Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Berlin’de Arap Baharı Esintileri

Yayınlandı

tarihinde

62. Berlin Film Festivali, Alman yıldız Diane Kruger’ın Marie Antoinette’i oynadığı ‘Kraliçe’ye Veda’ filmiyle açıldı.

67 ülkeden 395 filmin gösterileceği festivalde, jüri başkanlığını Mike Leigh’in yaptığı ana yarışmada 18 film, Altın Ayı için yarışacak. Bu yıl ana yarışmada yer almayan Türk sineması yan bölümlerde kendini gösteriyor.

Cannes ve Venedik ile birlikte dünyanın en önemli üç festivalinden biri olan Berlin Film Festivali, 62. kez kapılarını açtı. 67 ülkeden 395 filmin yer aldığı festivalin ana yarışmasında bu yıl Türk filmi yok. Ancak Türk sineması, Berlinale’nin yan bölümlerine ‘sızmış’ durumda. 19 Şubat’ta sona erecek festivalde 18 film, büyük ödül ‘Altın Ayı’ için yarışacak. Festival, önceki akşam Diane Kruger ve Lea Seydoux’nun başrolleri oynadığı Fransız filmi ‘Kraliçe’nin Vedası’ (Les Adieux A La Reine) ile açılışı yaptı. Başta Venedik olmak üzere Avrupa’nın önemli festivallerinin gediklisi Fransız yönetmen Benoit Jackquot’un yönettiği film, Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’in son demlerini saraydaki hizmetçilerin gözünden anlatıyor.

Geçtiğimiz yıl Cafer Penahi’nin ev hapsi sebebiyle ‘Cafer Penahi nerede?’ yazılı afişler hazırlayan Berlin Film Festivali bu yıl, ana tema olarak Arap Baharı ile İran’ı seçti. Özellikle Arap Baharı’na yönelik paneller ve gösterimler festivalin programına girmiş bulunuyor. Festivalin ana yarışma jürisine usta İngiliz yönetmen Mike Leigh başkanlık ediyor. Son Altın Ayı’nın sahibi İranlı yönetmen Asgar Ferhadi, Hollandalı fotoğrafçı ve yönetmen Anton Corbijn, Altın Palmiyeli Fransız oyuncu Charlotte Gainsbourg, Amerikalı aktör Jake Gyllenhaal, Fransız yönetmen Francois Ozon, Cezayirli yazar Boualem Sansal ve Alman tiyatro oyuncusu Barbara Sukow da Leigh’in jürisinde yer alan isimler. Festivalin onur ödülü bu yıl usta oyuncu Meryl Streep’e verilecek. Scarlett Johansson ve Denzel Washington da Altın Kamera ödülünün sahibi olacak.

Ana yarışmada yer almadığımız festivalin Forum bölümünde Emin Alper’in Türkiye-Yunanistan yapımı “Tepenin Ardı” filmi var. Generation bölümünün 14 yaş üstü kategorisinde Reis Çelik’in yönettiği ve İlyas Salman ile Dilan Aksüt’ün oynadığı “Lal Gece” ile Meral Uslu’nun Hollanda yapımı “Sneakbar” filmleri yer alıyor. Ana yarışmadan sonraki en önemli bölüm olan Panorama’da Umut Dağ’ın yönettiği Avusturya yapımı “Kuma”; Alman Sineması’na Bakış bölümünde ise Engin Kundağ’ın “Ararat” ve Tamer Yiğit’in “Karaman” adlı filmleri gösterilecek.

Altın Ayı için yarışan filmler:

A Moi Seule / Eve Gelmek (Frederic Videau / Fransa)

Ajourd’hui / Asma Dalı (Alain Gomis / Fransa-Senegal)

Bai Lu Yuan / Beyaz Geyik Ovası (Wang Quan’an / Çin)

Barbara (Christian Petzold / Almanya)

Captive / Tutsak (Brillante Mendoza / Filipinler)

Cesare Deve Morire / Sezar Ölmeli (Paolo & Vittorio Taviani / İtalya)

Csak a Szel / Rüzgar Gibi (Bnece Fliegauf / Macaristan)

Dictado / Çocuksu Oyunlar (Antonio Chavarrias / İspanya)

A Royal Affair / Bir Kraliyet Macerası (Nikolaj Arcel / Danimarka)

Gnade / Merhamet (Jürgen Vogel / Almanya)

Jayne Mansfield’s Car / Jane Mansfield’ın Arabası (Billy Bob Thorton / ABD)

Postcard From The Zoo / Hayvanat Bahçesinden Kartpostal (Edwin / Endonezya)

L’enfant d’en haut / Kızkardeş (Ursula Meier / İsveç-Fransa)

Les adieux a la Reine / Kraliçe’nin Vedası (Benoit Jacquot / Fransa)

Meteora / Manastır (Spiros Stathoulopoulos / Yunanistan)

Rebelle / Savaş Cadısı (Kom Nguyen / Kanada)

Tabu (Teresa Madruga / Brezilya)

Was Bleibt / Haftasonu Evi (Hans-Christian Schmid / Almanya)

Zaman

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

Gezici Festival’in Sinop ve Kastamonu Programı Açıklandı

26. Gezici Festival yolculuğuna devam ediyor!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Ankara Sinema Derneği tarafından T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla düzenlenen 26. Gezici Festival’in Ankara’daki gösterimleri tüm hızıyla sürerken Sinop ve Kastamonu yolculuğu için hazırlıklar başladı.

Gezici Festival, 3-5 Aralık’ta Sinop Belediyesi’nin katkılarıyla Sinop Halk Eğitim Merkezi’nde, 6-8 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Medya ve İletişim Topluluğu’nun katkılarıyla Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda gerçekleşecek gösterimlerde izleyicilerle yılın dikkat çeken yapımlarını ve film ekiplerini buluşturacak. Sinop ve Kastamonu’da gerçekleşecek gösterimler ücretsiz olacak. 

Gezici Festival 3 Aralık’ta Sinop’ta!

Gezici Festival, 3 Aralık akşamı Halk Eğitim Merkezi’nde “Anadolu Leoparı” filminin gösterimiyle Sinop’taki açılışını yapacak. Gösterim sonrası yönetmen Emre Kayiş ve filmin oyuncusu İpek Türktan izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Festivalde gösterimler 4 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir’in “Bembeyaz”, Yohan Manca’nın “Kardeşlerim Ve Ben / La Traviata, My Brothers And I”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Tayfun Pirselmoğlu’nun “Kerr” filmleriyle devam edecek. “Kerr” filminin gösterimi sonrasında Tayfun Pirselimoğlu ve filmin yapımcısı Vildan Erşen Sinoplu sinemaseverlerle buluşacak.

5 Aralık’ta gösterimler Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”ile başlayacak. Günün ikinci filmi “Diyalog”un gösterimi yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz’un katılımıyla gerçekleşecek. Ferit Karahan’ın “Okul Tıraşı” ve Nazlı Elif Durlu’nun “Zuhal” filmlerinin gösterimiyle Gezici Festival, Sinop’a veda edecek. “Okul Tıraşı” filminin gösterimi sonrasında yönetmen Ferit Karahan, filmin senaristlerinden Gülistan Acet ve oyuncu Melih Selçuk, “Zuhal” filminin gösterimi sonrasında ise yönetmen Nazlı Elif Durlu, başrol oyuncusu Nihal Yalçın ve yapımcı Anna Maria Aslanoğlu izleyicilerle bir araya gelecek.

Gezici Festival’in son durağı; Kastamonu!

Gezici Festival’in son durağı Kastamonu’da gösterimler 6 Aralık’ta Kastamonu Üniversitesi Ahmet Yesevi Konferans Salonu’nda “Diyalog” filmiyle başlayacak. Yönetmen Ali Tansu Turhan, yardımcı yönetmen ve kurgucu Osman Sarp Altay ile yapımcı, senarist, kurgucu Burcu Uğuz filmin gösteriminin ardından izleyicilerin sorularını yanıtlayacak.

Tribeca Film Festivali’nden En İyi Film, En İyi Senaryo ve En İyi Erkek Oyuncu ödülleri ile dönen, Levan Koguashvili imzalı “4. Sokaktaki Pansiyon / Brighton 4th” filminin 7 Aralık’taki gösterimi yapımcı Olena Yershova’nın katılımıyla gerçekleşecek.

7 Aralık’ta yapılacak “Zuhal”, “Okul Tıraşı” ve “Anadolu Leoparı” filmlerinin gösterimleri sonrasında söyleşiler gerçekleşecek. “Okul Tıraşı” filminin yönetmeni Ferit Karahan, senaristlerinden Gülistan Acet, “Zuhal” filminin yönetmeni Nazlı Elif Durlu ile yapımcısı Anna Maria Aslanoğlu ve “Anadolu Leoparı” filminin yönetmeni Emre Kayiş, oyuncusu İpek Türktan ile yapımcısı OlenaYershova söyleşilerde filmleriyle ilgili yanıtlayacaklar. 

Gezici Festival, 8 Aralık’ta Necip Çağhan Özdemir imzalı “Bembeyaz”, Tuncel Kurtiz’in Sürgün Yılları bölümü filmleri “Saç” ve “Bebek”, Selman Nacar’ın “İki Şafak Arasında” ve Dominik Graf’ın bu yıl Berlin Film Festivali’nde prömiyer yapan filmi “Fabian veya Bok Yoluna Gitmek / Fabian – Going To The Dogs” filmlerinin gösterimleriyle Kastamonu’ya veda edecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Uluslararası Ödüllü Yapımlar Distopya Film Festivali’nin “Uzun Metraj Film Seçkisi”nde

Ödüllü yapımlar, Distopya Film Festivali’nde!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu yıl 10-12 Aralık tarihleri arasında ilk kez “daha derine dal” sloganıyla sinemaseverlerle bir araya gelecek olan Uluslararası Distopya Film Festivali’nin “Uzun Metraj Film Seçkisi”nde Türkiye’de ilk kez gösterilecek uluslararası ödüllü filmler yer alacak.

Program direktörlüğünü sinema yazarı Kerem Akça’nın üstelendiği Uzun Metraj Film Seçkisi’nde bu yıl Yuusuke Hirota’nın 44. Japan Academy Film Prize, 2021 Fantasia Film Festival En İyi Anime Ödülü, 2021 Annecy International Animated Film Festival Cristal için yarışan filmi “Poupelle Of Chimney Town”, Jonathan Nossiter’ın 73. Cannes Film Festivali’nin “2020 Seçkisi’nde yer alan filmi “Last Words”, Matthew Eade’nin dünya prömiyerini Slamdance Fim Festival’inde yapan filmi “A Black Rift Begins To Yawn” ve Erdem Tepegöz’ün Altın Portakal Ulusal Film Yarışması’nda “En İyi Yönetmen”,“En İyi Görüntü Yönetmeni”, “En İyi Müzik”, “En İyi Sanat Yönetmeni”, “SİYAD En İyi Film” ödülleri, Moskova Film Festivali’nde “Jüri Özel Ödülü” ve  8. Boğaziçi Film Festivali’nde  “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Görüntü Yönetmeni” ödülleri ile 32. Ankara Uluslararası Film Festivali’nde “En İyi Sanat Yönetmeni” ve “En İyi Özgün Müzik” ödülleri kazanan filmi  “Gölgeler İçinde” yer alıyor.

Festivalde “Poupelle Of Chimney Town” ve “Last Words” Türkiye prömiyerlerini gerçekleştirirken, “A Black Rift Begins To Yawn” ise Avrupa prömiyerini gerçekleştirecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, Üsküdar Belediyesi iş birliği, BKM Mutfak desteği ile Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından düzenlenen Uluslararası Distopya Film Festivali açılışını Yuusuke Hirota’nın “Poupelle Of Chimney Town” ile yaparken kapanışı ise Jonathan Nossiter’ın “Last Words” ile gerçekleştirecek.

Okumaya Devam Et

Festivaller

12. Sinepark Kısa Film Festivali’nin Başvuruları Başladı

Başvurular 15 Ocak 2022’ye kadar devam edecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Galatasaray Üniversitesi tarafından organize edilen 12. Sinepark Kısa Film Festivali’nin başvuruları başladı.

Bu sene 12’ncisi düzenlenecek olan Sinepark Kısa Film Festivali‘nin başvuruları 15 Kasım 2021’de başladı ve 15 Ocak 2022’ye kadar devam edecek. Türkiye genelinde herkesin başvurabileceği festivalin başvuruları www.sinepark.org adresinden alınıyor.

Başvuracak filmler, adını lunapark oyuncaklarından alan 7 ana kategoride toplam 16 ödül için mücadele verecekler. Filmler ilk olarak Galatasaray Üniversitesi Sinema Akademisyenleri tarafından değerlendirilecek. Daha sonra finale kalanlar ana jüride yer alan sürpriz isimlerin karşısına çıkacak.

Sinepark Kısa Film Festivali, tür sinemasına teşvikte bulunmak ve türlerin bilinirliliğini arttırmak amacıyla 2007 yılında uygulamaya geçmiştir. Galatasaray Üniversitesi İletişim Kulübü tarafından yürütülmektedir.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler