Berlin’de Bir Arabistan Filmi

Dünya

Söz konusu sinema olunca Suudi Arabistan‘ın her yıl çekilen birkaç film ve belgesel dışında pek geçmişi olduğu söylenemez. Ancak bir grup Ciddeli genç sinemacı filmlerini Berlin Film Festivali‘nde gösterime sokarak bu durumu değiştirmeyi umut ediyor.

Barakah Meets Barakah, bu sene Berlin Film Festivali‘nde seyirciye sunulan, Suudi Arabistan‘da ilişki yaşamanın zorluklarını ve ülkedeki kamusal alanın sınırlamaları üzerine yorumlar getiren ilginç bir komedi filmi. Film bir tiyatroda çalışan amatör aktör ve zengin bir çiftin evlatlık kızını ve onların ilişkilerini şekillendirme çabasını konu ediniyor.

barakah

Filmin yönetmeni Mahmoud Sabbagh şöyle dedi: “Geçtiğimiz 30 senede, Suudi Arabistan’da kamusal alan günden güne ufaldı. Artık liberaller, kadınlar ve azınlıklar için toplumda daha az yer var. Sokaklarda daha az görülüyorlar. Ben de arka planda şehrin de hikayesinin olduğu bir aşk hikayesinin filmini yaptım.

Film, gösterime sunulduğu Berlin Film Festivali’nde büyük ilgi gördü. İlk gösteriminin tüm biletleri biterken, izleyiciler filme dair oldukça olumlu eleştiriler yaptılar.

çeviri: Sümeyye Topkara

___

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up