Ben Susayım Sen “Anlat İstanbul!”

Genel

busra-bayram

Size bir masal anlatayım mı? Masalımız İstanbul’da geçsin. Yalnızca bir gecede olanlardan bahsedelim sizlere ve İstanbul gecelerinden neden bu kadar çok korktuğumu anlatsın. Sonra dersinizi çıkarın ve geceleri sokağa çıkmayın bu gözünü sevdiğim İstanbul’da. Hırlısından çok hırsızı var o karanlık gecelerde.

“Anlat İstanbul” filmi 2005 yılında çekilmiş 5 farklı hikayenin birleştirilmiş hali. İstanbul’u hep o Kız Kulesinden ve Boğaz manzarasının güzelliğinden dinlemiştik değil mi? Değil! Bu filmde hiç bi’şey sizin bildiğiniz gibi değil.

5 farklı hikaye demiştik ya hani.. Aslında hepsi birer masalı andırmakta filmde. Çingene klarnetçi rolünde olan Altan Erkekli-Fareli köyün kavalcısı misal. Bir mafya kuryesi ise Kırmızı Şapkalı Kız. Bir fahişenin Sindirella olması olabildiğince acı . Pamuk Prenses ise ülkenin en zengin adamının kızı ve üvey annesi tarafından tutulan katilinden kaçan en güzel kız. Nurgül Yeşilçay’ın Uyuyan Güzel’i canlandırması ve uyanış hali ise muhteşem!

Filmi izlerken ilginç kopukluklar varmış gibi hissetseniz de, bu hissi bir kenara bırakın ve merak etmeyin: o film kendini toplayacak. Muhteşem bağlantıların sonunda muhteşem bir sonuç beklemeyin. Çünkü her masal gibi bu filmde aniden başlayıp, belirsizlik içinde kayboluyor. Bana kalırsa bir klasik olmaya aday olan bu filmde İstanbul’un en iğrenç yönlerini göreceksiniz. Hele ki ben gibi buralardan çekip gitme meraklısıysanız, eğer de bir fırsat çıkarsa karşınıza, bu filmden sonra siz de çekip gidebilirsiniz. Yer yer bunalıma gireceğiniz, dramatikliğin yüce hali olan bu filmi izleyin derim.

Söyleyecek çok bi’şey yok. Masalı dinleyin, İstanbul anlatsın size içindeki tüm iğrençlikleri. Aman diyim, çocuklar yanınızda olmasın. Onlar henüz bu kadar kötülüğe hazır değiller.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up