Belgrad’da Türk Filmleri İzlenecek

Festivaller

4. Belgrad Türk Film Festivali başladı.

Beş gün sürecek festival kapsamında, Uzun Hikaye, Yozgat Blues, Can, Meryem ve Sivas filmleri sinemaseverlerle buluşacak. Türk filmlerinin Sırbistan’da tanıtılması amacıyla bu yıl dördüncüsü düzenlenen Belgrad Türk Film Festivali‘nde 5 Türk filminin gösterimi yapılacak.

Osman Sınav‘ın yönettiği ve başrollerini Kenan İmirzalioğlu ile Tuğçe Kazaz‘ın paylaştığı Uzun Hikaye filminin gösterimiyle başlayan festivalin açılışına, Türkiye’nin Belgrad Büyükelçisi Mehmet Kemal Bozay ve yönetmen Osman Sınav’ın yanı sıra çok sayıda sinemasever katıldı.

Yugoslav Film Arşivi Müzesi’ndeki açılış töreninde konuşan Belgrad Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri İsa Yayla, sinema sevelerin gösterilecek filmlerin yanı sıra 1960-1980’li yıllarda çekilmiş filmlerin afişlerinden oluşan sergiyi de gezebileceklerini belirterek, gösterilecek filmlerin yeni kültür kapıları açtığını söyledi.Filmler aracılığıyla insanların hiç gitmediği ve görmediği ülkeleri tanıma fırsatı bulduğunu ifade eden Yayla, kasım ayında Edirne’de düzenlenecek film festivaline de Sırbistan’dan 6 filmin katılacağını kaydetti. Yayla, bu tür sanatsal ve kültürel etkinliklerin ülkeleri birbirine bağladığını sözlerine ekledi.

Festivalin onur konuğu yönetmen Osman Sınav da Balkan ülkelerinde kendisini evinde gibi hissettiğini belirterek; “En büyük hayallerimden biri, bu bölgede Balkanları anlatan bir film yapmak. Dilerim bu hayalim bir gün gerçek olur’ dedi.

————————————————

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up