Benicio Del Toro ve Unutulmaz Performansları

Liste

Fred Fenster/Olağan Şüpheliler/1995

Olağan Şüpheliler (The Usual Suspects)’de son derece sabıkalı 5 suçludan biri olan Fred Fenster karakteri ile ödüller alarak ilk çıkışı yakalıyor Del Toro. Ve böylece olağanüstü performanslar için gün sayıyor sinema dünyası. Sene 1995. Ardından gelen 3 sene boyunca 6 filmde daha nice karakterlere can veriyor. Ta ki…

Trafik

Javier Rodriguez /Trafik /2000

Javier Rodriguez  adlı Meksikalı bir polis olarak Trafik filminde karşımıza çıkana dek. Javier Rodriguez, yakaladığı çıkışı Akademi’den En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü’ne dönüştürüyor nihayet. Yönetmenimiz ise Steven Soderbergh.

Snatch.

Franky Dört Parmak/Snatch /2000

Artık Hollywood sinemasında kendisine büyük bir yer edinen Del Toro, Snatch’te efsane bir karakterle izleyicisini ‘fan’a dönüştürmeyi başarıyor: Franky Dört Parmak. Bu karakter filmde çok fazla yer kaplamasa da, merkezdeki kişi olarak filmin kilit ismi, macera düşkünü, kumar tutkunu bir abimiz. Ve Kapışma (Snatch), Franky Dört Parmak‘ın başında çaydanlıkla ceset halinde dolaştırıldığı film.

21 Grams

Jack Jordan/21 Grams /2003

Başrolü Sean Penn olan 21 Gram‘da, kader ile tesadüf dilemmasını asabiyette birleştiren karakterdir Jack Jordan.  En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu Oscar’ı adaylığını getiren, esas oğlanı geride bırakan performansı ile hatırlanır. Meksikalı Del Toro‘nun, bir Alejandro González Iñárritu filminde, duble Meksikalı etkisidir belki de yansıttığı.

Benicio Del Toro

Jackie Boy/Günah Şehri/2005

Kara film geleneğinin tüm unsurlarını barındıran Günah Şehri, Benicio del Toro’nun kişisel sinema tarihi içerisinde kendisine güzide bir köşe başı kazandıran filmlerinden. Ayrıca del Toro’nun ‘gezen ceset’ rolündeki ikinci karakteri olarak Jackie Boy, siyah-beyaz kara film estetiğinde ve çizgi roman şıklığında sunulan üç kötü karakterden biri.

Yangında Kaybettiğimiz Şeyler

Jerry Sunborne/Yangında Kaybettiklerimiz/2007

Bu kez dram tarzı bir filmde Jerry Sunborne adıyla karşımıza çıkıyor Benicio del Toro. Başkalarına umut veren ama kendisi büyük bi dramdan yeni çıkmış, yaşam dolu bir adam olarak Jerry Sunborne, del Toro’nun kariyerine eklediği oldukça iyi bi performanstı.

Che: Birinci Bölüm

Ernesto ‘Che’ Guevara/Che/2008

Meksikalı oyuncumuz Benicio Del Toro, hemşehrisi Ernesto Che Guevara’yı canlandırıyor. Oynamıyor, canlandırıyor çünkü hem fiziksel benzerliği hem de aynı coğrafyanın ‘rol’üne girmiş olmasıyla, karakterin hakkını veriyor. “Bu güne kadar beni en zorlayan roldü. Büyük bir sorumluluk hissettim ve layıkıyla yapabilmek için ömrümden birkaç yıl eksilttim” diye eklemesi de verdiği hakkı helal ettiriyor.

Sicario

Alejandro /Sicario/2015

Son film Sicario’da iş bitiren, sessiz ve gizemli karakteri Alejandro ile performans listesine son sıradan girdi. İntikam için soğuk bir katile dönen Del Toro, kötü adamlıkta da kariyer peşinde anlaşılan.

Mükemmel Bir Gün

Mambru – Mükemmel Bir Gün 2015

Karizmatik aktör bu defa Bosna Savaşı’nın son demlerinde. Aşktan kaçan ama aşka yakalanan Del Toro bir çocuğun, bir halkın acısına tanık oluyor aynı zamanda

___

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up