Bizimle İletişime Geçin

Dünya

Beyazperdede dijital oyuncu devrimi

Yayınlandı

tarihinde

Artık sinemalarda uzun metrajlı filmlerin yanında, son yıllarda ortaya çıkan animasyon çizgi filmlerin adı sık sık duyuluyor.

Arabalar 2 filmi ülkemizde vizyona geçtiğimiz hafta girdi.

Çizgi film stüdyoları da kendi aralarında ve kendi içlerinde zamana ayak uydurmak için teknolojik bakımdan yarışıyorlar.

BBC Focus dergisinde yer alan habere göre, animasyon çizgi film stüdyolarından Pixar Animasyon, donanım geliştiricisi olarak başladı, fakat şimdi Hollywood’un ikonu oldu. Firmanın bugüne kadar aldığı bilimsel ve teknik akademi ödülleri, altın küre ve grammy ödüllerinin sayısı artıyor. Bu yıl Pixar animasyon stüdyoları, bağımsız bir işletme olarak 12. animasyon filmi olan Cars2’yi yayınlayıp 25. yılını kutluyor.

Pixar’ın filmleri birçok açıdan çeşitli teknolojik gelişmelerin mimarı oldu. “Finding Nemo” isimli bilgisayar animasyonu dijital ışıklandırmada yeni tekniklere öncülük etti. “The Incredibles” ve “Ratatouille” isimli animasyonlar ise insanlar ile çizgi film karakterlerini bir araya getirdi.

Fakat, geçtiğimiz yıllarda bu teknolojik başarıların derecesi değişti. Eski filmlerle kurulan fiziksel etkileyicilik 2009 yılında gösterime giren “Up – Yukarı Bak” animasyon filmiyle dijital olarak taklit edildi. Bu nedenle Pixar ve onun rakip animasyon stüdyolarının yeni şeyleri keşfi bitme noktasına geldi mi?

Başarıların her zamanki gibi kolay elde edilmeyeceğini söyleyen Cars 2 filminin denetleyici teknik yöneticisi Apurva Shah, “10 yıl önce bunu nasıl yapacağımızı bilmiyorduk, ancak bu süreç bugün için geçerli değil” dedi.

Shah’a göre, 3 boyutlu animasyon en gerçekçi dünya fenomenini daha az kolaylık derecesiyle yeniden oluşturabilir. Kendilerinin her şey için mükemmel bir çözümü olmadığını söyleyen Shah, “Fakat, biz bir filmin gerektirdiği herhangi bir şeyi nasıl oluşturacağımız konusunda akıllıyız” dedi.

İnsanlarla ilgili problem

Bir çok modern animasyon problemi ekstra hesaplama gücüyle çözülebilirken, stüdyolar halen seyircinin tüylerini diken diken yapmayacak, beklenmeyen efektlere sahip dijital insanlar oluşturmak için çabalıyor. 2004 yılında The Polar Express filminde oynayan fotorealistik insan karakterler, donuk gözleri nedeniyle çok eleştirildi.

Bundan sonra insan cildinin tasvir edilmesi için yeni tekniklerin gelişimi daha gerçekçi dijital ciltlere liderlik etti. Yeni avantajlar sayesinde yüz şekilleri karakterlere nakledilmeden önce aktörün yüz hareketlerini kaydetmeyi başardılar. Tüm gelişmeler sayesinde ekranda dijital aktörlerin gerçek olduğuna inanmamıza ramak kaldı.

Fakat, Sony Pictures Imageworks’te Şef Teknoloji Yöneticisi olan ve “Köfte Yağmuru” gibi animasyon filmlerinde görsel efekt denetmeni olan Rob Bredow’ a göre, bu bir tutarlılık meselesi. Bireysel bileşenlerin, unsurların muhtemelen birçoğuna sahip olduklarını belirten Bredow, modellerimiz oldukça doğru, gözler için yapılan optik hesaplamalar da çok iyi ve animasyonlarımız gerçeğe yakın şekilde gelişti. Ancak bazen vücudun bazı parçalarında çok iyi sonuçlar alamıyoruz” dedi.

Sürecin saflaştırılması

Stüdyolar animasyonlarını mükemmelleştirmek için önemsiz ayrıntılar üzerinde odaklanırken, gelecekte sinemaya gidenler öncekilerden daha fazla beklentiye sahip olacaklar. Donanımlar her yıl gelişmesine rağmen, yine bir animasyon sahnesinin oynadığı ortalama süre aynı kalıyor.

Bu fazladan işlem gücü karmaşıklık (daha detaylı modeller, daha büyük setler ve ekranda daha fazla karakter) artırılarak telafi edilebilir. Ayrıca daha hızlı, güçlü bilgisayarlar daha fazla dikkat gerektiren teknikler de kullanılabilir.

