Belgeseller Ayvalık’a ‘göç’üyor

Türkiye

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’u mesken tutan belgesel filmler, sıcaklardan mıdır bilinmez; Ege’ye doğru yol aldı.

Göçmen kuşlar gibi, geçtiğimiz ay festival olup Alanya’ya uğrayan belgeseller geçtiğimiz hafta İstanbul’a uğradı. Şimdi ise Ayvalık’ı şenlendirmeye hazırlanıyorlar. Belgesel Sinemacılar Birliği’nin Ayvalık Belediyesi’nin işbirliğiyle gerçekleştirdiği Ayvalık Belgesel Şenliği, 20-26 Haziran tarihleri arasında ‘Göç’ temasıyla yola çıkacak. Bu yıl ilki düzenlenecek şenliğin Ayvalık’a ‘göçmesi’ boşuna değil. Çünkü Ayvalık tam anlamıyla bir göç kenti. Midilli’den, Girit’ten, Yunanistan’dan gelen mübadiller, aslında kendilerine hiç de yabancı olmayan bu topraklarda, yeni bir kültür oluşturmuşlar.

İlk yıl olmasına rağmen belgesel şenliğinin programı göz alıcı. Ödüllü filmlerin yanı sıra, ilk gösterimi yapılacak filmler programda yer alıyor. Yerli ve yabancı yönetmenlerin filmlerinin gösterileceği şenlikte söyleşiler de olacak. 20 Haziran’da Tahsin İşbilen ve Simon Korexenidis’in filmi ‘Asya Minör Yeniden’ ile açılacak olan etkinlikte, belgeselin yönetmenleri de bir söyleşi yapacak. Almanya’dan Fas’a, Meksika’dan Amerika’ya, Fransa’dan Filistin’e kadar dünyanın pek çok yerinde yaşanan ortak bir sorundan, göç ve onun sonucu olarak ortaya çıkan mültecilerin yaşadıklarına odaklanan filmler, bir hafta süreyle Ayvalık’ta olacak. Belgesel Film Şenliği, 26 Haziran Pazar akşamı Reyan Tuvi’nin yönettiği ‘Ofsayt’ filminin gösterimiyle son bulacak.

[Sinefesto Haber Merkezi]

 

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up