Beyazperdenin Başyapıtları 20’lik Yönetmenlerden Çıkmış!

Dünya Manşet

Sinemaseverlerin yakından tanıdığı yönetmenler vardır. İşte bu yönetmenlerden bazıları ve 20’li yaşlarda çektikleri filmleri…

Christopher Nolan, Quentin Tarantino, Orson Welles, Stephen Spielberg ve Stanley Kubrick, film sektörüne yenilikler getirerek kendinden sonrakilere ilham kaynağı olan ünlü yönetmenlerden sadece bazıları. Bu yönetmenler, eleştirmenler tarafından başyapıt olarak nitelendirilen filmlerine yirmili yaşlarda imza atmış. İşte her birinin gelecekte iyi bir yönetmen olacağının habercisi olan o filmler:

Yurttaş Kane (Citizen Kane): Orson Welles bu filmi çektiğinde 26 yaşındaydı. Sinemanın gelişimine yeni bir yön vermesinin yanı sıra anlatım diline de yenilikler getiren yapım, otoritelerden ‘bugüne kadar yapılmış en iyi film’ payesini aldı. Film, IMDB’nin ‘Top 250’ listesinde 38. sırada yer alıyor.

Jaws: Sinemanın ‘dâhi çocuğu’ Stephen Spielberg, Jaws’ı 29 yaşında tamamladı. Film, o dönemde bunalımda olan Hollywood stüdyolarının imdadına yetişti. Gençleri sinema salonlarına çeken türün diğer örneklerine öncülük etti. 8 milyon dolar bütçe ile çekilen film, yapımcısına 431 milyon dolar kazandırdı. Filmin ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmesi de başarısını taçlandırıyor.

Akıl Defteri (Memento): Başlangıç (Inception) adlı son filmiyle eleştirmenlerden tam not alan Christopher Nolan, sıra dışı anlatımıyla hafızalara kazınan Akıl Defteri’nin (Memento) senaryosunu bitirdiğinde 29 yaşındaydı. Film, İMDB’nin ‘Top 250’ listesinde 31. sırada.

Rezervuar Köpekleri (Reservoir Dogs): Quentin Tarantino da bu filmini çektiğinde daha 29’undaydı. Sinemaya alışılmadık bir tarz getiren yapım, başlangıçta eleştirilse de günümüzde suç filmleri janrında övgüyle söz ediliyor.

Zafer Yolları (Paths of Glory): Siyah beyaz bir savaş filmi olan Zafer Yolları, 1992’de ABD Kongre Kütüphanesi tarafından ‘kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli’ filmler arasına seçildi. Kubrick’in 29 yaşındayken çektiği film, savaşın anlamsızlığını konu alan bir başyapıt olarak görülüyor.

Potemkin Zırhlısı (Bronenosets Potyomkin): Sinemada kurgu kurmanın başlangıcı kabul edilen bu filmi ünlü Sergei M. Eisenstein, 27 yaşında çekti. Kendisinden sonra gelen birçok filme esin kaynağı olan film, bugün bile tüm zamanların en etkileyici filmlerinden biri kabul ediliyor.

Altıncı His (The Sixth Sense): M. Night Shyamalan, yazıp yönettiği Altıncı His adlı filmi için kamera arkasına geçtiğinde 29 yaşındaydı. İzleyiciyi hayrete düşüren final sahnesiyle kapanan film, tüm dünyada 672 milyon dolar hasılat elde etti.

400 Darbe (Les quatre cents coups / The 400 Blows): François Truffaut’nun yönetmenliğini yaptığı film, kısa sürede sinema sanatının başyapıtları arasında yerini aldı. Truffaut, filmiyle yeni bir biçimin doğmasına öncülük etti. Robert Rodriguez, yazıp yönettiği Desperado üçlemesinin ilki olan El Mariachi’yi tamamladığında 24 yaşında bir gençti.

20’li Yaşlar En Verimli Dönem

Psikolog Fatih Reşit Civelekoğlu, ünlü yönetmenlerin yirmili yaşlarda en yetkin ürünlerini vermesini bu çağlarda sınırları bilmeme, çevre ve deneyimleri tarafından kısıtlanmamalarına bağlıyor. Bireyin en verimli olduğu dönemin yirmili yaşlar olduğunu kaydeden Civelekoğlu, “Bu dönemde sınırlarını yani ne yapıp yapmayacaklarını bilemezler. Ancak zamanla çevre ve deneyimleri onlara ne yapacaklarını değil ne yapamayacaklarını anlatmaktadır. Sonrasında doğal olarak insanlar kendilerini sınırlandırmakta, üretkenliklerini daraltmaktadır.” diyor.

Zaman

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up