BFG: Bu Filmi Görmelisiniz

Eleştiri Manşet

yazar_serkanbastimar
Bir yanı aksiyon ve dramayla diğer yanı ise çocuksu düşler ve fantazilerle dolu yönetmen Steven Spielberg son filmi The BFG ile karşımızda.

Devler arasında güdük, insanlar arasında haşmetli, yüreği dost canlısı bir devle uykusuzluktan muzdarip bir yetimin maceralarını anlatan The BFG, fantastik dünyayı olabildiğince sade bir dille perdeye aktarıyor.

Daha ilk dakikadan insanı içine çeken ve sıcak bir öykü ile başbaşa kaldığımız The BFG, Roald Dahl’ın kitabından uyarlama. Spielberg’in “kitaba olabildiğince sadık bir film çektim” dediği yapım yönetmenin E. T.’sine çokça benziyor. Onun kadar ikonik olmasa da film kendini size bir damla zahmet ettirmeden izletiyor.

Bridge of Spies ile bahtı açılan Mark Rylance yükselen yıldızını daha da yükseklere taşıyor. Babacan ve çocuksu bir dev ancak bu kadar güzel oynanırdı. Küçük Sophie’yi canlandıran Ruby Barnhill ise hem oyunculuğu hem de sempatik tavırları ile gönülleri fethediyor.

Harry Potter ile yakın akraba, Lemony Snicket’in Talihsiz Serüvenler Dizisi ile arkadaş olan The BFG iki konuda sıkıntılı. Zamansız bir masalın içine giren helikopterler ve modern silahlar BFG’yi bir anda günümüz dünyasının sığlığına taşıyor. Zaten helikopterlerin filme girdiği andan itibaren masalın çözümsüz kaldığını anlıyoruz. Hollywoodvari bir sonla noktalanan The BFG, çocuğuna masal anlatan bir babanın bir an önce masalı bitirmek için saçma bir finale bağlaması gibi noktalanıyor. Üstelik final sert, ırkçı ve kendinden olmayana tahammülsüz. İngiltere kraliçesinin kurtarıcı ve Amerikan başkanı ile telefonda görüşmenin ‘çok havalı’ bir şey olarak gösterilmesi de ayrı bir ‘algı operasyonu’.

Her ne kadar üstteki paragrafta biraz kötülemiş gibi görünsem de The BFG dört başı mamur bir başı utangaç bir film. Hele ki devin kelimeleri kendince devşirip daha sempatik bir hale getirmesi ayrı bir sevimlilik katmış filme.

Steven Spielberg Son Filmi The BFG’yi Anlattı

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up