Bir 12 Eylül Dramı: Beni Sen Anlat

Türkiye

80 darbesiyle dağılan bir ailenin dramı Yönetmen Mahur Özmen’in ikinci uzun metrajlı filmi “Beni Sen Anlat”, 21-27 Kasım arasında gerçekleşecek 5. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde, 23 filmin başvurduğu Ulusal Uzun Metraj Yarışma kategorisinde 9 film arasında finale kaldı.

benisenanlat_afis

Avukatlık yaptığı bir dönemin ardından sinema çalışmalarına başlayan ve ilk filmi Adalet Oyunu ile Van Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Senaryo ödülü alan yönetmen Mahur Özmen; ikinci filmi “Beni Sen Anlat”ta, kamerasını 80 darbesinin yaşandığı günlerde mekansız kalmış bir aileye çeviriyor. Büyük travmalara sebep olan ve etkileri hala hissedilen 80 darbesini merkezine alan Beni Sen Anlat, kırsaldan İstanbul’a gelen bir ailenin siyasi mücadele içinde olan baba figürünün peşinde yollarını kaybetmelerine odaklanıyor.

Filmin konusu:

Askerler tarafından aranan babasının ev tutup kendilerini aldıracağı günü bekleyen Bahar, kendi kültür evrenine tamamen yabancı olan bu ortamda karşı villada oturan Ekin’e aşık olur. Bu aşkın karşılık görmesi için hayaller kuran Bahar aynı zamanda güzel sanatlar sınavını kazanıp ressam olmak istedir. Ancak gerçek dünya onun hayal ettiğinden çok farklıdır. Bahar kendisini ait hissetmediği bu dar ve kısıtlı dünyada bulamadıklarını zorunlu olarak yerleştikleri yeni evde buluyor. Evin sahiplerinin elbiselerini giyip, komşunun oğluyla flörtleşiyor ve plaklardan müzik dinleyebiliyor. Bu yeni dünyada anne de normalde sahip olamadıklarının tadını çıkartıyor ve bir şekilde geçici, hayali bir mutluluğu yaşıyorlar. Ta ki kaçınılmaz son gelene kadar.

MALATYA’DA 9 FİLM İLE YARIŞACAK

Mahur Özmen’in senaristliğini de yaptığı filmin kadrosunda Kürşat Alnıaçık, Nazlıcan Tuncalı, Gerçek Sağlar, Can Sipahi, Serap Sağlar ve Aytaç Arman gibi isimler yer alıyor. Altın Koza Film Festivali’nde ”Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması” kategorisinde finalde yarışan Beni Sen Anlat, 21-27 Kasım arasında gerçekleşecek 5. Malatya Uluslararası Film Festivali’nde de, 23 filmin başvurduğu Ulusal Uzun Metraj Yarışma kategorisinde finale kaldı.

Ulusal Uzun Metraj Yarışma kategorisinde yarışacak filmler şunlar;

Erol Mintaş’ın “Annemin Şarkısı”,
Nesimi Yetik’in “Toz Ruhu”
Fırat Tanış’ın “Karınca Kapanı”,
Derviş Zaim’in “Balık”ı,
Mahur Özmen’in “Beni Sen Anlat”,
Kenan Korkmaz’ın “Gittiler: Sair ve Meçhul”,
Aydın Sayman’ın “İçimdeki İnsan”ı,
Muhammet Çakıral’ın “Kırlançgıçlar Susamışsa”
Yasin Korkmaz’ın “Netekim Karakolu”.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up