Bizimle İletişime Geçin

Dünya

Beyazperdenin Başyapıtları 20’lik Yönetmenlerden Çıkmış!

Yayınlandı

tarihinde

Sinemaseverlerin yakından tanıdığı yönetmenler vardır. İşte bu yönetmenlerden bazıları ve 20’li yaşlarda çektikleri filmleri…

Christopher Nolan, Quentin Tarantino, Orson Welles, Stephen Spielberg ve Stanley Kubrick, film sektörüne yenilikler getirerek kendinden sonrakilere ilham kaynağı olan ünlü yönetmenlerden sadece bazıları. Bu yönetmenler, eleştirmenler tarafından başyapıt olarak nitelendirilen filmlerine yirmili yaşlarda imza atmış. İşte her birinin gelecekte iyi bir yönetmen olacağının habercisi olan o filmler:

Yurttaş Kane (Citizen Kane): Orson Welles bu filmi çektiğinde 26 yaşındaydı. Sinemanın gelişimine yeni bir yön vermesinin yanı sıra anlatım diline de yenilikler getiren yapım, otoritelerden ‘bugüne kadar yapılmış en iyi film’ payesini aldı. Film, IMDB’nin ‘Top 250’ listesinde 38. sırada yer alıyor.

Jaws: Sinemanın ‘dâhi çocuğu’ Stephen Spielberg, Jaws’ı 29 yaşında tamamladı. Film, o dönemde bunalımda olan Hollywood stüdyolarının imdadına yetişti. Gençleri sinema salonlarına çeken türün diğer örneklerine öncülük etti. 8 milyon dolar bütçe ile çekilen film, yapımcısına 431 milyon dolar kazandırdı. Filmin ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmesi de başarısını taçlandırıyor.

Akıl Defteri (Memento): Başlangıç (Inception) adlı son filmiyle eleştirmenlerden tam not alan Christopher Nolan, sıra dışı anlatımıyla hafızalara kazınan Akıl Defteri’nin (Memento) senaryosunu bitirdiğinde 29 yaşındaydı. Film, İMDB’nin ‘Top 250’ listesinde 31. sırada.

Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs): Quentin Tarantino da bu filmini çektiğinde daha 29’undaydı. Sinemaya alışılmadık bir tarz getiren yapım, başlangıçta eleştirilse de günümüzde suç filmleri janrında övgüyle söz ediliyor.

Zafer Yolları (Paths of Glory): Siyah beyaz bir savaş filmi olan Zafer Yolları, 1992’de ABD Kongre Kütüphanesi tarafından ‘kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli’ filmler arasına seçildi. Kubrick’in 29 yaşındayken çektiği film, savaşın anlamsızlığını konu alan bir başyapıt olarak görülüyor.

Potemkin Zırhlısı (Bronenosets Potyomkin): Sinemada kurgu kurmanın başlangıcı kabul edilen bu filmi ünlü Sergei M. Eisenstein, 27 yaşında çekti. Kendisinden sonra gelen birçok filme esin kaynağı olan film, bugün bile tüm zamanların en etkileyici filmlerinden biri kabul ediliyor.

Altıncı His (The Sixth Sense): M. Night Shyamalan, yazıp yönettiği Altıncı His adlı filmi için kamera arkasına geçtiğinde 29 yaşındaydı. İzleyiciyi hayrete düşüren final sahnesiyle kapanan film, tüm dünyada 672 milyon dolar hasılat elde etti.

400 Darbe (Les quatre cents coups / The 400 Blows): François Truffaut’nun yönetmenliğini yaptığı film, kısa sürede sinema sanatının başyapıtları arasında yerini aldı. Truffaut, filmiyle yeni bir biçimin doğmasına öncülük etti. Robert Rodriguez, yazıp yönettiği Desperado üçlemesinin ilki olan El Mariachi’yi tamamladığında 24 yaşında bir gençti.

20’li Yaşlar En Verimli Dönem

Psikolog Fatih Reşit Civelekoğlu, ünlü yönetmenlerin yirmili yaşlarda en yetkin ürünlerini vermesini bu çağlarda sınırları bilmeme, çevre ve deneyimleri tarafından kısıtlanmamalarına bağlıyor. Bireyin en verimli olduğu dönemin yirmili yaşlar olduğunu kaydeden Civelekoğlu, “Bu dönemde sınırlarını yani ne yapıp yapmayacaklarını bilemezler. Ancak zamanla çevre ve deneyimleri onlara ne yapacaklarını değil ne yapamayacaklarını anlatmaktadır. Sonrasında doğal olarak insanlar kendilerini sınırlandırmakta, üretkenliklerini daraltmaktadır.” diyor.

Zaman

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

2021’in En Çok Seyredilen Filmi “Shang-Chi” Oldu

Lider belli oldu!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Shang-Chi

Normalleşme ile birlikte sinema filmlerine olan talep tekrardan artarken 2021’in en çok seyredilen filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” oldu.

COVID-19 sonrası sinemaların normalleşmeye başlamasıyla birlikte 2021’in en yüksek hasılat yapan ve en fazla seyredilen filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” oldu. ABD gişesinde yılın eski lideri olan Black Widow’u geride bırakarak birinciliği yaklayan Shang-Chi, cuma günü itibariyle 3.952 salonda vizyona girerek 3.59 milyon dolar kazandı ve toplam 186.7 milyon dolar kazanmış Black Widow filmini geride bıraktı.

ABD’de toplamda $196,46 milyona erişen Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings, sadece sinemalarda gösterime girdi. Henüz Çin sinemalarında vizyona girmeyen film dünya genelinde ise $363,36 milyona ulaştı.

Filmin konusu: Babası tarafından suikastçı olmak üzere yetiştirilen Shang-Chi’nin hikayesini konu ediyor. Shang-Chi’nin babası ölümsüz bir büyücüdür. Babası tarafından suikatçı olmak üzere eğitilen Shang-Chi aynı zamanda simya ve insanüstü güçlerle dövüş tekniklerini geliştirir. Babasının yıkıcı güçlere sahip biri olduğunu öğrenen Shang-Chi, güçlerini onun imparatorluğunu yıkmak için kullanacaktır. Babasının düşmanıyla dost olan kahraman, dünyayı gezecek ve birçok süper kahramanla yolları kesişecektir.

Okumaya Devam Et

Dünya

10. Avustralya Akademi Ödülleri Açıklandı

En İyi Film, Promising Young Woman seçildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi film seçilen Promising Young Woman filmi

Bu sene Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından 10. kez düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri açıklandı.

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri (AACTA)’nin sahipleri belli oldu. Profesyonel sinema ve televizyon yapımlarını taçlandıran törende en iyi film ödülünü Promising Young Woman kazanırken, en iyi drama dizisi Queen’s Gambit seçildi.

En İyi Film Ödülü: Promising Young Woman
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao – Nomadland
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Carey Mulligan – Promising Young Woman
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Olivia Colman – The Father

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi drama dizisi seçilen Queen's Gambit.

En İyi Drama Dizisi Ödülü: Queen’s Gambit
En İyi Komedi Dizisi: Schitt’s Creek
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Dizi): Aaron Pedersen – Mystery Road
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Dizi): Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit

Okumaya Devam Et

Dünya

Emma Stone’lu Cruella Filminden Fragman Yayınlandı

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

La La Land, The Amazing Spider-Man ve The Help gibi dikkat çeken yapımlarda başrolü üstlenen gen oyuncu Emma Stone’un yeni filmi Cruella’dan ilk fragman yayınlandı.

Oscar ödüllü Emma Stone’un, kötü karakter Cruella de Vil’e hayat verdiği Cruella filminin yönetmen koltuğuna Craig Gillespie oturuyor.

Filmde Emma Stone’a Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Emily Beecham ve Mark Strong gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler