Belmondo’ya saygı Jodie Foster’a rağbet

Festivaller Genel Türkiye

Uluslararası Cannes Film Festivali’nde dün Fransız Yeni Dalga sinemasının en önemli figürlerinden Jean-Paul Belmondo’ya saygı gecesi düzenlendi.

Uluslararası Cannes Film Festivali’nde dün Fransız Yeni Dalga sinemasının en önemli figürlerinden Jean-Paul Belmondo’ya saygı gecesi düzenlendi. Belmondo’nun hayatını anlatan bir de belgesel filmin gösterildiği geceye, ünlü aktör de katıldı. Jean-Paul Belmondo, bundan 50 yıl önce Jean-Luc Godard’ın Beathless filmindeki rolüyle şöhrete kavuşmuştu. Belmondo, sonrasında yine Godard’ın Pierrot Le Fou, Francois Truffaut’nun Mississippi Mermaid ve başkaca 1960’lı yılların klasiklerinde rol almıştı.

Jodie Foster basının ilgi odağı oldu

Dün Cannes’a gelen yıldızların belki de en büyüğü Amerikalı aktris Jodie Foster’dı. Foster’ın yönetmenliğini üstlendiği ve oyunculuk deneyimini kattığı The Beaver filmi, festivalin yarışma-dışı bölümünde izleyiciyle buluştu. Film, karısıyla ve iki oğluyla daha iyi iletişim kurmak için bir kunduz kuklası oynatan depresyondaki bir oyuncak şirketi CEO’sunun hikâyesini anlatıyor. Oyuncak şirketi CEO’su rolünü ise ünlü aktör Mel Gibson canlandırıyor.

Dün festivalde gösterilen filmler arasında, ünlü aktör Javier Bardem’in kardeşi Carlos Bardem’in de rol aldığı Dias de Gracia/Af Günleri, Nadine Labaki’nin Un Certain Regard Bölümü’nde gösterilen Et Maintenant On Va Ou/Şimdi Nereye Gidiyoruz, Finli yönetmen Aki Kaurismaki’nin Le Havre, Afrikalı yönetmen Oliver Hermanus’un Skoonheid, Singapurlu yönetmen Eric Khoo’nun Un Certain Regard Bölümü’nde gösterilen animasyon filmi Tatsumi de bulunuyor.

‘Will’in de ilk gösterimi dün yapıldı

64. Cannes Film Festivali’nde dün, çekimlerinin İstanbul Balat ve Atatürk Olimpiyat Stadı’nda yapıldığı Galata Film’in 12 milyon dolarlık projesi Will, festivalin market filmler bölümünde ilk kez gösterildi. Will, dünya sineması sektör temsilcileri ve Fransızlar tarafından büyük beğeni topladı.

Festivalde bugün ise II. Dünya Savaşı sırasında, Türk diplomatlarının, özellikle Fransa’da bulunan, çoğunluğu Osmanlı kökenli Musevi vatandaşlara pasaport sağlayarak, binden fazla kişiyi trenlerle Türkiye’ye kaçırmalarını anlatan filmin de galası yapılacak. Filmin yönetmenliğini Burak Arliel yaptı. [Reuters/AFP/Taraf]

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up