cinsellik içeren bir pazarlama taktiği de yok. Zaten korku filmlerini güzel yapan da bu değil mi? Yani haybeden korkutmayan, korkunun nedenini sorgulayan ve ve bilinçaltımızda büyüyen o karanlık duygunun köküne inmek. Cinni Uyanış bunu başarmış. Film, kendinden önceki filmlere selam çakarken, birçok korku türünü de başarıyla harmanlıyor.

cinni uyanis

Bu filmin bir ‘ilk film’ olduğunu hatırlatalım. Emre Aydın sinemadaki ilk sınavını geçmiş diyebiliriz. Ama kusuru yok mu tabii ki de var. Mesela oyunculuklar vasatın altında. Filmde psikolog rolü ile karşımıza çıkan Gökçen Gökçebağ’ın dışında diğer oyuncular tatmin edici bir performans sergileyememiş. Birkaç ufak tefek mantık hatası, devamlılık sorunları göze çarpsa da film kendini izletiyor. Ama Fellini’nin dediği gibi “İyi bir filmin kusurları olması gerekir. Hayat gibi, insanlar gibi.” Bu türü seven bir izleyici iseniz Cinni: Uyanış’a bir şans verin

Özet
Eleştiri Tarihi
Film/Dizi
Cinni: Uyanış
Yazar Puanı
31star1star1stargraygray

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up