Berlin’in Başkanı Wong Kar Wai Oldu!

Festivaller

Berlin Film Festivali’nin jüri başkanlığını usta yönetmen Wong Kar Wai yapacak…

7-17 Şubat 2013 tarihleri arasında düzenlenecek olan 63. Berlin Film Festivali’nin jüri başkanlığını bu yıl Çinli usta yönetmen Wong Kar-Wai üstlenecek. Festivalden yapılan yazılı açıklamada, uluslararası alanda pek çok ödül kazanan sinemacının dünya sinemasının en önemli temsilcilerinden biri olduğu, yönetmenin eşsiz ve olağanüstü tarzının pek çok sinemacıyı etkileyerek kendisini auteur sinemasının kült isimlerinden biri haline getirdiği belirtildi.

Şanghay’da doğan ve Hong Kong’da büyüyen Wong Kar Wai, ilk yönetmenlik denesi olan 1988 tarihli As Tears Go By ile festivallerde dikkatleri çekmeyi başarmıştı. Daha sonra Berlin Film Festivali’nde gösterilen Days of Being Wild’ı çeken yönetmen 1994 tarihli Chungking Express (Chung Hing sam lam) filmiyle sinema çevreleri tarafından tanınır. Bir sonraki filmi Fallen Angels ile Berlin’e konuk olduktan sonra Wai 1997’de ise Happy Together filmiyle Cannes Film Festivali’nden En İyi Yönetmen Ödülü ile döndü. Yönetmen filmografisinde ayrıca 2000 tarihli In the Mood for Love, 2001 tarihli 2046 ve 2007’de İngilizce olarak ABD’de çektiği Benim Aşk Pastam (My Blueberry Nights) bulunuyor. Yönetmen şu sıralar The Grandmasters isimli projesiyle uğraşıyor.

Berlinale Direktörü Dieter Kosslick yaptığı açıklamada, Wai’yi çağımızın en önemli yönetmenleri arasında gösterirken, festivalin Uluslararası Jüri Başkanı olarak da kendisini seçtikleri için mutluluk duyduğunu belirtti. Wai ise, Dieter’in davetini memnuniyetle karşıladığını, tekrar Berlin’e dönecek olmasından dolayı mutlu olduğunu belirtti.

Sabah

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up