Beyaz Perdeyi Tuvale Çeviren 10 Film

Liste

Tutkuları, arzuları, sanatlarının incelikleri, özel yaşamları ve mükemmeliyetçilikleri…Tuvalden beyaz perdeye ressamların hayatlarını anlatan filmleri sizler için derledik.

1.)MODIGLIANI

“Ruhunu anladığım zaman, ben senin gözlerini çizeceğim.”

Çizdiği resimlerin gözlerini boş bırakarak imzasını atan, diğer sanatçı arkadaşlarının aksine resimlerinin satılmasını önemsemeyen Modigliani, bohem hayat tarzını kendiyle özdeşleştirmiş güzel gözlü eşi Jeanne ile yaşadığı fırtınalı aşkı anlatan güzel bir filmde. Ünlü ressamın tuvallerinin arkasındaki hayatına ilişkin soruları yanıtlayan film sırf bu nedenden dolayı bile izlenebilir.

______

frida

2.FRIDA

“Eleştiriye olduğu kadar içten bir övgüye de güvenmelisin.

Çağımızın popüler kültür ikonu haline gelen Frida’nın hayatını anlatan film, sanatçının eserlerinin yanı sıra, Frida’nın kendisi gibi ressam olan eşi Diego Rivera ile yaşadığı inişli çıkışlı evlilik hayatını ve politik görüşlerine dair farklı bir sanatçı portresi sunuyor bize.

______

3.BIG EYES

“Gözler ruha acılan bir penceredir.”

Büyük gözlü çocuk resimleriyle tanınan Margaret Keane’nin hayat hikâyesini ele alan filmde, eşi Walter Keane’nin kendi tablolarına sahip çıkışını, ressamın bütün bastırılmış duygularını bir kenara atıp hem sanatı için hem de eşi ile olan haklı mücadelesini izleriz.

_____

goya

4.)GOYA’S GHOST

Romantizm akımının en önemli temsilcilerinden olan Francisco Goya, filmde kraliyet ailesi ile olan ilişkilerinden onu sanatında zirve yapacak döneminin Fransa İspanya savaşından etkilenip en etkileyici, en üretken sanat yapıtlarını tuvale aktarma sürecini izleme fırsatı buluruz.

______

5.LUST FOR LIFE (ÖLMEYEN İNSANLAR)

Hollanda doğumlu Van Gogh’un yaşam hikayesini anlatan bir kaç film var ama Vincente Minelli’nin yönettiği “Ölmeyen İnsanlar” bambaşka bir yerde duruyor.Van Gogh’u başarıyla canlandıran Kirk Douglas’a, yakın arkadaşı Gauguin rolünde Anthony Quinn ve kardeşi Teo olarak James Donald eşlik ediyor. Van Gogh’un bir din adamından, tutkulu bir ressama dönüşme sürecini oldukça başarılı işleyen film, renkleri ve çerçeveleriyle de Van Gogh’un dünyasına girmeyi başarıyor. Yoksulluk ve yalnızlık içinde geçen bir ömür ve gittikçe artan nöbetlerin esaretinde hayata resimle anlam kazandıran bir dehanın hikayesi…

________

6.SURVIVING PICASSO

Sanatının doruklarında olan bir ressam ve heykeltıraş olan Picasso, üretken sanat yaşamının yanında kişisel hırsı ve kibrinin çıkmazlarını gösterir bize bu filmde. Picasso’nun kadınlara olan bakış açısını özellikle ön plana alan bu yapıt sayesinde daha farklı bir Picasso tanıma imkanı buluyoruz.

_______

7.KLIMT

Nü tabloları ile meşhur usta ressam Gustave Klimt’in cesurca çizimleri, Klimt’in döneminin çağdaş sanatçıları ile olan ilişkilerini ele alan film, ressamın önemli tablolarının altındaki verdiği mesajları daha iyi görmemizi sağlıyor.

_____

8.İNCİ KÜPELİ KIZ

Bir resim nasıl çizildi. Bugün milyon tane kopyası kırtasiyelere kadar düşen İnci Küpeli Kız’ın çizim serüveni ile karşı karşıyayız. Batı Avrupa’da ünlü yel değirmenleriyle meşhur ülke Hollanda’ya yönümüzü çeviriyoruz. Ünlü ressam Johannes Vermeer ve onun ünlü eseri İnci Küpeli Kız tablosunun kahramanı Johannes Vermeer ile olan ilişkisini ele alan film, sanat, kıskançlık, aşk ve tutku gibi güçlü duyguların aynı yerde buluşmasıdır.

_____

9.POLLOCK

Film de 20. yüzyılın en önemli soyut dışavurumcu ressamlarından Pollock’un hayatı ele alınıyor. Sanatının ona getirdiği baskı ile yaşadığı bunalımları, içsel çatışmaları bu duyguların onun sanatının yaratımında ne kadar etkili olduğunu filmde görüyoruz.

_____

10.ARTEMISIA

Artemisia Gentileschi, bulunduğu dönemin bütün kalıplarını kırmış, ilk bilinen resim sanatçılarındandır. Kendisi erkek anatomisi üzerinde ciddi çalışmalarda bulunmuş ve birçok eleştirilere maruz kalmasına rağmen mücadelesinden vazgeçmemiş kadın sanatçının mücadelesini de filmde görüyoruz.

_____

movies ryan reynolds my s katie holmes tatiana maslany

11.WOMAN IN GOLD

Bu film bir ressamdan ziyade bir resimin hikayesidir. Ressam Klimt’in ünlü tablosu Adele Bloch Bauer tablosunun döneminin Nazi Almanyası tarafından gasp edilmesini ve tablonun tek mirasçısı Maria Altmann’ın genç ve tecrübesiz avukatı ile tabloyu tekrardan Viyana hükümetinden geri alma mücadelesi anlatılır.

_____

 

Bonus: Loving Vincent (2017)

Hugh Welchman ve Dorota Kobiela’nın yönettiği Loving Vincent, ünlü ressam Van Gogh’un hayatını, ressamın tablolarından esinlenerek hazırlanan bir estetikle gözler önüne seriyor. Film, ünlü ressam Vincent Van Gogh’un oldukça ilgi çekici hayat hikayesini ressamın tablolarını bir araya getirerek anlatıyor.

Filmde yer alan 65.000 karenin her biri Polonya ve Yunanistan’da yer alan stüdyoyu ziyaret eden 125 profesyonel yağlı boya ressamı tarafından çizildi. Bu filmde Van Gogh’un etkileyici resimleri kadar tutkulu ve talihsiz hayat hikayesi ile gizemli ölümünü de izleme olanağı bulacaksınız.

Eleştirisi için tıklayın.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up