Bilge Tonyukuk Abidesi’nin 1300. Yıl Dönümüne Özel Belgesel

Türkiye

UNESCO’nun 2020-2021 anma ve kutlama etkinlikleri programında yer alan Bilge Tonyukuk Abidesi’nin dikilişinin 1300’üncü yıl dönümünde TRT Avaz tarafından özel bir belgesel hazırlandı.

Bilge Tonyukuk’un daha iyi tanınması ve Türk tarihi açısından değerinin daha iyi kavranması amacıyla TRT Avaz tarafından hazırlanan Tonyukuk belgeselinin çekimleri Moğolistan, Kazakistan ve Türkiye’de gerçekleştirildi.

Coşkun Oğuz’un yönetmenliğini üstlendiği belgesel; Tonyukuk‘un vermiş olduğu bilgiler, Türk siyaseti, askeri yapısı, hukuku ve düşünce hayatına dair önemli bilgiler içeriyor. Belgeselin kaynağını, Çin referansları haricinde Tonyukuk’un yazıtları oluşturuyor. Tonyukuk’un yazdığı kitabelerde Göktürk Devleti’ne dair birinci elden paha biçilemez bilgiler ortaya koyuyor. Tonyukuk belgeseli de bu bilgiler üzerinden ilerliyor.

Belgeselde; Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesinden Prof. Dr. Ahmet Bican Ercilasun, İstanbul Yeditepe Üniversitesinden Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Malatya İnönü Üniversitesinden Prof. Dr. Erhan Aydın, Kazakistan Uluslararası Türk Akademisinden Prof. Dr. Darhan Kuandıkoğlu Kıdırali, İzmir Katip Çelebi Üniversitesinden Prof. Dr. Şaban Doğan, Ankara Avrasya Yazarlar Birliğinden Dr. Yakup Ömeroğlu, Moğolistan Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden Arkeolog Adil Yılmaz ve Moğolistan Ankara Büyükelçisi Bold Ravdan’ın görüşleri yer alıyor.

Tarihin tozlu kapılarını aralayacak Tonyukuk belgeseli, 26 Kasım Perşembe saat 21.30’da TRT Avaz ekranlarında.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up