Bilgiye Susayan Zihinler/Hungry Minds

Etkinlikler

belgesel

“Bilgiye Susayan Zihinler / Hungry Minds” gezici kütüphaneler hakkında bir belgesel.

Film gösterimi
26.03.2013, 15.00 – 16.30

Goethe-Institut İstanbul
Sinema Salonu
Yeniçarşı Cad. 32
Beyoğlu / İstanbul

İngilizce ve Türkçe altyazılıdır.Giriş serbesttir.49. Kütüphane Haftası kapsamında, Goethe-Institut Istanbul ve Türk Kütüphaneciler Derneği İstanbul Şubesi işbirliğiyle yapılmıştır.

Bangladeşli mimar Mohammed Rezwan muson yağmurları zamanında bile köylere kitap götürebilen yüzen kütüphaneler tasarlıyor. Moğol çocuk kitapları yazarı Jambyn Dashdondog yaz aylarında iki karton dolusu kitabı çocuklar okuyabilsin diye ücra platolara taşıyor. Kenyalı kütüphaneci Abdullahi Osman deve kervanının sırtına yüklediği kitap dolusu sandığı Somali sınırındaki göçebelere götürüyor.

Sıcak, rüzgâr, yağmur demeden Kenya’nın tozlu patikalarında yürüyerek, Bangladeş’in nehirler bölgesinde tekneyle, Moğolistan’ın yüksek platolarında cip ve yak arabalarıyla uzun yolculuklarını sürdürüyorlar. Sınır tanımayan okuma sevgisi ve bilgiye saygı üzerine çekilmiş bir film; kitap üzerine bir methiye.

Eşekli kütüphanecimiz Ürgüplü Mustafa Güzelgöz‘ü hatırlayacağımız bu gösterime tüm ilgilenenler ve kütüphaneci dostlarımız davetlidir.

Film, yönetmenin özel izniyle gösterilmektedir.

Sinefesto | Özlem Kaya

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up