Bizimle İletişime Geçin

Festivaller

Berlin’de Arap Baharı Esintileri

Yayınlandı

tarihinde

62. Berlin Film Festivali, Alman yıldız Diane Kruger’ın Marie Antoinette’i oynadığı ‘Kraliçe’ye Veda’ filmiyle açıldı.

67 ülkeden 395 filmin gösterileceği festivalde, jüri başkanlığını Mike Leigh’in yaptığı ana yarışmada 18 film, Altın Ayı için yarışacak. Bu yıl ana yarışmada yer almayan Türk sineması yan bölümlerde kendini gösteriyor.

Cannes ve Venedik ile birlikte dünyanın en önemli üç festivalinden biri olan Berlin Film Festivali, 62. kez kapılarını açtı. 67 ülkeden 395 filmin yer aldığı festivalin ana yarışmasında bu yıl Türk filmi yok. Ancak Türk sineması, Berlinale’nin yan bölümlerine ‘sızmış’ durumda. 19 Şubat’ta sona erecek festivalde 18 film, büyük ödül ‘Altın Ayı’ için yarışacak. Festival, önceki akşam Diane Kruger ve Lea Seydoux’nun başrolleri oynadığı Fransız filmi ‘Kraliçe’nin Vedası’ (Les Adieux A La Reine) ile açılışı yaptı. Başta Venedik olmak üzere Avrupa’nın önemli festivallerinin gediklisi Fransız yönetmen Benoit Jackquot’un yönettiği film, Fransa Kraliçesi Marie Antoinette’in son demlerini saraydaki hizmetçilerin gözünden anlatıyor.

Geçtiğimiz yıl Cafer Penahi’nin ev hapsi sebebiyle ‘Cafer Penahi nerede?’ yazılı afişler hazırlayan Berlin Film Festivali bu yıl, ana tema olarak Arap Baharı ile İran’ı seçti. Özellikle Arap Baharı’na yönelik paneller ve gösterimler festivalin programına girmiş bulunuyor. Festivalin ana yarışma jürisine usta İngiliz yönetmen Mike Leigh başkanlık ediyor. Son Altın Ayı’nın sahibi İranlı yönetmen Asgar Ferhadi, Hollandalı fotoğrafçı ve yönetmen Anton Corbijn, Altın Palmiyeli Fransız oyuncu Charlotte Gainsbourg, Amerikalı aktör Jake Gyllenhaal, Fransız yönetmen Francois Ozon, Cezayirli yazar Boualem Sansal ve Alman tiyatro oyuncusu Barbara Sukow da Leigh’in jürisinde yer alan isimler. Festivalin onur ödülü bu yıl usta oyuncu Meryl Streep’e verilecek. Scarlett Johansson ve Denzel Washington da Altın Kamera ödülünün sahibi olacak.

Ana yarışmada yer almadığımız festivalin Forum bölümünde Emin Alper’in Türkiye-Yunanistan yapımı “Tepenin Ardı” filmi var. Generation bölümünün 14 yaş üstü kategorisinde Reis Çelik’in yönettiği ve İlyas Salman ile Dilan Aksüt’ün oynadığı “Lal Gece” ile Meral Uslu’nun Hollanda yapımı “Sneakbar” filmleri yer alıyor. Ana yarışmadan sonraki en önemli bölüm olan Panorama’da Umut Dağ’ın yönettiği Avusturya yapımı “Kuma”; Alman Sineması’na Bakış bölümünde ise Engin Kundağ’ın “Ararat” ve Tamer Yiğit’in “Karaman” adlı filmleri gösterilecek.

Altın Ayı için yarışan filmler:

A Moi Seule / Eve Gelmek (Frederic Videau / Fransa)

Ajourd’hui / Asma Dalı (Alain Gomis / Fransa-Senegal)

Bai Lu Yuan / Beyaz Geyik Ovası (Wang Quan’an / Çin)

Barbara (Christian Petzold / Almanya)

Captive / Tutsak (Brillante Mendoza / Filipinler)

Cesare Deve Morire / Sezar Ölmeli (Paolo & Vittorio Taviani / İtalya)

Csak a Szel / Rüzgar Gibi (Bnece Fliegauf / Macaristan)

Dictado / Çocuksu Oyunlar (Antonio Chavarrias / İspanya)

A Royal Affair / Bir Kraliyet Macerası (Nikolaj Arcel / Danimarka)

Gnade / Merhamet (Jürgen Vogel / Almanya)

Jayne Mansfield’s Car / Jane Mansfield’ın Arabası (Billy Bob Thorton / ABD)

Postcard From The Zoo / Hayvanat Bahçesinden Kartpostal (Edwin / Endonezya)

L’enfant d’en haut / Kızkardeş (Ursula Meier / İsveç-Fransa)

Les adieux a la Reine / Kraliçe’nin Vedası (Benoit Jacquot / Fransa)

Meteora / Manastır (Spiros Stathoulopoulos / Yunanistan)

Rebelle / Savaş Cadısı (Kom Nguyen / Kanada)

Tabu (Teresa Madruga / Brezilya)

Was Bleibt / Haftasonu Evi (Hans-Christian Schmid / Almanya)

Zaman

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

2021 Sydney Film Festivali Yine Ertelendi

Festival COVID-19 gereği ikinci kez ertleendi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Artan vaka sayıları ile Avustralya’da düzenlenen “2021 Sydney Film Festivali” bu yıl ikinci kez ertleneme kararı aldığını duyurdu.

Avustralya’da düzenlenen “2021 Sydney Film Festivali” bu yıl ikinci kez ertelenme kararı ile karşı karşıya kaldı. Karar, Sidney’deki vaka sayılarının artışının ardından geldi. Virüsün yeniden yükselişe geçtiği bu günlerde hükümetin de yapıtığı kısıtlamalarla birlikte 2021 Sydney Film Festivali etkinlikleri, 3-14 Kasım 2021 tarihine erteledi.

Geleneksel olarak Cannes Film Festivali’nden sonra haziran ayında düzenlen Sydney Film Festivali, Cannes’da bu yıl radikal olarak değiştirdiği tarihi ile ilk ertlenme kararını 18-29 Ağustos 2021 olarak açıklamıştı.

Okumaya Devam Et

Festivaller

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali Başvuruları Uzatıldı

Başvuru süresi 1 hafta uzatıldı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin yarışma başvuru süresi bir hafta uzatıldı. Festival yönetimi; yarışma kategorileri için son başvuru tarihini 6 Ağustos 2021 olarak belirledi.

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) kurumsal iş ortaklığında; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü ve Global İletişim Ortağı Anadolu Ajansı destekleri ile; Boğaziçi Kültür Sanat Vakfı organizasyonunda bu yıl ilki düzenlenecek Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’nin başvuru tarihleri uzatıldı. Diaspora toplulukları ve sinemasının sahip olduğu özgünlüğü kendine has motiflerle işleyen filmleri 27-29 Ağustos tarihleri arasında Atlas Sineması’nda pandemi koşullarına uygun olarak sinemaseverlerle buluşturacak festivalin yarışma kategorilerine başvurular için son tarih 6 Ağustos olarak belirlendi.

Festivale Hangi Filmler Başvurabiliyor?

1 Ocak 2020 tarihinden sonra tamamlanmış olup 20 dakikayı aşmayan, kurmaca, animasyon ve deneysel türdeki kısa filmlerin başvuru yapabildiği festivale; Diaspora toplumlarının bulundukları ülkelerde sürdürdüğü hayatı gerçekçi ve sanatsal olarak ekrana yansıtabilen kısa filmler bekleniyor.

Kimlik, çok kültürlülük, çok dillilik, çoklu aidiyet, uyum, bir arada yaşama, kültürel etkileşim, toplumsal hoşgörü, göç ve katılım gibi konulara vurgu yapan yapımların yanı sıra, Diaspora topluluklarının yaşadıkları ülkelere yaptıkları katkılar, var olma mücadeleleri ve yaşama tutunma gayretlerini yansıtan başvurular ile bu kavramları tehlikeye düşüren ve günlük hayatın bir gerçeği olarak süregelen ırkçılık, ayrımcılık, yabancı düşmanlığı gibi temalar da değerlendirmeye alınacak.

8 Kategoride Toplam 20.000€ Ödül

İki farklı yarışma kategorisinin yer aldığı festivalde Türkçe haricindeki bir dilde çekilen filmlerin yer alacağı Yabancı Dilde Filmler Yarışması Kategorisi’nde En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, Jüri Özel Ödülü’nü kazanan film 2.500€, En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Türkçe ve/veya Türkçe lehçelerinde çekilen filmlerin yer alacağı Türkçe Konuşan Filmler Yarışma Kategorisi’nde, En İyi Film Ödülü’nü kazanan film 5.000€, TRT Özel Ödülü’nükazanan film 2.500€En İyi İkinci Film Ödülü’nü kazanan film 1.500€ ve En İyi Üçüncü Film Ödülü’nü kazanan film ise 1.000€ para ödülünün sahibi olacak. 

Başvurular 6 Ağustos’ta Sona Eriyor!

Bu yıl 27-29 Ağustos 2021 tarihleri arasında İstanbul’da ilki düzenlenecek olan Diaspora Uluslararası Kısa Film Festivali’ne başvurular 6 Ağustos 2021 tarihine kadar festivalin web sitesi diasporafilmfestival.com üzerinden yapılabilecek. 

Okumaya Devam Et

Festivaller

Bir Yaz Gecesi Festivali’nde Judy Garland Rüzgarı

Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bir Yaz Gecesi Festivali

Kundura Sinema ve Sahne’nin düzenlediği Bir Yaz Gecesi Festivali’nde bu hafta sonu Judy Garland rüzgarları esecek.

Sesi, dansları, oyunculuğu ve tutkulu sahne şovlarıyla Amerikan müzikal sinemasının en büyük yıldızlarından birine dönüşmüş Judy Garland’ın başrolünü James Mason ile paylaştığı, meşhur Technicolor klasiği “A Star Is Born / Bir Yıldız Doğuyor” (1954), iki gece boyunca açık havada müzikal tutkunlarıyla buluşacak.

Festivalde Pazar akşamı ise, Renée Zellweger’in Oscar ve Altın Küre ödüllü performansıyla Garland’a hayat verdiği biyografik film “Judy” (2019) gösterilecek. Filmleri ve şarkılarıyla insanlara mutluluk ve umut aşılarken, aradığı sevgi ve mutluluğu bir türlü bulamamış Judy Garland’ın gerçek hikâyesini anlatacak film, zamansız klasik ‘Over the Rainbow’ da dahil olmak üzere birçok Garland şarkısını da etkileyici sahne şovlarıyla yeniden canlandırıyor.

12 Eylül’e dek Boğaz’ın kıyısında açık havada film ve müzik keyfine davet eden Bir Yaz Gecesi Festivali’ne ulaşım ve detaylar beykozkundura.com’da.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler