Berlin’de Konu Sığınmacılar

Festivaller

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan sığınmacılar Berlin Film Festivali’nin ana gündemlerinden biri. Festivalde birçok film bu konu üzerinde duruyor. Örneğin Denizdeki Ateş/ Fuocumoammarre, Kuzey Afrika’dan kaçanların sığındıkları bir Sicilya adasındaki yaşamı belgeliyor. Üstelik filmin İtalyan yönetmeni Gianfranco Rosi de hayli kalabalık olan basın toplantısında sözünü esirgemiyor ve “Şu anda dünyanın dört bir yanından savrulan insanların, sığınmacıların trajedisinden hepimiz sorumluyuz” diyor ve bunun belki de Yahudi soykırımından sonra Avrupa’daki en büyük yıkım olduğunu söylüyor.

Festivalde, insan hakları konusundaki aktivizmiyle bilinen George Clooney hem sığınmacılarla görüştü hem de gazetecilerin sorularını yanıtladı., “Bu konuda somut ne yapıyorsunuz, anlatsanız” diyen yabancı bir gazeteciyi “Benim ne yaptığım ortada, peki siz ne yapıyorunuz?” sözleriyle payladı. Ama Almanya Başbakanı Angela Merkel’in yanı sıra mültecilerle de görüşecek ve ne yapabilirim diye ayrıca soracakmış, öyle söyledi.

Bu yıl Altın Ayı yarışını açan ve Arap Baharı’nın belki de görece tek başarılı ülkesi Tunus’tan son derece kişisel bir öykü anlatan ‘Hedi’ anında ödül için adayımız olurken Kuzey Afrika’dan kaçanların sığındıkları bir Sicilya adasındaki yaşamı belgeleyen ‘Denizdeki Ateş/Fuocumoammarre’ ortalığı epey hareketlendirdi.

Almanya son bir yılda çoğu savaşla parçalanan Suriye’den kaçan sığınmacıyla baş etmeye çalılırken George Clooney’ye Oscar kazandığı ‘Sriyana’ (2005) filminin devamı çekilecek mi, sorusu gecikmedi. Derin düşüncelere dalan ünlü aktör adeta filmi değil ülkenin durumunu kasdediyormuş gibi “İyi bir senaryo yazılması gerek, ancak kolay değil” dedi. Politika konuşmaktan hiç hazetmeyen ‘Hail, Ceaser’ın ünlü yönetmenleri Coen kardeşler dahi bu kez konuya çekimser kalmadılar ve geçen yıl jüri başkanı olduklarında Cannes’da büyük ödül Altın Palmiye kazanan Fransız mülteci draması ‘Dheepan’ı gururla hatırlattılar.

Bu yıl Altın Ayı yarışını açan ve Arap Baharı’nın belki de görece tek başarılı ülkesi Tunus’tan son derece kişisel bir öykü anlatan ‘Hedi’ anında ödül için adayımız olurken sakince gözlemlediği belgeselleriyle öne çıkan İtalyan Gianfranco Rosi’nin ‘Denizdeki Ateş/Fuocumoammarre’ filmi ortalığı epey hareketlendirdi. Savaş ve çatışmalarla dağılan Kuzey Afrika ülkelerinden kaçanların sığındıkları Lampedusa adlı küçük bir Sicilya adasındaki yaşamı daha çok 12 yaşındaki bir erkek çocuğun peşine düşerek anlatan belgeselin yönetmeni Rosi, hayli kalabalık olan basın toplantısında sözünü esirgemedi ve “Şu anda dünyanın dört bir yanından savrulan insanların, sığınmacıların trajedisinden hepimiz sorumluyuz. Belki de bu Yahudi soykırımından sonra Avrupa’nın gördüğü en büyük yıkımdır” dedi.

Rosi karaya ulaşan sığınmacıların sevinçlerini, teknede kaybettikleri aile üyelerinin ardından yaşadıkları üzüntüyü, sonrasındaki beklemenin getirdiği sıkıntıyı futbol maçlarıyla atlatmaya çalışmaları gibi sayısız anları sakince kaydetmiş. Bir mültecinin dediği gibi Nijerya’daki savaştan kaçarken çölde ölen, derken Libya’da hapishanelere atılan oradan da teknelerdeki insanlık dışı koşullarla denizi aşarak ilk Avrupa karası olan bu küçük adaya ulaşmanın bedeli çok ağır. Ada doktoru Pierro Bartolo’nun filmde de söylediği gibi “Gemilerde ölenlerin durumu insanlık dışı. Artık kabuslardan kurtulamıyorum.” Rosi de binlercesinin başarmasına karşılık yine binlercesinin yollarda can verdiğinin hatırlanması gerektiğini vurguladı.

“Adadaki balıkçı köyünün sakinleri aracılığıyla hepimizin gözleri önünde gerçekleşen bir trajediyi anlatmak istedim. Lar kendi hallerinde, olabildiğince yaşayan insanlar ve binlerce kilometre uzaktan kaçan insanlara ellerinden geldikçe yardımcı olmaya çalışıyorlar. Ama sığınmacıların yaşadığı acılar hepimizin acısı! Gözümüzü kapatamayız, başımızı çeviremeyiz” diyen Rosi belgeseli çekmek içn aylarca adada yaşamış…

kaynak: radikal

_____

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up