Beyninde ‘Tanrı Büyüten’ İnsanın Nisyanı: Lucy!

Manşet

abdulhamit-guler

İnsan beyninin kullanım kapasitesiyle ilgili bir senaryoyu kaleme alırken, sadece vasatın üzerinde bir beyin değil, hissin ve sezginin derinleriyle dertlenen bir yürek lazım. Yani beyin, hiçbir zaman sadece beyin ile yorumlanamaz.

Bilginin kaynağına sadece somut olanı koysanız da soyuttan yardım alsanız da mesele pek değişmez.

Herkes kendine yorabilir.

Zira insan, çok çeşide sahip olup da tek bir meseleyi çeşit sayısınca kendine göre yorumlayabilen bir hayvandır. İnsan hayvandır. Fekat daha temel bir bilgiye sahibiz ki, insan, sadece hayvan değildir. İnsan, insandır. İnsani niteliklerini kaybetmediği sürece…

Evrimi zorlasanız da materyalizmi temel alsanız da güzel güzel filmler yapsanız da durum değişmez. Tarih ve tecrübe bunu gösteriyor.

Bilimle netleştirilemeyen meseleler üzerine hikâye oluşturmak heyecan verici, yaratıcı ve bir o kadar da risklidir.

Luc Besson, yeni filmi ‘Lucy’de, hikâyedeki bütün handikaplara kapılmış. riskli alanlarda dolaşmış ve mayınların tamamına kalemiyle basmış.

Kamerasına lafımız yok. Aksiyon ve animasyon sahneleri güzel. Başarılı bir ‘gişe işi’. Çok izleneceği ve 40 milyon doları aşan bütçesini geçip kazandıracağı da kesin. Scarlett Johansson ve Morgan Freeman’ı boşuna kadroya almadı zaten. Johansson başarılı bir performans sergiliyor. Freeman ise tamamen formalite bir durumda. Oyunculuğunu ortaya koyacak tek bir sahnesi bile yok.

‘Lucy’nin hayal kırıklığı oluşturan noktası, çok iyi işlenebilecek konusunun ‘gişe’ye heba edilmiş olması.

Misal, bir ‘Leon’ izleyebilirdik. Hatta bu konu ile çok daha ileri seviyede, tarihe geçecek bir şaheser de perdeye çıkabilirdi.

Olmamış.

Materyalist zihin yapısıyla varlık sorgulamasının nihayetinin hayal kırıklığı olduğunu bir kez daha gördük. Dahası, evrim propagandasını bu denli kaba yapmak da sinemanın taşıyabileceği bir yük değil.

Yemez. Yemedi. Yemedik. Yiyemeyiz.

Artık verdiğiniz her şeyi yedireceğiniz bir genel geçer kitle yok. Belki hiçbir zaman sandığınız kadar yoktu. Ancak manipülasyon gücünüz yüksekti.

Oysa şimdi insanoğlu, beynini daha çok kullanıyor!

Mu!

Elbette öyle değil. Beyin kapasitesinin artışı, imkânlarla ters orantılı. Hayatımızı kolaylaştıran teknoloji, beyin kapasitemizi gittikçe daha az kullanmamıza sebep oluyor.

Peki herhangi bir kimyasal maddedin kanımıza karışması sonucu beyninin yüzde 100’ünü kullanabilen insana varamaz mıyız?

Zannetmem…

Hele ‘Lucy’deki şekilde olmasının mümkünatı yok.

Beyin kapasitesinin tamamını kullanabilen insanın ‘süper Kahraman’a dönüşmesi bir ‘Amerikan Rüyası’ olabilir. Ancak sinemada ‘rüya’ ile ‘riya’ kol koladır. Ya rüyaya omuz verip sinemanın hissine varırsınız ya da riyaya battığınızın farkına varmadan huzursuz bir binada kaybolursunuz.

Besson, senaryosunda, anne karnında salgılanan bir maddenin sentetiğinin üretilmesi yoluyla bunun olabileceğini farz etmiş.

Olabilir. Öyle hayal etti diyelim. Kurgusunu ona göre yaptı. Özgürdür. Hakkıdır.

Ancak bunu da mantıklı bir temele oturtmalı. Dahası, olayı ontolojik sorgulamaya vardıracaksan işin daha zor. Felsefeden inanca, inanmamaktan bilime kadar çok boyutlu resmi güzel çizmelisin. Aksayan yerde film batmaya başlar.

Beyninin yüzde 100’ünü kullanabilen insanın ‘Tanrı’ olması sonucu, bütün bir sorgulamaya duyulan saygıyı, filmin kıymetini ve seyircinin bakışını olumsuz etkiler.

Tamamen somuta dayalı, kimyasal yollarla fiziki durumu etkileyen değişimin ‘Tanrılık’a varması, ‘gişe’ endişesinden çok kaba evrim dayatması ve kof materyalist algının sonucu olsa gerek.

Hele hele ‘zaman’ı sorgulamak gibi müthiş güzel bir işe koyulup, onu da eline yüzüne bulaştırmak, hikayeye tamamen yazık etmek demek.

Halbuki bu konuyla sinema ve sanat tarihinde bir Matrix farkı oluşturulabilirdi.

Olmadı.

Olmamış.

Olamamış.

Olamayacak da…

Her mevzu herkesin harcı değil, bunu bir kez daha anladık.

twitter.com/_hayirlisi_

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up