Bir Avuç Türk Diplomatın Hikayesi

Festivaller Genel Türkiye
2. Dünya Savaşı sırasında, Alman işgali altında olan Fransa’dan Musevi kökenli vatandaşlara yardım eli uzatan “bir avuç” Türk diplomatının hikayesinin anlatıldığı “The Turkish Passport” adlı belgesel film Cannes Film Festivali’nde görücüye çıkıyor.

Galası 18 Mayıs’ta yapılacak. Türk diplomatların Osmanlı kökenli Musevi vatandaşlara pasaport sağlayarak, trenlerle Türkiye’ye kaçırmalarına odaklanan belgesel, 66 yıllık bir sırrı da açığa çıkarıyor. Savaş sırasında Fransa’daki Alman soykırımı utancının parçası olmayı reddeden diplomatlar tarafından “Türk Pasaportu” verilerek, trenlerle Türkiye’ye gönderilen yüzlerce Musevi için bu vagonlar, umutların tükendiği düşünülen bir coğrafyada, insanlık için son umudu taşıyor.

“Türk Pasaportu”, izleyenlere herkesin utanç duyduğu karanlık bir döneme tanık olmalarını ve yaşanan korkunç vahşetin ortasında birilerinin, bir zamanlar başkalarının hayatı için yaşamı pahasına nasıl mücadele verdiğini hatırlatıyor. Belgesel, “din, dil, ırk, sosyal statü gibi sonradan üretilmiş kavramların, insani değerlerin yanında nasıl da anlamsızlaştığını” hâlâ hayatta olan tanıkların ağzından tekrarlıyor.

Türkiye, İsrail, Fransa ve ABD’de 4 yıl süren araştırmalar sonucu beyazperdeye taşınan “Türk Pasaportu” için o dönemde kurtarılan 25 tanık 66 yıl sonra ilk kez konuşuyor. Tanıklar, özel arşivlerini ilk kez bu belgesel için açtı. Ayrıca 6’sı Türkiye’de, 14’ü Fransa’da yaşayan 20 Türk Musevi’sine ulaşıldı ve röportaj yapıldı. Türk diplomatları tarafından kurtarılmış 20’yi aşkın Musevi’yle temasa geçildi.

Dünyanın en büyük soykırım müzesiyle iş birliği yapıldı

Belgesel için Paris’teki Fransız devlet arşivleriyle Berlin ve Hamburg’ta bulunan Alman devlet arşivlerinde yürütülen araştırmalar sonucunda 3 binden fazla belge elde edildi, Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı arşivleri de tarandı. Yine soykırım dönemine ait 80 milyon belgeyle dünyadaki en büyük soykırım müzesi olan Tel-Aviv’deki Yad Vashem ile yazılı ve görsel belge paylaşımı konusunda iş birliği sağlandı. Ayrıca Fransa’da bulunan toplama kamplarında ve Polonya’da bulunan Auschwitz imha kampında çekim yapmak üzere gerekli tüm izinler alındı.

Interfilm Istanbul tarafından gerçekleştirilen filmin yapımcılığını Bahadır Arlıel ve Güneş Çelikcan, yönetmenliğini Burak Arliel yapıyor. Projenin tarih danışmanı İstanbul 500. Yıl Musevi Vakfı Başkanı Naim Güleryüz, proje direktörü Yael Habif. Çekimler Bahçeşehir Üniversitesi İletişim Fakültesi akademik danışmanlığında Fransa, Romanya ve Türkiye’de gerçekleştirildi.

Kaynak: http://www.zaman.com.tr/haber.do?haberno=1133829&title=bir-avuc-turk-diplomatin-hikayesi

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up