Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Bir Musa Ölmüş Diyeler

Ünlü(!) olmayan ama işini iyi yapan, mütevazı kişiliğiyle öne çıkan bir isimdi Muzaffer Çetinyılmaz.

Yayınlandı

tarihinde

muzaffer-cetinyilmaz-1

Ünlü(!) olmayan ama işini iyi yapan, mütevazı kişiliğiyle öne çıkan bir isimdi Muzaffer Çetinyılmaz.

İşte bu yüzden ölümü de sessiz sedasız oldu. Bir iki mecra haricinde ölümünü duyuran veya haberleştiren de olmadı. Beşinci Boyut, Garip Bir Koleksiyoncu, Bize Nasıl Kıydınız ve Son Türbedar gibi filmlerde izlediğimiz Çetinyılmaz geçtiğimiz gün vefat etti. Zaman Gazetesi yazarı M. Nedim Hazar Çetinyılmaz’ın ardından “Bir Musa ölmüş diyeler” başlığıyla bir yayınladı.

Bir Musa ölmüş diyeler | M. Nedim Hazar

Galiba 90’lı yılların başlarıydı henüz. Rahmetli Yücel Çakmaklı’nın tek başına sürüklediği ‘Milli Sinema’nın ikinci dönemiydi.

Malum, ilk dönemi Birleşen Yollar ile neredeyse 50 yıl önce başlamıştı. Minyeli Abdullah, Yalnız Değilsiniz gibi filmlerle başlayan ikinci dönemde Anadolu’dan, sıradışı bir katılım oldu bu akıma. Konya’da aslında farklı işlerle meşgul olan, ancak sinemaya gönül veren Nurettin Özel ve Hüseyin Türkyıldırır ellerinde bir film kasetiyle gelmişlerdi İstanbul’a: Kapıcı Musa.

Anadolu şartlarında, son derece mütevazı bir bütçeyle çekilmiş etkileyici bir hikâyesi olan filmdi Kapıcı Musa. Ancak, teknik ve estetik olarak yeterli olmadığı için, Esra Film, yönetmen İsmail Güneş’e hikâyeyi Beşinci Boyut ismiyle tekrar çektirdi. Pek çok oyuncu tekrar çekimde aynen rol aldı. Bunlardan biri elbette başroldeki Kapıcı Musa’yı oynayan Muzaffer Çetinyılmaz’dı. Çetinyılmaz, o kadar etkileyici bir performans sergilemişti ki, pek çok kişi onu gerçekten kapıcı zannediyordu. İtalya, Solerno Film Festivali’nden ödülle dönen film bir anda popüler olmuştu.

Oysa Muzaffer Çetinyılmaz, o tarihte bile yılların tiyatro sanatçısıydı. 17 yaşında başladığı meslek hayatında pek çok önemli oyunda rol almış ve tam 23 yıl (Tiyatroyu bıraktığı 2000 yılına kadar) Lale Oraloğlu tiyatrosunda sahne tozu yutmuş bir sanat emekçisiydi. Beşinci Boyut’un Türkiye festival macerası da ilginçtir. Bizzat Çetinyılmaz’dan dinlemiştim; Antalya Film Festivali’nde filmi izleyen bir jüri üyesi deneyimli oyuncuyu bir kenara çeker ve şöyle der: “Muzaffercim, filmini izledik çok beğendik ve senin rolünden etkilendik ama ödül veremeyeceğiz!”

Sinemanın onu keşfetmesiyle uzun metraj filmlerde oynamaya başladı. Manisa Tarzanı, Garip Bir Koleksiyoncu, Bize Nasıl Kıydınız, Son Türbedar vs. Televizyon dizi sektörünün aktifleşmesiyle oraya geçti ve Öyle Bir Geçer Zaman ki’ye kadar sayısız TV işinde rol aldı. Beni en çok etkileyen rolü ise Bize Nasıl Kıydınız’daki idam mahkûmu karakteridir. Filmde, hayatının son üç gününü yaşayan bir idam mahkûmunu canlandırır Muzaffer Çetinyılmaz. İnsanlarla ilişkisini tamamen koparmış ve bir fareyle dostluk kurmuştur. Dikkat buyurun bu film çekildiğinde daha Hollywood’un meşhur Yeşil Yol’unun çekilmesine 6 yıl vardır. Çetinyılmaz, bu rolden önce kendi evinde tam üç gün üç gece hiç uyumaz ve güçlükle ayakta duracak kadar bitkinken gider sete. Ve öyle bir idam sahnesi çekilir ki, Türk sinema tarihine geçecek kadar başarılıdır.

Yazının devamını okumak için tıklayın.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

İntikam Vakti Bugün Vizyonda

Jason Statham filmin başrolünü üstleniyor!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Başrolünde Jason Statham’ın yer aldığı aksiyon filmi “İntikam Vakti” (Warth of Man), bugün (26 Kasım Cuma) sinema salonlarında seyirciyle buluşacak.

Aksiyon tutkunlarının gözde oyuncusu Jason Statham’ın başrolünde yer aldığı “İntikam Vakti” (Warth of Man), bugün (26 Kasım Cuma) itibariyle sinema salonlarında seyirciyle buluşuyor. Guy Ritchie’nin yönetmen koltuğunda oturduğu, ABD’de vizyona girdiği hafta birinci sırada açılış yapan film, 2021’in en iddialı aksiyon filmi olarak öne çıkıyor.

Eleştirmenlerin sinemada izlenmesi gerektiğine özellikle vurgu yaptığı filmin konusu şöyle: Varlıklı ve güçlü bir adam olan H, her hafta milyonlarca dolarlık taşıma işi yapan bir zırhlı araç şirketinde özel güvenlik görevlisi olarak işe girer. Olağanüstü yetenekleriyle tüm soygun girişimlerini neredeyse tek başına engelleyen H’in bu işte neden çalıştığını kimse anlayamaz. H’in aklında ise tek bir şey vardır: Oğlunun ölümüne sebep olan adamlardan intikamını almak.

Nefes kesen, heyecan dolu aksiyon filmi İntikam Vakti, Türkçe dublaj ve altyazı seçeneği ile sinemalarda.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Vizyondaki Filmler – 26 Kasım 2021

Bu hafta vizyonda hangi filmler var?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu hafta vizyonda hangi filmler var, sinemada ne izlesem diyenler… Vizyon menüsünde bu hafta 11 film sizleri bekliyor, işte o filmler…

Gucci Ailesi (House of Gucci)

Ridley Scott’ın yönettiği House of Gucci, 1980’lerde aile içi anlaşmazlıkları iyice ayyuka çıkan moda devi Gucci ailesini ve 1995 yılında Maurizio Gucci’nin öldürülmesine kadar varan skandalları anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Enkanto: Sihirli Dünya (Encanto)

Film, Enkanto adı verilen göz kamaştırıcı ve büyüleyici bir yerde yaşayan olağanüstü bir ailenin, Madrigallerin, hikayesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

İntikam Vakti (Wrath of Man)

Guy Ritchie ile Jason Statham’ın yeniden bir araya geldiği Wrath of Man, çocuğun katilini bulabilmek için büyük meblağlarda nakit para taşımacılığı yapan bir firmada güvenlik olarak işe başlayan gizemli bir adamın kişisel intikam mücadelesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Sen Ben Lenin

Barış Bıçakçı ve Tufan Taştan’ın senaryosunu kaleme aldığı Sen Ben Lenin, uzun yıllar boyunca Akçakoca kasaba meydanına dikilmesi istenen fakat bürokratik izinlerin çıkmaması sonucu bir depoda saklanan Lenin’in büstünün hikâyesini alternatif bir gerçeklik sunarak ele alıyor.

Fragman için tıklayın.

İstanbul Bahçesi (Räuberhände, Stambul Garden)

Räuberhände, yolları İstanbul’a düşen iki yakın arkadaş Janik ve Samuel’in hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Aslan Yürek (Le lion, The Lion)

Le lion, psikiyatri kliniğinde deli numarası yapan bir hasta ile onunla ilgilenmek zorunda kalan tıbbi görevlinin yaşadıklarını konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

Azra

Film, birkaç günlük sakin bir tatile çıkan Azra ve Burak çiftinin başından geçen paranormal olayları konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

My Hero Academia The Movie: World Heroes’ Mission

My Hero Academia isimli anime dizisinin üçüncü sinema filmi olan My Hero Academia The Movie: World Heroes’ Mission, şehri ve insanları tehlikeye atan yeni ve gizemli bir tehditle mücadele içerisindeki Deku ve profesyonel süper kahraman ekibinin hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Aylak Takımı

Can Sarcan’ın yönettiği komedi filmi, bir kampüste yanlış giden bir deney sonucu ortaya çıkan zombi salgınını anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Seans (Seance)

Seance, bir grup öğrencinin, yatılı okul Fairfield Akademisi’ne yeni gelen Camille ile eğlenmek için yaptıkları ruh çağırma seansı sırasında yaşananları anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Şeytanın Bilinmeyen Hikayesi (The Good Things Devils Do)

Film, emekli olmadan önce son bir vurgun için kolları sıvayan Richard’ın bu iş sırasında başından geçenleri anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Okumaya Devam Et

Türkiye

House of Gucci 26 Kasım’da Sinemalarda

26 Kasım’da vizyonada!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

House of Gucci

Lady Gaga, Adam Driver, Jared Leto ve Al Pacino gibi ismleri bir araya getiren “House of Gucci”, 26 Kasım’da vizyonadaki yerini alacak.

Usta sinemacı Ridlet Scott tarafından yönetilen “House of Gucci“, 26 Kasım‘da vizyona girecek. House Of Gucci: A Sensational Story Of Murder, Madness, Glamour And Greed kitabından uyarlanan filmin senaryosunda Becky Johnston ve Roberto Bentivegna‘nın imzası bulunuyor.

Gerçek hayattan esinlenerek hazırlanan film, Gucci ailesi imparatorluğunun çalkantılı otuz yılını konu alıyor. Yıldızlarla dolu oyuncu kadrosunda Oscar adayları Lady Gaga (Bir Yıldız Doğuyor) ve Adam Driver (Marriage Story), Oscar ödüllü Al Pacino (Baba, Kadın Kokusu), Jared Leto (Sınırsızlar Kulübü) ve Jeremy Irons (Talihin Dönüşü) yer alıyor.

House of Gucci, İtalyan moda imparatorluğunun arkasındaki adamın şaşırtıcı hikayesinden esinlendi. Mütevazı başlangıçlardan gelen bir yabancı olan Patrizia Reggiani (Lady Gaga) evlenerek Gucci ailesine girince dizginlenemeyen hırsı, ailenin mirasını bitirmeye başlar ve ihanet, çöküş, intikam ve sonunda cinayetle tetiklenen pervasız bir döngüyü başlatır.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler