Bir Dehanın Hayatı Daha Beyazperdede

Dünya Hollywood Yakında

Yapay Oyun ile Alan Turing, Her Şeyin Teorisi ile Steven Hawking, Akıl Oyunları ile John Nash’in hayatını izlediğimiz dehaların biyografi  filmlerine bir yenisi daha eklendi. The Man who Knew Infinity tüm zamanların en büyük matematik dehalarından Hintli Srinivasa Ramanujan’ın hayatını konu alıyor.

The Man Who Knew Infinity

Slumdog Millionaire ile yıldızı parlayan Dev Patel’in canlandırdığı Ramanujan, çözdüğü bazı formülleri İngiltere’ye zamanın ünlü matematikçilerine gönderir. Matematikçi Godfrey Hardy, Ramanujan’in gönderdiği bazı formüllerin ispatlanamayacak kadar zor olduklarını fark eder ve kendisini İngiltere’ye davet eder. Ramanujan, kendisini ve teorilerini kanıtlamak için hayat yolculuğunda zorlu mücadelelere girişmiş bir dahiydi.

The Man Who Knew Infinity

Dev Patel, oynadığı filmle aydınlandığını söyledi ve şunları ekledi: “Benim için aslında çok başarılı bir hikaye ve aydınlatıcı bir filmdi. İnsanların onu tanımasını istedim. Çünkü ben bu inanılmaz adam hakkında bir şey bilmiyordum. Onun mirasına hayat verebilirsem bundan mutluluk duyarım dedim ve biz de böyle yaptık.”

Eğer bir dehanın hayatı filmleştiriliyorsa bu hayat epey zorludur. Zira I. Dünya Savaşı zamanında geçen filmde, Dev Patel’in karakteri, ırkçılık, ret ve ciddi hastalıklar gibi bazı büyük zorluklarla karşı karşıya kalır.

Ramanujan’ın sesli hiçbir kaydı olmadığından Patel, matematikçinin fotoğraflarından ve notlarından kişiliğine dair ipuçlarını yakalamaya çalışmış.

“Mimiklerini taklit etmek için elimizde fiziksel hiçbir materyal yoktu. Nasıl konuştuğuna dair bulunmuş bir ses kaydı da. Hani klişe bir söz vardır, ‘bir fotoğraf binlerce şey anlatır’, gerçekten doğruymuş. Fotoğraflarına bakarak, kitabını okuyarak bu adamın ruhi özünü ve direncini yakalamaya çalıştık. Şiddetle tutkulu olduğu o şeyi canlandırmaya çalıştım. Umarım adilane şekilde doğrusunu yapmışızdır.”

l-the-man-who-knew-infinity-1fou4

The Man Who Knew Infinity 6 Mayıs 2016 tarihinde Türkiye’de vizyona girecek.Filmde Dev Patel’e Jeremy Irons, Toby Jones, Stephen Fry ve Jeremy Northam da eşlik edecek.

kaynak: euronews

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up