Berlin Film Festivali’​nde Türkiye Sineması

Festivaller Manşet

9-19 Şubat 2012 tarihlerinde gerçekleştirilecek 62. Berlin Film Festivali’nde Türkiye’den iki film yer alıyor. Emin Alper’in yönettiği, Tamer Levent, Reha Özcan, Mehmet Özgür, Berk Hakman’ın rol aldığı Tepenin Ardı adlı film festivalin Forum bölümünde, Reis Çelik’in yönettiği İlyas Salman ve Dilan Aksüt’ün başrollerini paylaştığı Lal Gece adlı film ise Generation bölümünde gösterilecek.

Geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da Berlin Film Festivali kapsamında düzenlenen Avrupa Film Pazarı’nda, Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkılarıyla bir Türkiye standı açılacak. Standın yönetimini Ankara Sinema Derneği üstleniyor.

Stantta dağıtılmak üzere kısa film ve belgeseller ile uzun metrajlı filmleri içeren İngilizce iki ayrı katalog hazırlandı. Kataloglarda yapım şirketleri, yapım sonrası hizmet veren şirketler, dağıtım şirketleri ve ekipman kiralayan şirketlerin iletişim bilgileri ile Türkiye’de düzenlenen film festivalleri ve film okulları ile ilgili bir bölüm yer alıyor. Ayrıca uzun metrajlı filmlerin fragmanlarından oluşan bir dvd ve kısa metrajlı ve belgesel film seçkilerinin yer aldığı sekiz dvd hazırlandı. Ayrıca İstanbul Ticaret Odası ve Rize Dernekleri Federasyonu, Kafkas Kestane Şekerleri ve Kurukahveci Mehmet Efendi Mahdumları tarafından sağlanan çeşitli tanıtım malzemeleri stantta dağıtılacak.

Türkiye Standı’ndayapımcı, yönetmen, dağıtımcı, festival yöneticisi, sinema işletmecisi, uluslararası sinema kuruluşlarının temsilcileri vb kişilere ülkemiz sineması hakkında bilgi verilecek. Dağıtılan uzun ve kısa metrajlı filmler ve standa gelen kişilerin istekleriyle ilgili olarak festival bitiminde bir rapor hazırlanacak ve sinema sektörüne dağıtılacak.

Berlin Film Festivali Forum bölümüne seçilen Tepenin Ardı filminin 10 Şubatta yapılacak galasına yönetmen Emin Alper, yapımcılar Enis Köstepen, Seyfi Teoman, oyuncular Reha Özcan, Mehmet Özgür, Berk Hakman ve Banu Fotocan katılacak. Generation bölümünde gösterilecek Lal Gece filminin 11 Şubattaki galasına ise yönetmen Reis Çelik, yapımcı Anıl Çelik, oyuncular İlyas Salman ve Dilan Aksüt, görüntü yönetmeni Gökhan Tiryaki, ses mühendisi Ekrem Çelik ve sanat yönetmeni Burcu Karakaş katılacak.

13 Şubat Pazartesi akşamı Berlin Büyükelçiliğimiz Kültür Müşavirliği bir Türk gecesi düzenleyecek.

sinefesto.com/Gizem Uyanık

 

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up