Bir Başka New York Hikayesi

Manşet

yazar_serkanbastimar_

Nikahta Keramet Var mı? (Peace After Marriage) Bu hafta vizyona giren filmler arasında belki de en ilginci. Türler arasında gidip gelen ve nihayetini romantik komedide karar kılan film, Bandar ve Ghazi Albuliwi’nin imzasını taşıyor.

Hakkında fikir beyan etmeden önce filmin konusuna kısaca değinmek gerek. Film Amerika’da, ailesiyle birlikte yaşayan Filistinli Arafat’ın çaresizliği üzerine kurulu. 30 yaşına gelmesine rağmen ne bir işin ne de bir aşkın kapısını çaldığı karakterimiz Arafat, bir yandan da porno bağımlılığı ile uğraşır. Bu bağımlılıktan kurtulmak için katıldığı bir destek grubunda tanıştığı Kenny, Arafat’ın tüm hayatını değiştirir. Bir kadın avcısı olan Kenny bildiği her şeyi Arafat’a öğretir. Ancak ezik karakterimizin beş parasızlığı ve yeteneksizliği Kenny’i bile zorlar. Kenny bu İki soruna karşı tek bir çözüm üretir. Yeşil kart için kağıt üzerinde bir evlilik Arafat’a hem bir sevgili hem de para getirecektir. Gözü kapalı bu teklife evet diyen Arafat sonrasında büyük bir mücadeleye girişir; zira evlendiği kadın İsraillidir. Ve Arafat hem ailesiyle, hem de önyargılarla mücadele etmek zorunda kalır.

Nikahta Keramet Var mı, Ürdün, İsrail ve Amerikan ortak yapımı (Faruk Özerten’i unutmadık). Filmin konusundaki gibi yapımda da bir Müslüman-Yahudi işbiriliği var. Senaryoyu yazan, yöneten ve Arafat karakterini de canlandıran Ghazi Albuliwi, pek de cesaret edilmeyecek, meşakkatli mecraya giriyor. İsrail ve Filistin hassasiyetinde, Yahudi ve Müslüman ‘çatışmasında’ yüzleri güldürmek, önyargıları ülkelere-inançlara değil de bireylere indirerek yıkmaya çalışıyor.

Konusu itibariyle, ilk bakışta Sacha Baron Cohen’in ya da Adam Sandler’in imzasını arayabilirsiniz filmde ya da ‘onlar çekseydi nasıl bir film olurdu’ demeden edemiyor insan. Ama bundan iyisi Şam’da kayısı ya da Ortadoğu’da barış olurdu. Ghazi Albuliwi onların absürt-fantastik üslubu yerine daha çok Amerikan romantik komedi ya da gençlik komedisi penceresinden konuyu ele alıyor. Gençlik komedisi olarak başlayan filmimiz bir süre politik bir çizgide ilerledikten sonra romantik komedi enstrümanlarını kullanarak sonlanıyor. Albuliwi bu argümanları kullansa da kendince bir dil, yöntem elde etmiş, hakkını vermek lazım.

Esprili diliyle aralıksız kahkahalar atacağınız filmi bence Ghazi Albuliwi sırtlamış götürmüş. Albuliwi performansının doruğunda. Usta oyuncu Hiam Abbas’ın sergilediği oyunculuk da takdire şayan.

Filmin bir önemli noktası da Woody Allen’a yapılan saygı duruşu. Nikahta Keramet Var mı, Allen’in filmlerindeki gibi kadın erkek ilişkilerini, aşkı ve dini sorguluyor. Film’in New York’ta çekilmesi de Allen’a bir gönderme. Ama kadrajda süslü ve romantik bir New York yerine arka sokaklar, çoğu Amerika’ya kaçak gelen insanların yaşadığı bir nevi ‘gettolar’ var.

Zaman zaman inançlar arasındaki sınırları zorlayıp cinselliğe kaysa da (bu filmin yüzde 10’una denk geliyor) Nikahta Keramet Var mı seyir zevki yüksek bir film. Akıcı senaryo, güzel oyunculuk ve esprili dili ile izlenmeye değer. Filmde Türk dizilerine yapılan göndermeler, müzikler de cabası.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up