Bir Filistinli ve Bir İsrailli Evlenirse Ne Olur? Evlilik Sonrası Barış 18 Kasım’da!

Etkinlikler

EVLİLİK KOMEDİSİ: BİR FİLİSTİNLİ VE İSRAİLLİ EVLENİRSE NE OLUR?

PEACE AFTER MARRIAGE – EVLİLİK SONRASI BARIŞ

KADİR HAS ÜNİVERSİTESİ’NDE

Kadir Has Üniversitesi Ortadoğu ve Afrika Araştırmaları Merkezi (MARC) özel bir film gösterimi ile Orta Doğu’da yaşanan gerginlik içinde insan ve barışı gündeme taşıyor. Yazar, yönetmen ve oyuncu Gazi Albulivi’nin İsrail – Filistin ilişkisine dair çektiği Peace after Marriage – Evlilik Sonrası Barış Filmi 18 Kasım Salı günü Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde özel gösterim ile tüm sanatseverlerin beğenisine sunuluyor.

film-afiş-

Kudüs Film Festivali’nin açılış filmi olarak seçilen ilk Arap filmi olan Peace after Marriage – Evlilik Sonrası Barış; Amerika’da kalabilmek için İsrailli bir kadınla evlenen Filistinli Arafat ve çiftin ilişkisini işliyor. Filmde, yazar, yönetmen ve oyuncu Gazi Albuliwi, Ürdün’de bir mülteci kampında doğar, sonra ailesiyle birlikte Amerika’ya göç eden birisi olarak filmin kendi yaşamından kaynaklandığını anlatıyor. Film gösterimi sonrasında Türk yapımcısı Faruk Özerten seyircilerle filmin öncesini ve sonrasını tartışacak.

MARC Direktörü Doç. Dr. Salih Bıçakcı, İsrail – Filiştin meselesinin Peace After Marriage – Evlilik Sonrası Barış Filmi’nde çatışma olgusunun dışında, tamamen farklı bir coğrafyada ve insan ilişkisi düzeyinde ele alındığını belirtiyor.

Bıçakcı, filmin gösterimi hakkında yaptığı değerlendirmede, ”Neredeyse yarım yüzyıldır devam eden İsrail-Filistin çatışmasına alıştığımız yöntemlerle bulunan çözümlerin başarılı olmadığı görülmektedir. Politik kararların ve politikacıların birden çok dinamik gözeterek geliştirdiği yaklaşımlar devletler düzeyindeki problemleri çözmeye yararken, insani boyut gitgide ihmal edilmektedir. Liderlerin sürükleyici politikaları insani düzeyde yeni hayali düşmanlar yaratılmasına sebep olmaktadır. Orta Doğu ve Afrika Araştırma Merkezi (MARC) olarak barış çözümüne farklı bir açı getiren alternatifleri değerlendirmeye devam ediyoruz. Bu film, çatışmanın ortasından başka bir alana taşınan hayatların yeni bir coğrafyada ilişkilerini yeniden keşfetme maceralarını komediyle ele alıyor” diyor.

Çatışmalar ve etrafında geliştirilen kavramlar yumağının ister istemez tarafsız durabilme yetisini toplumların elinden aldığına dikkat çeken Bıçakcı, “Düşman, insan zihninde başkalaşıyor ve yeniden inşa ediliyor. Bu zihinsel süreç fiziksel manada karşı karşıya gelindiğinde beyinlerimizi gemlese de konuşmak ve etkileşim kurmak, hayal ettiğimiz düşmanın kısa sürede yok olmasına sebep oluyor. Bu film doğuştan bir tarafta durmaya mahkum edilmiş bireylerin önce kendilerini sonra zihinlerindeki ‘öteki’yi keşfetme sürecini irdeliyor. Belki de gülerek daha iyi anlayabilir ve anlatabiliriz” görüşünü dile getiriyor.

Film, Kadir Has Üniversitesi Cibali Kampüsü’nde 18 Kasım 2014 Salı günü saat 13:00’de D Blok Büyük Salon’da ücretsiz olarak izlenebilecek

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up