Beklentilerinizi yüksek tutmayın!

Manşet Türkiye

Geçen sezonun en çok dikkat çeken dizilerinden biri olan Behzat Ç. Bir Ankara Polisiyesi’nin ekibi bu sefer Emrah Serbes’in ‘Behzat Ç. Son Hafriyat’ kitabının uyarlamasıyla sinemada buluştu.

Dizideki ekibe ilaveten, kadroya Cansu Dere, Tardu Flordun, Hakan Boyav gibi ünlü isimlerin katılımı ile kaliteli bir kadro ortaya çıkmış. Özellikle Hakan Boyav’ın kendini Ahmet sanan Süleyman tiplemesiyle Erdal Beşikçioğlu’ndan sonra filmin en başarılı oyuncusuydu. Keşke filmin içerisinde daha çok yer alsaydı. Çünkü göründüğü her sahnede gerçekten oyunculuğunu konuşturdu.

Gelelim filmin konusuna; yapılan bir ihbar üzerine Gençlik Parkı’na giden cinayet büro ekipleri, gömülü bir tabut bulurlar ve tabuttaki yaşlı kadın emekli bir polisin annesidir. Bu cinayetten önce ise ekip, aynı kişi tarafından bir köpeğinde bir parka gömüldüğünü ihbar etmesine rağmen adamı pek ciddiye almaz. İlk defa böyle bir cinayetle karşılaşan Behzat Ç. emekli polisi araştırmaya başlayınca bir takım engellemelerle karşılaşır. Emekli polis, teşkilât içinde Avarel Memduh olarak bilinmektedir ve suçu üstlenen kişi ise kendisine Red Kit demektedir. Red Kit rolündeki Tardu, film boyunca başarılı bir performans gösteriyor ama sanki filmde Red Kit’in hikâyesi de askıda kalıyor. Biraz daha Red Kit’in derdini anlatma çabasına girilebilirdi diye düşünüyorum.

Film Behzat Ç. ve ekibinin Red Kit’le geçen kovalamacalarına ve olayın derinliklerinde neler olduğuna dair araştırmalarına film boyunca tanık oluyoruz. Ama ortada şöyle bir durum var;  diziyi hiç izlemeyip ilk defa sinemada Behzat Ç. ile tanışacak insanların anlayamacakları belli başlı yerler var. Behzat’ın kızının akıbeti hakkında bilgi sahibi olmayan bir izleyen için Behzat Ç’nin kâbuslarını ve kızına duyduğu özlemi tam anlamıyla hissetmesi zor gözüküyor. Söylemeden geçmek istediğim bir nokta da film boyunca dizide ki kadar etkisi hissedilmeyen Savcının, Behzat Ç. ile olan sevişme sahnesinin oldukça gereksiz ve filmin içinde hiçbir şey ifade etmiyor olması. Sadece öyle bir sahne de filmin içinde olsun diye konulmuş gibi geldi.

Dizinin sıkı takipçilerine tavsiyem ise, sinemaya büyük beklentilerle gitmeyin. Sezon finalinde zirve yapan dizi, bunu sinemada yakalayamıyor ama yeni sezon öncesi Behzat Ç. ve ekibini büyük bir özlemle bekleyenlerin özlemini bir nebze dindiriyor. Hele küfür, sigara ve içki sansürünün olmadığı için takipçileri gerçek Behzat Ç. ruhunu filmde görebilirler. Diziyi izlemeyenler ve Behzat Ç.’yi merak edip sinemaya gidenler için ise Behzat Ç. ile tanışmak için küçük bir adım olarak görüyorum. Bu adım daha güçlü bir senaryo eşliğinde çekilen bir filmle olsaydı daha sevindirici olabilirdi. Ama şimdiki hali de dizinin eski ve yeni sezonda ki bölümleriyle ilgilenmek için merak uyandırıcı olabilir. Diziyi izleyenler bilir, dizinin bazı bölümleri bu filmle yarışır hatta alt edebilir bile. Biraz daha özenilse daha iyi bir sonuç elde edilebilirdi. Gişesi bol olsun temennesiyle, sevenlerinin birçok belirgin eksiğine rağmen yinede çok eğleneceğini düşündüğüm bu filme başarılar diliyorum.

Sinefesto Kritik / Oktay Çelik

Behzat Ç.-Seni Kalbime Gömdüm Film Afişi

Yorumlar

 

1 Yorum

  1. filmi ben de izledim, fakat dediğiniz gibi dizilerini takip ettiğimden dolayı, tavan yapmış beklentilerimi biraz ayağa indirdiğini söyleye bilirim.bu arada ankara’da yaşadığım için dizi ve filmlerde tanıdık manzaralar görmek de garip bir mutluluk veriyor bana:)yorumunuz için teşekkürler.

    Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up