Beni Böyle Sev Seveceksen!

Genel

Sana Yeşilçam filmlerinden bir şarkı armağan ederek başlıyorum yazıma sevgili okuyucu : Seven ne yapmaz!

Göz görüyor, gönlü durduramıyorsun,seviyor. Bu durumda kalınca ne yapacaksın? Beni sevsin diye, kendini değiştirmeye çalışır mısın? Beni bu halimle sevsin diye bekler misin?

Filmimizin adı: Rab ne bana di jodi

Surinder Sahni diye bir genç adam. Sakin bir hayatı olan, kalabalıkta fark edilmeyecek biri. (yazar gibi) Bir gün bir güzel görüyor çeşme başında. Yok bu Ferdi Tayfur filminde oluyor,karıştı. Bir gün bir güzel görüyor,kendi düğününe hazırlanan bir güzel. O güzele vuruluyor,her şey o zaman başlıyor.

Hocası, kızının düğününe çağırıyor Surinder’ı. Çok başarılı bir öğrenci olduğundan çok seviyor onu. Çok da güveniyor. Gelin hanım düğün hazırlıkları yaparken mutlu mesut, kara haber tez duyuluyor: Damat bey ve sülalesi yolda kaza yapmış,kurtulan da yok.

Bu acı haber üzerine tahmin edileceği gibi gelin hanım karalar bağlarken,babası kalp krizi geçiriyor ve durumu çok ağır. Çağırıyor Surinder’ı ve diyor ki: Kızımı yalnız bırakmak istemiyorum. Ona göz kulak ol. Onunla evlen.
İstemeyerek de olsa Surinder’la babasının vasiyeti üzerine evlenen kızımız, Surinder’la beraber, onun yaşadığı şehre geliyor. Ve filmde yükselme başlıyor. Tania adlı kızımız, acısına rağmen Surinder’a çok saygılı davranıyor, Hint kızlarından gelin oluyormuş,bunu da gördü bu gözler.

Hani dizileri filmleri izlerken bekleriz ya, bu çocuk ne zaman açılacak bu kıza?diye, bekliyoruz bu filmde merakla. Surinder açılmak istiyor ama , bu haliyle sever mi onu Tania? Kimi sever Tania? Ben de seveceği biri gibi olayım diyor ve değişiyor.

İkinci bir insan oluyor, kendisiyle yakından uzaktan alakası olmayan. Hatta yolda görse selam vermeyeceği bir tip. Surinder’dan çok farklı biri. Adını da koyuyor rolünün: Raj.

Raj’la Taani, arkadaş oluyor ve o kadar iyi vakit geçiriyorlar ki Surinder onu mutlu görmek için bu oyuna katlanıyor. Ama bir gün bu oyun canına tak ediyor. Sonrası mı? Sonrasını izle de gör sevgili okuyucu.

Filmin müzikleri, Hint filmlerinde duymaya alışık olduğumuz cinsten: Harika. Ayrıca müzikle beraber bu filmde sözler de çok anlamlı. Bu kadar hareketli bir parçada, sözleri yüzünden ağlayabilirsiniz garanti ediyorum.


“Sende Rabbimi gördüm yar, ben ne yapayım?” diyor şarkıda. Zaten daha ilk sahnede bu iki gencin kaderi bir yazılmış diyoruz. Kaderleri bir evet ama, Taani’nin sevgisinin tavan yağması için Surinder biraz uğraşıyor o ayrı.

Taani iki erkekle bir sınav veriyor. Onu güldüren Raj’a mı aşık oluyor, yoksa onun için her fedakarlığa katlanan Surinder’a mı? Allah’a yalvarıyor, ona bir işaret göstermesi için ve o işaret geliyor. (İzleyeceksin başka çaren yok okuyucu)

“Rab isterse her şey olur, öyle bir sihir yapsa ki, sevsen güzelim!” derken şarkı filmde neler olacağının da ipuçlarını veriyor.

Bollywood filmlerinde olan renklilik, eğlence, gülümseten sahneler ve sıkı bir aşk için izlenmesi gerek.
Taani, Surinder’a ilk defa kahvaltı hazırladığında ve yanına da iş yerinde yemesi için yemek verdiğinde, Surinder’daki o mutluluğu görmelisiniz. Sefer tasına hayranlıkla bakıyor, çünkü o sevdiğinden gelmişti.
Film biterken Surinder, Taani’ye bir cümle kuruyor. Orayı sevmedim işte sayın okuyucu. Aşk hele de bir insanî aşk bu kadar abartılmamalı. O cümleyi kurmasaydı, film verdiği mesajla yüksek bir volümle bitiyordu. Akıllarda soru işareti bırakıyor şimdi: Sevince değişir misin, seni olduğun gibi kabullenmesini mi beklersin?

Rab Ne Bana Di Jodi

Yönetmen Aditya Chopra
Yapımcı Yash Raj Films
Senarist Aditya Chopra
Oyuncular Shahrukh Khan
Anushka Sharma
Vinay Pathak
Müzik Salim-Sulaiman
Stüdyo Yash Raj Films
Dağıtıcı Yash Raj Films
Cinsi Bollywood
Türü Komedi, Aşk, Hüzün
Renk Renkli
Yapım yılı 2008, Hindistan
Çıkış tarih(ler)i 12 Aralık 2008
Süre 167 dakika
Dil Hintçe

Yorumlar

 

1 Yorum

  1. Gerçekten güzel bir anlatım olmuş bu Anushkanın mankenlikten oyunculuğa geçişindeki ilk filmi.
    Altından gayet güzel kalktı. Tabi partnerinin Srk olmasının etkisi çok büyük.
    Film gerek konusu bakımından gerek gerekse Srk un iki tiplemesininde ustalıkla altından kalkması açısından öyle yarım yamalak açıp izlenmelik değilde açık açık zaman yaratılıp oturup 2:47 saat doyasıya sıkılmadan izlenmelik bir film.

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up