Bir Direniş Manzumesi: Nabat

Festivaller Serbest Kürsü

Saliha Ferşadoğlu kaleme aldı…

“Cennet anaların ayakları altındadır ve bu film analar hakkındadır.”

34. İstanbul Film festivali kapsamında 8.Nisan.2015’te Beyoğlu sinemasında “Nabat” filmi gösterilmeden hemen önce yönetmen Elchin Musaoğlu işte böyle söyledi. Bu ifade yoğun ama yumuşak adımlarla anlatılan hikâyenin sadece basit bir sunum şekliydi. Asıl çarpıcı işleyiş biçimini filmde bizzat bize gösterdi.

elçin-elchin-musaoğlu

Yönetmen Elçin Musaoğlu

Önce Yönetmen Elchin Musaoğlu’nu tanıyalım. 11. Temmuz. 1966 tarihinde Azerbeycan’ın Bakü şehrinde dünyaya gelir. Gençlikte oynadığı tiyatroların ödemesini meyve ile alan yönetmen on yedi yaşında Azerbeycan Sanat ve Kültür Devlet Üniversitesinde tiyatro yönetmenliği bölümüne girer. Daha sonra Lunacharsky Devlet Üniversitesinde tiyatro bölümünü okur. 1994 yılında, yönetmen yardımcılığı yaptığı Leyla ile Mecnun filminden sonra on yıl boyunca çeşitli kısa film ve belgeseller çeker. Arkadaşlarıyla kurduğu 40. Kapı isimli bir film şirketi olan Azeri yönetmen çektiği uzun metrajlı filmleriyle çeşitli festivallere katıldı ve katılmaya devam ediyor. 2014 yapımlı, türü dram olan Nabat da bu filmlerden biri.

Eğer bir hikâye anneyi konu ediniyorsa acılarla sarılı, fedakârlıklarla örtülü, endişeyi yoldaş, hasreti arkadaş edinmiş cesur bir kadın vardır karşımızda. Bu kadın dünyanın en ağır imtihanını yaşamaktadır anneliğiyle. Karşısına ne çıkarsa çıksın başkalarına benzemeyen direnciyle, azmiyle, sabrıyla hayata bir başkaldırış sunacaktır. Yönetmen de bunu anlatmayı seçtiği hikâyesinde oldukça başarılı olmuş. Öyle ki yüreğimize gelip yerleşen o kapkara keder, bazen boğazımıza takılı bir yumru oldu bazen acı acı gülümsetti.

nabat__

Tarih 90’lı yılların başı. Yer Çınarlı Köyü. Azerbeycan- Karabağ arasındaki savaş bu küçük köye kadar ulaşmıştır. Geceleri bombardıman sesinden uyanan Nabat ve hasta kocası İskender savaşta kaybettikleri oğullarının ardından yas tutmaktadır. Geçimini sağladıkları sütçülük, tek umut kaynaklarıdır.

Ne var ki hayat, bu tedirgin düzene rağmen seyrinde gitmez. Şiddetli, delicesine esen bir rüzgâr… Yol üzerindeki ağacın meyvelerini hoyratça savurmuş, yerlere saçmıştır. Tıpkı köy sakinleri gibi. Dalından sürgün düşen cennet hurmaları yeni bir kaosun başlangıcına işaret  eder. Zincirin ilk halkası kopmuş, kayıplara bir yenisi eklenmiştir. Köy ahalisi her şeyi bırakıp gitmiştir; tahta zemine dökülen süt, yarım kalmış kahvaltı sofrası, bomboş süt şişeleri, ipe asılı çamaşırlar…

Koca köyde baş başa kalan karı koca birbirlerinin sohbete sığınır bombardıman seslerinin kurt ulumalarına karıştığı hengâmda. Şehit çocuklarının kaybolan fotoğrafı, köy sakinlerinden haberleri çiftin rutin sohbetleridir. Nabat, dışarıda değişen hiçbir şey olmamışçasına yeni haberler getirir kocasına, hikâyeler uydurarak.

Bir çetin rüzgâr dalgası yine. Hem de en şiddetlisinden, en öfkelisinden. Agjha, süt vermez her sabahın aksine. Hayvanlar felaketleri önceden hissedebilirler mi? Devrilen süt kovası, yitirilen bir koca. Yalnızlığına isyan etmeyen, ancak direnişine devam ederek her gün hane hane dolaşıp gaz lambalarını yakan bir kadın. Azimle, gayretle hayata tutunuş nakaratları, ayakta kalma, dik durabilme savaşı. Şefkatinden ötürü hep zayıf gördüğümüz annelerin aslında ne kadar güçlü olduğunun şairane bir manzumesi. Üstelik kayıpların yaşandıkça insan olmanın o tuhaf, ürkütücü gerçekliğinin bir kadında en asil, en vurucu ve en üst biçimiyle sergilenişi. İşte Nabat tüm bunlar ve daha fazlası.

Yumuşak kamera geçişleri, enfes dağ manzaraları, her kaybedişle birlikte ruhumuzu dağlayan müzikler… Neredeyse yarısından itibaren diyalogsuz geçen filme rağmen gösterdikleriyle acıyı, hüznü konuşan, haykıran, dokunduğu yeri yakıp geçen bir film.

Yağ tükenip de son gaz lambası söndüğünde, yerinden ayrı kalmış kırlara açılı tahta kapı sonsuzluğu gösterdiğinde, ulamaları yerini sessizliğe bırakan kurt köyü terk ettiğinde Nabat ne yapacaktır sizce?

Gerisi filmde.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up