Bir Demet Kahraman

Manşet Serbest Kürsü

yazar_serkanbastimar_

Kadrosu kalabalık, bütçesi dev, aksiyonu hızlı… Yenilmezler ordusu 3 yıl sonra yeniden aramızda. Marvel’in rüya takımı The Avengers:Age Of Ultron geldi-gelecek derken sevenleriyle buluştu nihayet. Üstelik daha hızlı ve daha kalabalık.

Hızlı ve Öfkeli 7’den sonra beyaz perdeye iddiası ile gelen Yenilmezler: Ultron Çağı maceralarını ve kaderlerini birbirine iliştirmiş süper kahramanların fiyakalı direnişlerini anlatıyor.

Yeşil ve öfkeli Hulk, paralı ve metalik Iron Man, yakışıklı ve çekiçli Thor, Tam on ikiden Hawk Eye, kara ve dul Black Widow, kılıç kalkanın tarihi geçmemiş Kaptan Amerikası’ndan oluşan Yenilmezler, bu defa sureti değişken, sesi karizmatik ve kendisi çok beklenmedik bir düşmanla mücadele ediyor.

İçerikten çok bahsedip sürprizbozan vermek istemiyorum; o yüzden genel bir yorum yapacağım. Çizgi roman uyarlamalarında artık tek kahramandan ziyade hikayeye süper güçleri ile yön veren insan ötesi tiplerin buluşması tercih ediliyor. Kendi başlarına da epey bir gişe yapan süper abiler bir araya geldiklerinde ise gişede tek kale maç yapıyor. Çoğu yapım firması bu dev filmler nedeniyle takvimde süper kahramansız hafta kolluyor.

Önceki bölümünü izler izlemez, sıradakini sabırsızlıkla beklediğim Yenilmezler, yine Josh Whedon’un teknik direktörlüğünde aksiyon sahasına çıktı. Fantastik dizilerden tanıdığımız Whedon, pahalı oyuncakları ile kırmadan oynayan bir çocuk gibi. Son sahnesine kadar filmi cilaladıkça cilalamış.

Daha ilk dakikalarında yedek kulübesinde oturan yeni kahramanların da boy gösterdiği film, klasik hızlı bir sekansın ardından uzun süre durgun devam ediyor. Aslına bakılırsa çizgi roman sevenler için bu durgunluk karakterlere odaklanmak ve onları tanımak için ideal. Ama bu sahneler ‘goygoydan’ başka bir şey olmadığı için insan hemen aksiyon başlasın istiyor.

Film 140 dakika, hareketi çok ama felsefesi ergen yaşlarda. İçeriği boşaltılmış olduğu için kahraman cilasının verdiği kayganlık üzerinden gidiyor. Hulk’un öfkesiyle mücadelesi, Maksimoff kardeşlerin dolduruşa getirilmiş düşmanlığı ve Ultron’un yok etme üzerine kurulu barış felsefesi aksiyona kurban gitmiş gibi.

Filmde, Hulk ve sesi şairane yeni düşman anti kahramanımız Ultron’un karizması diğer kahramanları geride bırakmış. Espriler tek düze, diyaloglar ‘eh işte’ kıvamında.Yenilmezler’e sponsorluk yapan Tony Stark ise epey silik. Vücuda gelmiş yazılım karakterimiz Jarvis ise bana Fantastic Four’un Silver Surfer’ini anımsattı.

Marvel’in çizgi romandan nakde çevirdiği bu filmler -bence- bir on yıla kadar teknolojiye yenik düşecek ve kısa zamanda yeniden çevrimleri ile sinemaya gelecek. Yaşarsak o vakte kadar hep birlikte görürüz. Daha iyi bir senaryo ile Yenilmezler, kağıt üzerindeki gibi ölümsüz olabilirdi; ama gişe kaygısı nedeniyle felsefe yerine gösteriş konulunca malesef sadece seyredilip unutulacak bir film olarak kalacak. Böyle bir kahramanlar ordusu, kapkara bir senaryo ile daha epik, daha destansı ve unutulmaz olabilirdi.

Filmden beklentiniz, perdede üzüm yemek değil de özel efektleriyle bağcıyı döven bir kahraman filmi izlemekse Avengers: Age Of Ultron size göre. 2 saat 20 dakikanın neredeyse 1 saati saf aksiyon(evet uçan arabalar da var). Ama Dark Knight gibi çok katmanlı senaryo, kalifiye karakterler ve sonuna kadar ilgi uyandıran bir film izlemekten zevk alıyorsanız, bu film sizi pek de mutlu etmeyebilir.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up