Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

Beni Böyle Sev Seveceksen!

Yayınlandı

tarihinde

Sana Yeşilçam filmlerinden bir şarkı armağan ederek başlıyorum yazıma sevgili okuyucu : Seven ne yapmaz!

Göz görüyor, gönlü durduramıyorsun,seviyor. Bu durumda kalınca ne yapacaksın? Beni sevsin diye, kendini değiştirmeye çalışır mısın? Beni bu halimle sevsin diye bekler misin?

Filmimizin adı: Rab ne bana di jodi

Surinder Sahni diye bir genç adam. Sakin bir hayatı olan, kalabalıkta fark edilmeyecek biri. (yazar gibi) Bir gün bir güzel görüyor çeşme başında. Yok bu Ferdi Tayfur filminde oluyor,karıştı. Bir gün bir güzel görüyor,kendi düğününe hazırlanan bir güzel. O güzele vuruluyor,her şey o zaman başlıyor.

Hocası, kızının düğününe çağırıyor Surinder’ı. Çok başarılı bir öğrenci olduğundan çok seviyor onu. Çok da güveniyor. Gelin hanım düğün hazırlıkları yaparken mutlu mesut, kara haber tez duyuluyor: Damat bey ve sülalesi yolda kaza yapmış,kurtulan da yok.

Bu acı haber üzerine tahmin edileceği gibi gelin hanım karalar bağlarken,babası kalp krizi geçiriyor ve durumu çok ağır. Çağırıyor Surinder’ı ve diyor ki: Kızımı yalnız bırakmak istemiyorum. Ona göz kulak ol. Onunla evlen.
İstemeyerek de olsa Surinder’la babasının vasiyeti üzerine evlenen kızımız, Surinder’la beraber, onun yaşadığı şehre geliyor. Ve filmde yükselme başlıyor. Tania adlı kızımız, acısına rağmen Surinder’a çok saygılı davranıyor, Hint kızlarından gelin oluyormuş,bunu da gördü bu gözler.

Hani dizileri filmleri izlerken bekleriz ya, bu çocuk ne zaman açılacak bu kıza?diye, bekliyoruz bu filmde merakla. Surinder açılmak istiyor ama , bu haliyle sever mi onu Tania? Kimi sever Tania? Ben de seveceği biri gibi olayım diyor ve değişiyor.

İkinci bir insan oluyor, kendisiyle yakından uzaktan alakası olmayan. Hatta yolda görse selam vermeyeceği bir tip. Surinder’dan çok farklı biri. Adını da koyuyor rolünün: Raj.

Raj’la Taani, arkadaş oluyor ve o kadar iyi vakit geçiriyorlar ki Surinder onu mutlu görmek için bu oyuna katlanıyor. Ama bir gün bu oyun canına tak ediyor. Sonrası mı? Sonrasını izle de gör sevgili okuyucu.

Filmin müzikleri, Hint filmlerinde duymaya alışık olduğumuz cinsten: Harika. Ayrıca müzikle beraber bu filmde sözler de çok anlamlı. Bu kadar hareketli bir parçada, sözleri yüzünden ağlayabilirsiniz garanti ediyorum.


“Sende Rabbimi gördüm yar, ben ne yapayım?” diyor şarkıda. Zaten daha ilk sahnede bu iki gencin kaderi bir yazılmış diyoruz. Kaderleri bir evet ama, Taani’nin sevgisinin tavan yağması için Surinder biraz uğraşıyor o ayrı.

Taani iki erkekle bir sınav veriyor. Onu güldüren Raj’a mı aşık oluyor, yoksa onun için her fedakarlığa katlanan Surinder’a mı? Allah’a yalvarıyor, ona bir işaret göstermesi için ve o işaret geliyor. (İzleyeceksin başka çaren yok okuyucu)

“Rab isterse her şey olur, öyle bir sihir yapsa ki, sevsen güzelim!” derken şarkı filmde neler olacağının da ipuçlarını veriyor.

Bollywood filmlerinde olan renklilik, eğlence, gülümseten sahneler ve sıkı bir aşk için izlenmesi gerek.
Taani, Surinder’a ilk defa kahvaltı hazırladığında ve yanına da iş yerinde yemesi için yemek verdiğinde, Surinder’daki o mutluluğu görmelisiniz. Sefer tasına hayranlıkla bakıyor, çünkü o sevdiğinden gelmişti.
Film biterken Surinder, Taani’ye bir cümle kuruyor. Orayı sevmedim işte sayın okuyucu. Aşk hele de bir insanî aşk bu kadar abartılmamalı. O cümleyi kurmasaydı, film verdiği mesajla yüksek bir volümle bitiyordu. Akıllarda soru işareti bırakıyor şimdi: Sevince değişir misin, seni olduğun gibi kabullenmesini mi beklersin?

Rab Ne Bana Di Jodi

Yönetmen Aditya Chopra
Yapımcı Yash Raj Films
Senarist Aditya Chopra
Oyuncular Shahrukh Khan
Anushka Sharma
Vinay Pathak
Müzik Salim-Sulaiman
Stüdyo Yash Raj Films
Dağıtıcı Yash Raj Films
Cinsi Bollywood
Türü Komedi, Aşk, Hüzün
Renk Renkli
Yapım yılı 2008, Hindistan
Çıkış tarih(ler)i 12 Aralık 2008
Süre 167 dakika
Dil Hintçe

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Festivaller

10. Malatya Uluslararası Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

En İyi Film ödülü “Çatlak” filmine verildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 10. kez geçekleşen “Malatya Uluslararası Film Festivali”, düzenlenen ödül ve kapanış gecesiyle sona erdi.

Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe belediyelerinin iş birliğiyle bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Malatya Uluslararası Film Festivali” sona erdi. Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde En İyi Film ödülü “Çatlak” filmine verildi.

En İyi Film

Çatlak

En İyi Yönetmen

Selman Nacar – İki Şafak Arasında

En İyi Senaryo 

Fikret Reyhan – Çatlak

En İyi Görüntü Yönetmeni

İlker Berke – Koridor

En İyi Kadın Oyuncu

Emel Göksu – Koridor Ve Ece Çeşmioğlu – Bembeyaz

En İyi Erkek Oyuncu 

Hakan Salınmış – Çatlak

Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü

Ali Saran – İçimdeki Kahraman

Kemal Sunal Halk Jürisi Ödülü

Lacivert Gece

Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü

İki Şafak Arasında

Siyad En İyi Film Ödülü

Çatlak

Fölm-Yön En İyi Yönetmen

Selman Nacar – İki Şafak Arasında

En İyi Belgesel Film

Acı Ve Tatlı

Ulusal Kısa Metraj Jüri Özel Ödülü

Şin (Yas)

Ulusal Kısa Metraj Birincilik Ödülü

Aynı Gecenin Laciverti (Aa)

Okumaya Devam Et

Hollywood

“Tom Hardy” The Matrix: Resurrections Filminde

Jessica Henwick açıkladı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The Matrix: Resurrections oyuncularından Jessica Henwick, “Tom Hardy”nin filmde ufak bir cameo ile göründüğünü açıkladı.

Merakla beklenen The Matrix: Resurrections filminde Bugs karakterine hayat veren Jessica Henwick, film hakkında yeni açıklamlarda bulundu. Henwick, Tom Hardy’nin de The Matrix: Resurrections filminde ufak bir cameo ile yer aldığını belirtti.

24 Aralık‘ta sinemalarda gösterime girecek filmin San Francisco çekimleri sırasında, Hardy’nin seti ziyaret ettiği biliniyordu. Hardy‘nin ziyareti sırasında Venom 2 filminin çekimleri için San Francisco’da olduğunu da açıklanmıştı.

İlk defa 1999 yılında vizyona giren ve devam filmleri merakla takip eliden Matrix serisinin dördüncü filmi olacak The Matrix Resurrections‘da Keanu Reeves ve CarrieAnne Moss başrolü tekrar paylaşıyor. Yahya Abdul  Mateen IINeil Patrick Harris, Jonathan GroffChristina RicciJessica Henwick ve Priyanka Chopra Jonas gibi ismler ise filmde Reeves ve Moss‘a eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et

Festivaller

“Distopya Film Festivali”nin Kazanan İsimleri Belli Oldu

En İyi Kısa Film ödülünü, Murat Uğurlu’nun “Tapınak” filmi kazandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Distopya Film Festivali Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreniyle sona erdi. Festivalin ödül töreninde “En İyi Kısa Film Yarışması” Birincilik Ödülünü Murat Uğurlu’nun “Tapınak”, “En İyi Senaryo Ödülü”nü de “Ölemeyenler: Öteki Dünya Bileti” isimli projesiyle Ersin Karahaliloğlu kazandı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü’nün katkıları, BKM Mutfak’ın desteği ve Uluslararası Bağımsız Sinema ve Sanat Derneği tarafından ilk kez bu yıl düzenlenen Distopya Film Festivali’nde bu akşam (12 Aralık) ödüller sahiplerini buldu.

Pandemi kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen festivalin sunuculuğunu Yosi Mizrahi üstlenirken, Akın Robotics’in meşhur robotu Mini Ada yine sahneyi boş bırakmadı. Ödül töreninin açılış konuşmasını Festival Direktörü Hatice Aşkın ve Sanat Yönetmeni Gülşah Elikbank yaptı.

“İyi hikayelerin anlatılmasına katkı sunmaya devam edeceğiz”

Açılış konuşmasını yapan Hatice Aşkın konuşmasının başında festivali hayata geçirme sürecini anlatırken, festivalin özetini izleyicilere aktarmayı da ihmal etmedi. Festivali hayata geçirmelerinde rol oynayan kurum ve kuruluşlara ve arka planda çalışan ekibe teşekkür eden Aşkın, “Bir film festivali yapmaya başladığınızda yaşlanmaya başlıyormuşsunuz.” diyerek süreci özetler nitelikte bir söylemde bulundu. İkinci Uluslararası Distopya Film Festivali’ni BKM Mutfak ve BKM Uniq’te gerçekleşeceği müjdesini veren Aşkın, “Dünyada iyi bir hikâyeden daha güçlü hiçbir şey yoktur. Biz de bu festival aracılığı ile iyi hikayeler anlatılmasına katkı sunmaya devam edeceğiz.” diyerek konuşmasını sonlandırdı.

“Festivalle sanatın iyileştirici yanının yayılmasına katkı sağlanıyor”

Gece de konuşan sanat yönetmeni Gülşah Elikbank, robot Ada’nın eşliğinde sahneye çıktı. Sanat dünya mükemmel olmadığı için var. “Sanatçılar kusurlu bir dünyadan güzel bir dünya yaratmaya çalışıyorlar” diyerek sözlerine başlayan Elikbank, film festivalinin sanatın iyileştirici yanının yayılmasına katkı sağladığını belirtti. Geleceğe bakmak ve oradan çıkmak için sanata başvurmamız gerektiğinin altını çizen Elikbank, festival için çok çalıştıklarını belirterek herkese teşekkür etti.

Festival’in Kazanan İsimleri Belli Oldu

Dünyanın dört bir yanından 200’ün üzerinde kısa film başvurusu ile gerçekleşen Uluslararası Distopya Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. Jüri Başkanlığını Yunan yönetmen Babis Makridis’in gerçekleştirdiği Uluslararası Kısa Film Yarışması’nda oyuncu Damla Sönmez, oyuncu Didem Balçın, görüntü yönetmeni Feza Çaldıran, kurgu editörü Ali Aga’nın özverili değerlendirmeleri sonucunda dört finalist dört ayrı kategoride ödüle layık görüldü.

Birincilik ödülü jüri başkanı Babis Makridis tarafından, “harika bir atmosfere sahip olduğu, korkularla dolu bir karakter gösterdiği ve iyi bir oyunculuk olduğu için korkularla yüzleşmemize olanak sağladığı” gerekçesiyle Murat Uğurlu’nun “Tapınak” filmine takdim edildi.

İkincilik ödülü ise Festival Direktörü Hatice Aşkın tarafından “2030” filminin yönetmenine takdim edildi. Pierre Dugowson’a ödülünü takdim eden Aşkın gerekçesini “Bizi kahramanların ve muhtemelen tüm insanlığın hayatlarının sonuna ve mutlak sona mantıksızlık ve mizah yoluyla çok sesli götürmeye başaran bir film. Distopya dramatik tonlar olmadan işlenen bir türdür. Hikâyenin mizahi yönü dramatik sonu daha güçlü hale getirmeyi başarıyor.” şeklinde açıkladı.

Üçüncülük ödülü Gökalp Gönen’nin “Lâl” filminin oldu. Ödülü takdim eden oyuncu Şebnem Özinal, ödül gerekçesini “Mükemmel bir animasyon. Film bittiğinde kafanızda yankılanan ses tasarımlarıyla doğan tartışma ve hayatta kalma üzerine sanatsal açıdan güzel, aynı zamanda kasvetli bir sanat eseri” diye sundu.

Son olarak gecede “Jüri Özel Ödülü” Nadin Alyekhina’nın “2040” filmine takdim edilirken, ödülü takdim eden Festival Danışma Kurulu Başkanı Biket İlhan, gerekçesini “Bilimkurgu çizgi romanından çıkmış gibi görünen, boğucu distopik hikaye. Dikey formatı araştıran görsel bir deney” şeklinde açıkladı.

“En İyi Senaryo Ödülü” Ölemeyenler: Öteki Dünya Bileti projesi oldu

Jüri Başkanlığını yönetmen Andaç Haznedaroğlu’nun yaptığı, oyuncu Fadik Sevin Atasoy, oyuncu Cansel Elçin, yapımcı Müge Özen ve yapımcı-dağıtımcı Marsel Kalvo’dan oluşan “Ulusal Kısa Film Senaryo Yarışması” ana jürisi tarafından ödül alan isim belirlendi.  Festivalde “En İyi Senaryo Ödülü”, “Ölemeyenler: Öteki Dünya Bileti projesi” ile Ersin Karahaliloğlu’na verildi. Ödülü jüri başkanı yönetmen Andaç Haznedaroğlu verirken ödül gerekçesini “ Dramatik kurgusunu beğenip, sahnelemeye en yakın bulduğumuz, bu ülkeye ait birçok hicivsel kodları barındıran, bizi 141 yıl yaşamak üzerine düşündüren bir proje.” olarak belirtti.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler