Bilirsin Unutulmak Acı Verir Her İnsana

Manşet

yazar_serkanbastimar_

Tesellimiz anılardır, temennimiz ise güzel olanları. Hayat bizden her şeyi alabilir, sağlığımızı, sevdiklerimizi, günlerimizi. Ama anılar baki kalır/kalmalıdır son nefese kadar.

Derdin, acının karşısında iyi ya da kötü fark etmez ‘anılara’ kaçar çoğu zaman insan. Mazinin kıymeti kimi zaman yarından da fazladır.

Peki, ya anılar da giderse?

Bu ihtimal bir felaket gibi. Modern çağın gittikçe yaygınlaşan bir vebası da Alzheimer. Richard Glatzer ve Wash Westmoreland imzalı Still Alice – Unutma Beni filmi bu soruyu sorup felaketin boyutlarını seyircinin gözleri önüne seriyor.
Başrolde şu sıralar sıkça beyazperdede rastlaştığımız Julianne Moore ve Alec Baldwin var. Yan roller ise Kristen Stewart ve Kate Bosworth arasında (pastanın büyük dilimi Stewart’ın) pay edilmiş.

Konuya hafifçe selam edecek olursak, 50’li yaşlarında mutlu bir ailesi ve güzel bir işi olan dilbilimci Alice Howland, ailevi Alzheimer denen illete yakalandığını fark eder. Kendisi mücadelecidir, her ne kadar ümitsizliğe kapılsa da hastalığa karşı savaş açar, bildiği o kötü sonu geciktirmek için çabalar durur. Film yaklaşık bir buçuk yıl zarfında Alice’nin değişimini konu alıyor.

Still Alice, konusu itibari ile bir drama. Yönetmenler hikayeyi Lisa Genova’nın aynı adlı kitabından devşirmiş. Film herkesin beklediği ajitasyonu bir kenara bırakıp karakteri sade bir acını çerçevesinde resmetmiş. Salya – sümük bir film yerine ayakları yere basan bir ‘içe ağlama’ yaşıyorsunuz. Hastalık hakkında tıbbi terimler yerine anlaşılabilir dozda yapılan karakter diyalogları da izleyici dolaylı olarak bilgilendiriyor. Bu manada da film bir başka işlev görüyor.

Still Alice’te hikayenin dışındaki en güzel şey usta aktris Julliane Moore’nin duru ve hayranlık uyandıran oyunculuğu. Geri kalan oyuncular, dekor olsun diye konulmuş gibi, başta Alec Baldwin ve Kristen Steward olmak üzere tüm kadro vasat denizinin dibini boylamış.

Aile bağları üzerinde de durmaya özen gösteren senaryo, kısır diyaloglar ve derinliği olmayan mevzular nedeniyle zaman zaman can sıkıcı olabiliyor. Özellikle Julianne Moore ve kızı rolündeki Kristen Steward arasındaki ilişki mekanik ve ruhsuz. Şükür ki yönetmenler ikili arasındaki ilişkiye fazla yer vermemiş.

Bir başyapıt olmasa da Still Alice benzer dramalardan bir gömlek üstün. Fırsat bulursanız izleyin derim.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up