Animasyon şirketleri şimdi daha canlı aksiyon filmleri gibi bir etki oluşturmak için bu gerçek zamanlı teknolojiyi kullanıyorlar. Geleneksel olarak stüdyolar, bir klip çekilmeden önce karakterleri ve seti canlandırmak zorundaydı. Direktör buna geri bildirim yapana kadar haftalarca ya da aylarca bu iş erteleniyordu. Ancak şimdi akıllı grafik işlemciler, üretimde her şeyi önceden daha erken sürede inceleyebiliyor.

Yeni kullanılan yöntemde bilgisayar ‘motion blur (akıcı hareket)” efektini hesaplıyor. Yöntem gerçek kameranın hareketini taklit ettiğinden beri geleneksel blur efekti sık sık takılıyor. Pixar’ın sistemiyle hareket canlanmaya başlıyor, daha sonra ağır ağır bulanıklaşıyor ve geleneksel 2 boyutlu çizgi filmlerde görmeyi umduğunuz etki oluşturuluyor. Buna “animasyon dostu” motion blur diyorlar. Şirket, gelecekte renk paletini nasıl daha iyi kullanabileceğini düşünüyor ve araştırıyor.

 

Advertorial: Alo! Facebook’tan Arıyorum…

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

2021’in En Çok Seyredilen Filmi “Shang-Chi” Oldu

Lider belli oldu!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Shang-Chi

Normalleşme ile birlikte sinema filmlerine olan talep tekrardan artarken 2021’in en çok seyredilen filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” oldu.

COVID-19 sonrası sinemaların normalleşmeye başlamasıyla birlikte 2021’in en yüksek hasılat yapan ve en fazla seyredilen filmi “Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings” oldu. ABD gişesinde yılın eski lideri olan Black Widow’u geride bırakarak birinciliği yaklayan Shang-Chi, cuma günü itibariyle 3.952 salonda vizyona girerek 3.59 milyon dolar kazandı ve toplam 186.7 milyon dolar kazanmış Black Widow filmini geride bıraktı.

ABD’de toplamda $196,46 milyona erişen Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings, sadece sinemalarda gösterime girdi. Henüz Çin sinemalarında vizyona girmeyen film dünya genelinde ise $363,36 milyona ulaştı.

Filmin konusu: Babası tarafından suikastçı olmak üzere yetiştirilen Shang-Chi’nin hikayesini konu ediyor. Shang-Chi’nin babası ölümsüz bir büyücüdür. Babası tarafından suikatçı olmak üzere eğitilen Shang-Chi aynı zamanda simya ve insanüstü güçlerle dövüş tekniklerini geliştirir. Babasının yıkıcı güçlere sahip biri olduğunu öğrenen Shang-Chi, güçlerini onun imparatorluğunu yıkmak için kullanacaktır. Babasının düşmanıyla dost olan kahraman, dünyayı gezecek ve birçok süper kahramanla yolları kesişecektir.

Okumaya Devam Et

Dünya

10. Avustralya Akademi Ödülleri Açıklandı

En İyi Film, Promising Young Woman seçildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi film seçilen Promising Young Woman filmi

Bu sene Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından 10. kez düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri açıklandı.

Avustralya Sinema ve Televizyon Sanatları Akademisi tarafından her yıl geleneksel olarak düzenlenen Avustralya Akademi Ödülleri (AACTA)’nin sahipleri belli oldu. Profesyonel sinema ve televizyon yapımlarını taçlandıran törende en iyi film ödülünü Promising Young Woman kazanırken, en iyi drama dizisi Queen’s Gambit seçildi.

En İyi Film Ödülü: Promising Young Woman
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao – Nomadland
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin – The Trial of the Chicago 7
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Chadwick Boseman – Ma Rainey’s Black Bottom
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Carey Mulligan – Promising Young Woman
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: Sacha Baron Cohen – The Trial of the Chicago 7
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: Olivia Colman – The Father

10. Avustralya Akademi Ödülleri'nde en iyi drama dizisi seçilen Queen's Gambit.

En İyi Drama Dizisi Ödülü: Queen’s Gambit
En İyi Komedi Dizisi: Schitt’s Creek
En İyi Erkek Oyuncu Ödülü (Dizi): Aaron Pedersen – Mystery Road
En İyi Kadın Oyuncu Ödülü (Dizi): Anya Taylor-Joy – The Queen’s Gambit

Okumaya Devam Et

Dünya

Emma Stone’lu Cruella Filminden Fragman Yayınlandı

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

101 Dalmaçyalılar’ın live-action versiyonu olan “Cruella” filminden ilk fragman geldi.

La La Land, The Amazing Spider-Man ve The Help gibi dikkat çeken yapımlarda başrolü üstlenen gen oyuncu Emma Stone’un yeni filmi Cruella’dan ilk fragman yayınlandı.

Oscar ödüllü Emma Stone’un, kötü karakter Cruella de Vil’e hayat verdiği Cruella filminin yönetmen koltuğuna Craig Gillespie oturuyor.

Filmde Emma Stone’a Emma Thompson, Joel Fry, Paul Walter Hauser, Emily Beecham ve Mark Strong gibi isimler eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler