Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Bir Çay Bardağı ve İki Şeker

Yayınlandı

tarihinde

Herkesin bir şeyler anlatmaya çabaladığı, sesi en çok çıkanın üstün geldiği bir çevrede yaşıyorsak; sessizliğin taşıdığı anlamı bilemeyiz. Susmak, çoğu zaman yenilgi diye adlandırılır. Bazen de susmak, kabulleniştir olayları. Kimi zaman susmak, içi tonlarca kelimeyle dolu bir cümledir rakibini ezen . Baran filminde ise susmak/sessizlik aşkı temsil eder. Hiç sesini duymadığı birine aşık olan gencecik bir İran Azerisi Latif’i ve Afgan mültecisi genç kız Baran’ı temsil eder. bu filmde ise susmak, içinde sevgi dolu kalp taşıyan iki genci tanıdıkça, kaybetmiş insanlığa karşı kazanmaktır.

Majid Majidi sinemasıyla ilk tanışmam Söğüt Ağacı filmiyle olmuştu. Sinema analizi yapan bir topluluğun içinde, salondaydım ve bir anda perdede Bismillah diye başlayan o filmle göz göze geldim. Film bittiğinde tam manasıyla kalbimden vurmuştu beni. O günden sonra, kalbimdeki okla geziyorum. Bu tanışma kalbimdeki okların artacağı manasına da geliyordu. Baran filmini sık duymuyor günümüz insanı. Majid Majidi’yi bilince ya da “birkaç iyi adam” tanıyınca duyma fırsatı buluyor. Bu da kaliteli yapımların hak ettiği seyirciye ulaşamaması demek. Ama Baran filmini seyreden seyretmiş ki ona hak ettiği ödülleri vermişler.

İlk sahne vazgeçilmez Majidi metaforlarından ekmekle başlıyor. Hemen hatırlıyoruz ne diyor Üstad Sezai Karakoç :
Anne ne koysun içine
Ekmek mi çocuk mu
Düşmanın ilk baktığı
Ekmek sepetleri

80’lerin içinde bulunduğu sıkıntılı durum. Afgan halkının Sovyet saldırısı sonrası eskisi gibi olamayacak hali. Ülkelerini, evlerini bırakıp gitmek zorunda bırakılan insanlar. İran’a sığınan mülteci Afganların hayatı, Baran filminin kaynağını oluşturuyor. Ekmek kavgası peşine düşen insanlar kendilerini başka topraklara atıyor. Ülkelerini, kimliklerini tanımayan birçok nesil, işte gerçeğin ta kendisi. Film buradan yola çıkarak bir aşk hikayesi içinde öylesine güzel ve oyunsuz anlatıyor ki her şeyi, bunun senaryodan ibaret olduğu aklınıza gelmiyor.

Filmin konusunu Google amcaya sorarsanız gayet açık ve net bulabilirsiniz, bu yüzden burada yazılmayacak. Sadece film ve yazar arasındaki elektriklenmeden meydana gelen bir yazı olacak.

Filmde genç İranlı Latif, beni bir hayli tebessüm ettirdi. Lafını esirgemeyen, dalgacı ve cesur bir genç Latif. Tahran’daki inşaatta işçilerin yemek ve çay ikramıyla ilgileniyor. Babasının inşaatta çalışırken ayağını kırmasıyla onun yerine inşaata gelen Rahmet, birden rakibi haline geliyor Latif’in. İşini elinden alıyor. İşçiler çay içtiklerini ancak anlıyorlar. Taş yığını inşaat bölgesi çiçek açıyor Rahmet’in elleri arasında. Rahmet’e hayatı zindan ettirecek kadar sinirlenen Latif, Rahmet’in sırrını öğrenince onun hayatını cennete çevirmeye çabalayan biri haline geliyor. İşte cesur, lafazan Latif artık beni hem güldürüyor hem ağlatıyor. Çünkü o aşık bir genç ve ne yapayım da sevdiğim iyi olsun, diye uğraşan, bu uğurda nelerle karşılaşan , ne zorluklara katlanan bir genç oluyor.

Baran Afgan mültecisi genç bir kız. Babasının yerine inşaata giden Rahmet. Latif’in önce nefretine sonra aşkına sahip olan masum. Latif’in kendisi için yaptıklarını gördükçe sevgisi artıyor. Ama hiç konuşmuyorlar, hiç yan yana gelmiyorlar.

Bu sevgiyi nereden anlıyoruz? Baran’ın Latif için ayırdığı bir bardak çay ve iki şekerden anlıyoruz. Baran’ın inşaattaki güvercinleri beslediğini bilen Latif’in, Baran gidince güvercinlerin başında oturup kalmasından anlıyoruz. Son sahnede Baran’ın çamurdaki ayak izine bakıp kalan Latif’in yüzünden anlıyoruz.. Baran’ın saç tokasını şapkasında saklayan Latif’ten anlıyoruz.

Filmde aşkın yanında merhametli bir adam da var: İşçilerin başındaki kişi, Memar. Afganların ülkede çalıştırma yasağı olmasına rağmen onları işe alan, hemşerisinin çocuğu Latif’in yaramazlıklarına katlanıp ona babalık yapan bir adam o. Söğüt Ağacı’nda ceviz yiyip duran ve ikram eden biri olarak tanıdım onu. Ne cömert adam!

Sahnelerde uzun ve tek planlar çoğunlukta. Bu da bize görselliğin güzelliği yanında oyunculuğun zirvesini ispatlıyor. Sahnelere bakarken bir tabloyu inceliyormuş hissine kapılıyorsunuz.

Bir sahnede odanın içine toplanmış onlarca işçi ve tam ortasında yanan bir kömür sobası vardı. Soba yandıkça sanki onların hayatlarını simgelercesine, acı acı yanıyordu.

Filmde perde metaforları ve su metaforları kullanılmış. Majidi bunu hep yapıyor!

Bir kimliğin ne kadar önemli olduğunu ispatlıyordu film. Çünkü insanlar kimlikleri olmadan ne yiyecek ne de kalacak yer bulabiliyordu. Ama Latif, kimliğini bile gözden çıkaracak kadar sevmişti bir kere.

Sevmek nedir anlamak için, en güzel filmlerden. Mevlana ne der bir olayda:
“Bir kulu dahi sevmekten aciz olan, nasıl yüceler yücesi ALLAHA aşık olmaya yol bulur?
Bir kulun ateşine yanmamış gönül, yüceler yücesinin aşkını nasıl bilsin de yansın?
Sev de gel evladım, sev de gel…

Bu uzun yazı filmi anlatmakta ve yazarın duygularını anlatmakta eksik kaldı ama aşağıdaki fotoğraflar belki bir şeyler anlatır. Tekrar tekrar izlenir bu film. Hayatı anlatır bize en ustaca dille.

Çay içilen bir film kötü olabilir mi hiç?

Replikler
-Yalnız yaşayan insan, Allah’a komşu olur.

-Ayrılık öyle bir ateştir ki yüreği yakar.

-Hüseyin Ağa, kimliğime iyi davran.

-Ne olmuş?
Dördüncü kattan aşağı düşmüş.
Paraşütsüz mü atlamış.

-Ağlama, Allah büyüktür. Onları teselli edecek bir mektup yaz.
İyi ama kardeşim, yalnızlığın çaresi yok ki.

-Burayı annenin mutfağı mı sandın. Çık dışarı.

– Bu ne hal böyle bugün çalışmıyor musun yoksa?
Çalışıyorum.
E, niye artistler gibi giyindin.

Yapım:2001 ~ İran
Tür:Dram, Macera, Romantik
Yönetmen:Majid Majidi
Oyuncular:Hossein Abedini, Hamid Aghazi, Abbas Rahimi, Hossein Mahjoub, Zahra Bahrami
Senaryo:Majid Majidi
Yapımcı:Majid Majidi, Fouad Nahas
Görüntü Yönetmeni:Mohammad Davudi
Müzik:Ahmad Pezhman

Fajr Film Festivali
En İyi Film (Majid Majidi)
En İyi Yönetmen (Majid Majidi)
En İyi Müzik (Ahmad Pezhman)
En İyi Erkek Oyuncu (Hossein Abedini)
En İyi Ses Tasarımı
En İyi Ses Miksajı (Mohammad Reza Delpak)
Sinema Başarı Ödülü (Majid Majidi)

Montreal Film Festivali Jüri Özel Ödülü (Majid Majidi)

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

10. Malatya Uluslararası Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

En İyi Film ödülü “Çatlak” filmine verildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 10. kez geçekleşen “Malatya Uluslararası Film Festivali”, düzenlenen ödül ve kapanış gecesiyle sona erdi.

Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe belediyelerinin iş birliğiyle bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Malatya Uluslararası Film Festivali” sona erdi. Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde En İyi Film ödülü “Çatlak” filmine verildi.

En İyi Film

Çatlak

En İyi Yönetmen

Selman Nacar – İki Şafak Arasında

En İyi Senaryo 

Fikret Reyhan – Çatlak

En İyi Görüntü Yönetmeni

İlker Berke – Koridor

En İyi Kadın Oyuncu

Emel Göksu – Koridor Ve Ece Çeşmioğlu – Bembeyaz

En İyi Erkek Oyuncu 

Hakan Salınmış – Çatlak

Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü

Ali Saran – İçimdeki Kahraman

Kemal Sunal Halk Jürisi Ödülü

Lacivert Gece

Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü

İki Şafak Arasında

Siyad En İyi Film Ödülü

Çatlak

Fölm-Yön En İyi Yönetmen

Selman Nacar – İki Şafak Arasında

En İyi Belgesel Film

Acı Ve Tatlı

Ulusal Kısa Metraj Jüri Özel Ödülü

Şin (Yas)

Ulusal Kısa Metraj Birincilik Ödülü

Aynı Gecenin Laciverti (Aa)

Okumaya Devam Et

Hollywood

“Tom Hardy” The Matrix: Resurrections Filminde

Jessica Henwick açıkladı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The Matrix: Resurrections oyuncularından Jessica Henwick, “Tom Hardy”nin filmde ufak bir cameo ile göründüğünü açıkladı.

Merakla beklenen The Matrix: Resurrections filminde Bugs karakterine hayat veren Jessica Henwick, film hakkında yeni açıklamlarda bulundu. Henwick, Tom Hardy’nin de The Matrix: Resurrections filminde ufak bir cameo ile yer aldığını belirtti.

24 Aralık‘ta sinemalarda gösterime girecek filmin San Francisco çekimleri sırasında, Hardy’nin seti ziyaret ettiği biliniyordu. Hardy‘nin ziyareti sırasında Venom 2 filminin çekimleri için San Francisco’da olduğunu da açıklanmıştı.

İlk defa 1999 yılında vizyona giren ve devam filmleri merakla takip eliden Matrix serisinin dördüncü filmi olacak The Matrix Resurrections‘da Keanu Reeves ve CarrieAnne Moss başrolü tekrar paylaşıyor. Yahya Abdul  Mateen IINeil Patrick Harris, Jonathan GroffChristina RicciJessica Henwick ve Priyanka Chopra Jonas gibi ismler ise filmde Reeves ve Moss‘a eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

“Distopya Film Festivali”nin Kazanan İsimleri Belli Oldu

En İyi Kısa Film ödülünü, Murat Uğurlu’nun “Tapınak” filmi kazandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Distopya Film Festivali Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi. Festivalin ödül töreninde “En İyi Kısa Film Yarışması” Birincilik Ödülünü Murat Uğurlu’nun “Tapınak”, “En İyi Senaryo Ödülü”nü de “Ölemeyenler: Öteki Dünya Bileti” isimli projesiyle Ersin Karahaliloğlu kazandı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, BKM Mutfak’ın desteği ve Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından ilk kez bu yıl düzenlenen Distopya Film Festivali’nde bu akşam (12 Aralık) ödüller sahiplerini buldu.

Pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen festivalin sunuculuğunu Yosi Mizrahi üstlenirken, Akın Robotics’in meşhur robotu Mini Ada yine sahneyi boş bırakmadı. Ödül töreninin açılış konuşmasını Festival Direktörü Hatice Aşkın ve Sanat Yönetmeni Gülşah Elikbank yaptı.

“İyi hikayelerin anlatılmasına katkı sunmaya devam edeceğiz”

Açılış konuşmasını yapan Hatice Aşkın konuşmasının başında festivali hayata geçirme sürecini anlatırken, festivalin özetini izleyicilere aktarmayı da ihmal etmedi. Festivali hayata geçirmelerinde rol oynayan kurum ve kuruluşlara ve arka planda çalışan ekibe teşekkür eden Aşkın, “Bir film festivali yapmaya başladığınızda yaşlanmaya başlıyormuşsunuz.” diyerek süreci özetler nitelikte bir söylemde bulundu. İkinci Uluslararası Distopya Film Festivali’ni BKM Mutfak ve BKM Uniq’te gerçekleşeceği müjdesini veren Aşkın, “Dünyada iyi bir hikâyeden daha güçlü hiçbir şey yoktur. Biz de bu festival aracılığı ile iyi hikayeler anlatılmasına katkı sunmaya devam edeceğiz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Festivalle sanatın iyileştirici yanının yayılmasına katkı sağlanıyor”

Gece de konuşan sanat yönetmeni Gülşah Elikbank, robot Ada’nın eşliğinde sahneye çıktı. Sanat dünya mükemmel olmadığı için var. “Sanatçılar kusurlu bir dünyadan güzel bir dünya yaratmaya çalışıyorlar” diyerek sözlerine başlayan Elikbank, film festivalinin sanatın iyileştirici yanının yayılmasına katkı sağladığını belirtti. Geleceğe bakmak ve oradan çıkmak için sanata başvurmamız gerektiğinin altını çizen Elikbank, festival için çok çalıştıklarını belirterek herkese teşekkür etti.

Festival’in Kazanan İsimleri Belli Oldu

Dünyanın dört bir yanından 200’ün üzerinde kısa film başvurusu ile gerçekleşen Uluslararası Distopya Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Jüri Başkanlığını Yunan yönetmen Babis Makridis’in gerçekleştirdiği Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda oyuncu Damla Sönmez, oyuncu Didem Balçın, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, kurgu editörü Ali Aga’nın özverili değerlendirmeleri sonucunda dört finalist dört ayrı kategoride ödüle layık görüldü.

Birincilik ödülü jüri başkanı Babis Makridis tarafından, “harika bir atmosfere sahip olduğu, korkularla dolu bir karakter gösterdiği ve iyi bir oyunculuk olduğu için korkularla yüzleşmemize olanak sağladığı” gerekçesiyle Murat Uğurlu’nun “Tapınak” filmine takdim edildi.

İkincilik ödülü ise Festival Direktörü Hatice Aşkın tarafından “2030” filminin yönetmenine takdim edildi. Pierre Dugowson’a ödülünü takdim eden Aşkın gerekçesini “Bizi kahramanların ve muhtemelen tüm insanlığın hayatlarının sonuna ve mutlak sona mantıksızlık ve mizah yoluyla çok sesli götürmeye başaran bir film. Distopya dramatik tonlar olmadan işlenen bir türdür. Hikâyenin mizahi yönü dramatik sonu daha güçlü hale getirmeyi başarıyor.” şeklinde açıkladı.

Üçüncülük ödülü Gökalp Gönen’nin “Lâl” filminin oldu. Ödülü takdim eden oyuncu Şebnem Özinal, ödül gerekçesini “Mükemmel bir animasyon. Film bittiğinde kafanızda yankılanan ses tasarımlarıyla doğan tartışma ve hayatta kalma üzerine sanatsal açıdan güzel, aynı zamanda kasvetli bir sanat eseri” diye sundu.

Son olarak gecede “Jüri Özel Ödülü” Nadin Alyekhina’nın “2040” filmine takdim edilirken, ödülü takdim eden Festival Danışma Kurulu Başkanı Biket İlhan, gerekçesini “Bilimkurgu çizgi romanından çıkmış gibi görünen, boğucu distopik hikaye. Dikey formatı araştıran görsel bir deney” şeklinde açıkladı.

“En İyi Senaryo Ödülü” Ölemeyenler: Öteki Dünya Bileti projesi oldu

Jüri Başkanlığını yönetmen Andaç Haznedaroğlu’nun yaptığı, oyuncu Fadik Sevin Atasoy, oyuncu Cansel Elçin, yapımcı Müge Özen ve yapımcı-dağıtımcı Marsel Kalvo’dan oluşan “Ulusal Kısa Film Senaryo Yarışması” ana jürisi tarafından ödül alan isim belirlendi.  Festivalde “En İyi Senaryo Ödülü”, “Ölemeyenler: Öteki Dünya Bileti projesi” ile Ersin Karahaliloğlu’na verildi. Ödülü jüri başkanı yönetmen Andaç Haznedaroğlu verirken ödül gerekçesini “ Dramatik kurgusunu beğenip, sahnelemeye en yakın bulduğumuz, bu ülkeye ait birçok hicivsel kodları barındıran, bizi 141 yıl yaşamak üzerine düşündüren bir proje.” olarak belirtti.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler