Berhudar Olasın Küçük Esnaf

Eleştiri Manşet Serbest Kürsü

yazar_ümit_ortak_

Televizyon işlerinin sinemaya zarar vermesi kadar fayda sağlaması da söz konusu. Dizilerde ve güldürü programlarında kendini gösteren genç kuşak oyuncular ve senaristler tecrübe kazandıkça beyaz perdeye yönelmekte. Beşiktaş Kültür Merkezi (BKM) Mutfak ekibinden Zeynep Koçak ve İbrahim Büyükak söz konusu genç kuşak isimlerden. BKM Mutfak skeçleri dolayısıyla metin yazarlığı ve oyunculukları hakkında fikir sahibi olduğumuz Zeynep ve İbrahim, umut vaat edenlerin sahip olduğu krediye sahipler.

Öte yandan son yıllarda patlama yapan yerli komedi filmlerin genel ortalaması ne yazık ki kimseyi mutlu etmiyor. Afişinde aval aval bakan suratları görmekten bıkan komedi seyircisi oluşan bu eşiği aşan filmleri nimet saymaya başladı. BKM Mutfak ekibinden Zeynep ve İbrahim’in senaryosunu yazdığı Küçük Esnaf, Bedran Güzel’in yönetmenliğinde ortalama üzeri bir film olarak karşımıza çıktı.

 

kucuk esnaf

Kendi halinde, saf dünyasında yaşayan çilingir Berhudar’ın başına olmadık işler gelir. Çilingirimizin aile bağları her ne kadar kopuk olsa da kan bağı çeşitli sorumlulukların altına girmesine yetecektir. Bir yandan da kaptırılan gönlün dertleri sarar sarmalar Berhudar’ı. Ne yazık ki klişeler klişesi ‘mafya’ unsuru bu hikayede de kendine yer buluyor.

Küçük Esnaf

İbrahim Büyükak’ın BKM Mutfak skeçlerinden hatırladığımız oyunculuğu biraz daha karakterize edilerek Berhudar olarak karşımıza çıkıyor. Ancak yine de yer yer abartılı oynamaktan vazgeçmiyor oyuncu. Zeynep Koçak’ın üstlendiği avukat rolüne özendiğini söylemek ise zor. Çıtı pıtı karakterize etme sebebiyle zarar verdiğini söylemek de mümkün. Klişelerle dolu hikayenin anlatımı noktasında yönetmen yer yer dizi görüntülerini hatırlatıyor. Araçla takip sahnesi ve yer yer bazı geçiş sahnelerinde genele nazaran dikkat çekici kadrajlar filme seyir zevki katıyor.

Küçük Esnaf

Filmin oyuncu kadrosunun genişliği de bir yandan dikkat çekiyor. Cezmi Baskın, Gupse Özay, Erdal Tosun, Cengiz Bozkurt, Beyti Engin gibi oyuncular hikayenin ana aksında yer almasalar da yakın durarak filme renk katıyorlar. Gupse Özay’ı yan rolde görünce içten içe tebrik ettiğimi belirtmek isterim. Kendi filminde baş rol oynadıktan sonra böyle bir filmde yan rolde yer alması oyunculuğa saygı bakımından memnun edici. Bu sayılan oyuncuların genel olarak performansları iyi olsa da hikayenin bütününe katkı sağlayamadıkları hikaye örgüsü can sıkıyor. Bir varmış bir yokmuş hesabı. Efsane dizi Bizimkiler’in sarhoş Cemil’i Uğurtan Sayıner’i bir sahne de olsa görmek güzel.

Sonuç olarak, yerli komediler arasında öne çıkan ancak şahane olduğunu söylenemeyecek bir iş var. Piyasa komedilerinin üzerinde olan bu film ile senarist ekibi sonrakiler işleri için umut vaat ediyor.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up