Bizimle İletişime Geçin

Teknoloji

BBC’den Sanal Gerçeklik ve 360 Derece Videolar

BBC teknolojiye ayak uyduruyor.

Yayınlandı

tarihinde

İngiliz kamu yayıncısı BBC Sheffield/Doc Fest’te “Trooping the Color,” “We Wait” ve “Home — A VR Spacewalk” gibi yeni projelerinin prömiyerini yaptı. BBC partner kuruluşları ile 360 derece video ve sanal gerçeklik projelerini görücüye çıkardı. Bu şekilde BBC, Birleşik Krallık seyircilerinin ortalama potansiyellerini ve ilgilerini keşfetmeyi hedefliyor. Projelerin içeriklerinin büyük bir kısmı Cuma günü başlamış olan Sheffield/ Doc Fest’te seyirci ile buluştu. BBC’den Andy Conroy, “Neyin çalışıp çalışmayacağını görmek istiyoruz,” dedi ve şöyle devam etti, “Bunlardan bazıları temel, giriş niteliğinde (360 derece video gibi). Diğer öneriler çok daha derinlikli sanal gerçeklik içeriğine sahip.”

BBC aynı zamanda yayın araçlarının hikâye anlatımına, hız denetimine, yönlendirmelere ve sese nasıl etki ettiklerine dair soruların cevaplarını bulmaya yoğunlaşacak. Sheffield/ Doc Fest’te prömiyeri yapılmış olan projeler arasında Aardman Digital’in de üzerinde çalıştığı We Wait adında animasyon bir çalışma mevcut. We Wait Türkiye’den Yunanistan’a gitmeye çalışan Suriyeli mültecilerin deneyimi ile ilgili. Diğer bir proje ise 360 derece video olan Trooping the Color, bu projede Kraliçe’nin doğum günü geçit törenini tam Kraliçenin durduğu yerden izliyorsunuz. Son proje ise Home – A VR Spacewalk.
Bütün projeler BBC’nin dijital içerik ve gelişen teknoloji ile ilgili fikir geliştirmek amaçlı kurulmuş BBC Taster’da ulaşılabilir. Home – A VR Spacewalk birkaç ayda sunulacak. Şimdilik BBC Taster’dan Rome’s Invisible City, Attenborough 360 ve Strictly Come Dancing 360 gibi projelere ulaşabilirsiniz. Aşağıda yeni projelere dair ufak bilgiler ekledik.

Trooping the Color
BBC Television & Visualise tarafından yapıldı. Kraliçe Elizabeth II 90 yaşına girerken her yıl düzenlenen Trooping the Color ile Kraliçenin geçen Pazar gerçekleşen doğum gününü 360 dereceden izliyorsunuz tek farkla: Kraliçenin perspektifinden izliyorsunuz töreni. BBC’nin açıklamasına göre, “Atlıların bulunduğu kürsüden çekilen görüntüleri sanki Kraliçenin ayağının ucundaymışsınız gibi izliyorsunuz. Kraliçe selam verirken sanki siz de onunla birlikte selam veriyorsunuz.” 3-4 dakikalık test çekimi Major General’s Review’da 28 Mayıs’ta yapılmış. Videoda “Seremoniye dair ayrıntılı bilgi verilmekte, mesela kutlamalarda yer alan alay ve memurlar, lokasyon, tarih ve sahneye dair her şey.” Projeyi BBC Taster’dan, Youtube’dan ya da Facebook’tan görebilirsiniz.
Easter Rising: Voice of a Rebel
BBC Learning & Crossover Labs tarafından yapıldı. Bu projede İrlanda tarihini tamamen değiştiğine şahit olan bir adamın hatıralarına adım atıyorsunuz. 1916’da İngilizlere karşı Paskalya Ayaklanması olarak geçen olayların Dublin sokaklarındaki yansımasını 19 yaşındaki isyancı Willie McNieve’ın gözlerinden izliyoruz. BBC’nin yaptığı açıklamaya göre, “ Sanal Gerçeklik deneyimini olaylara şahitlik yapmış McNieve’nın hatıralarından sağlıyoruz. İsyancının kayıtları 30 yıldan fazladır rafa kaldırılmış duruyordu, ama bu projeyle Willie’nin hatıralarından ayaklanmaya yakında şahit oluyoruz.” Projenin prömiyeri Sheffield’de olacak, BBC Taster’dan da ulaşabilirsiniz. Yıl içerisinde proje Oculus Rift ve Samsung Gear VR platformlarından izlenebilir olacak.


We Wait

BBC R&D & Aardman Digital tarafından yapıldı. Bu projede Türkiye’den kaçakçılarla Yunanistan’a gitmeye çalışan Suriyeli mültecilerin yaşadıklarına kurgusal bir yaklaşım var. Animasyon proje BBC News’in mültecilerle yaptığı röportajlardan toparlanarak senaryolaştırılıp çekildi. Proje Akdeniz’i bir botla geçmeye dair derinlemesine bir görsel deneyim sunar. BBC’ye göre proje sanal gerçeklik kullanıcıya hikayenin ortasında olma hissi sunuyor, bu teknoloji ile interaktif bir karşı karşıya gelme durumu söz konusu yani karakterlerin yaşadıklarını sizde yaşıyormuşsunuz hissi.”Oculus Rift için dizayn edilmiş We Wait Sheffield prömiyerinde yer aldı ve artık BBC Taster’dan ulaşılabilir.
Home – A VR Spacewalk
BBC Science, BBC Learning, BBC Digital Storytelling & Rewind tarafından yapıldı. BBC’nin yaptığı açıklamaya göre, “İnsanlık tarihinde sadece 215 insan uzay yürüyüşü deneyimine sahip olmuştur. İşte Home – A VR Spacewalk deneyen herkes bu yürüyüşü yaşamış gibi olacaktır.” Nasa’nın eğitim programı ve astronotların deneyimleri hakkında Tim Peake ile yapılan konuşmaların ilham kaynağı olduğu Home’da bir astronotun kıyafetlerini giyip uzay yürüyüşü yapıyorsunuz. Yine BBC’nin belirttiği gibi, “ en gelişmiş görsel efektlerin sanal gerçeklikte uzaysal ses ile birlikte kullanılması olgusal ve bilimsel potansiyeli incelememizi sağlıyor. Aynı zamanda amaç öyküsel anlatımı ve dramayı bu çok derinlikli uzay tasviriyle birleştirmek. Home, HTC Vive için tasarlandı. Prömiyeri Sheffield Docs Fest’te yapıldı ve birkaç ay içerisinde BBC Taster’dan indirilebilir olacak.
The Turning Forest
BBC R&D, S3A & VRTOV tarafından yapıldı. BBC’ye göre “Surreal CG sanal gerçeklik deneyiminde her şey göründüğü gibi değil aslında. Büyülü bir ormanda küçük bir çocuk fantastik bir yaratığın gözlerinin içine bakıyor. İkisi seyircileri geleneksel boyut ile sınırsız hayal gücünün birbirine karıştığı büyüleyici bir diyara götürüyor.” Bu ses odaklı masalsı gösteri Where the Wild Things Are, The Never Ending Story, In the Night Garden ve Gustav Klimt’ın resimlerinden esinlenmiş. Oculus Rift için tasarlanmış projenin prömiyeri Tribeca Film Festival’in gerçekleşti. Gelecek aylarda BBC Taster’dan indirebilirsiniz.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Teknoloji

Netflix Belgeseli The Great Hack’ten Fragman

Kişisel verilerin depolanmasının tehlikelerini konu alan Netflix belgeseli The Great Hack’ten fragman yayınlandı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Kişisel verilerin depolanmasının tehlikelerini konu alan Netflix belgeseli The Great Hack’ten fragman yayınlandı.

Dünya prömiyerini Sundance Film Festivali’nde yapan Netflix belgeseli The Great Hack’ten fragman yayınlandı. Kişisel verilerin depolanmasının yarattığı tehlikeleri konu alan belgesel, 24 Temmuz’da yayınlanacak.

Karim Amer ve Jehane Noujaim’in yönetmenliğini üstlendiği belgesel, sosyal medya ve diğer dijital platformlardan elde edilen verileri politik amaçlı kampanyalarda ve yalan haberlerde kullandığı gerekçesiyle soruşturulan Cambridge Analytica şirketinin hikâyesine odaklanıyor.

The Great Hack, dijital yoldan alınan verilerin nasıl kötüye kullanılabileceğini gözler önüne seren Cambridge Analytica-Facebook skandalını gün yüzüne çıkarıyor. The Square, Control Room gibi projelerle ödül kazanmış belgeselciler Karim Amer ve Jehane Noujaim, sosyal medyanın yarattığı dalgalanmaları işlemeye bu sürükleyici belgeselle devam ediyor.

24 Temmuz’da Netflix’te yayınlanacak belgeselden yayınlanan fragmana aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Okumaya Devam Et

Günün Haberi

Apple Gözünü Oscar’a Dikti

Apple ödül sezonu için film hazırlığında.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Apple, her yıl ödül sezonunda altı film yayınlayarak Oscar yarışının en güçlü isimleri arasında yer almayı planlıyor.

Apple, Netflix’e rakip olacak yeni platformunu geçtiğimiz aylarda açıklamıştı. Aralarında birçok ünlü isimi barındıran Apple Event etkinliği kapsamında tanıtılan Apple TV+’ın sonbaharda erişime açılacağı bilgisi verilmişti.

Dijital platformların yakaladığı büyük başarının ardından Apple’ın da bu yöndeki adımları, Steven Spielberg, M. Night Shyamalan, J.J. Abrams, Damien Chazelle, Ron Howard, Taika Waititi, Sofia Coppola gibi önemli isimleri de içerisinde bulunduğu görkemli bir açılışı da beraberinde getirdi.

Sadece dizilerle sınırlı tutulmayacak bu platformun ilk hedeflerinden biri de Oscar yarışının en güçlü isimi haline gelmek. Hollywood’un son yıllarda dikkat çekici işlere imza atan stüdyolarından A24 ile anlaşan platform, şimdi de sinema dünyasındaki yerini sağlamlaştırmak için ödül sezonuna yöneliyor.

Apple, her yıl ödül sezonunda 6 düşük veya orta bütçeli film yayınlayarak Oscar yarışında etkili olmayı planlıyor. Bütçeleri 5 ile 30 milyon dolar arasında değişen bu yapımlar, Akademi’nin beğenisini kazanabilecek hikâyelere odaklanan yapımlar olacak. Bu 6 film, Apple’ın A24 ile imzaladığı dev anlaşmadan bağımsız olarak hazırlanacak. Apple ve A24 arasındaki bu anlaşmadan çıkacak ilk film ise Sofia Coppola’nın Bill Murray ve Rashida Jones’lu yeni filmi On the Rocks olacak.

Apple’ın On the Rocks gibi orijinal filmlerini vizyona sokup sokmayacağı şimdilik belirsizliğini koruyor. Filmlerini sadece dijital platformda yayınlanması mümkün gözükse de, Oscar yarışına girmesi için filmlerin kısa bir süre için de olsa sinemalarda gösterilmesi gerekiyor.

Apple’ın rakiplerinin gerisinden gelmesi bir dezavantaj gibi görünse de, hazırlayacağı filmlerin kaliteleri de bu yarışta başarılı olma durumunu etkileyecek gibi görünüyor.

Okumaya Devam Et

Dünya

Oyun Dünyasına Konuk Olan Film Yıldızları

Oyun dünyasında tanıdık yüzler.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Yapay zekanın sinema perdesine yansımasının yanında, gerçeğe yakın grafiklerle oyun dünyasının seyircilere verdiği haz da bir o kadar revaçta diyebiliriz. Son dönemlere damga vuran oyun içerikleri, beyaz perdede görmeye alışık olduğumuz yüzleri de içerisinde barındırıyor.

Her yeni dönemde ortaya çıkan oyunların içeriğinde bulunan Hollywood yıldızları, filmlerde olduğu kadar oyun dünyasında da yer edinmeye başladı. Sizler için oyun dünyasından tanıdığımız isimleri bir araya getirdik.

Bruce Willis – Apocalypse

Activision yapımı PlayStation oyunu Apocalypse, oyuncuların eğlence dünyasında yer edindiği ilk örneklerden birisi. Bruce Willis’in yer aldığı Apocalypse oyunu, teknolojik olarak PlayStation donanımının gerisinde kalmasından dolayı günümüzde pek de hatırlanmıyor.

Jet Li – Rise to Honor 

Dövüş sanatları filmleriyle uluslararası bir başarıya sahip olan Çinli oyuncu Jet Li, 2004 yılında bir PlayStation 2 oyunu Rise to Honor oyununda yer aldı. Li oyunda Kit Yun isimli bir gizli polisi canlandırdı.

Jean Reno – Onimusha 3: Demon Siege

Onimusha serisinin üçüncü halkası olan Onimusha 3: Demon Siege, serinin ana karakteri Hidemitsu Samanosuke Akechi’nin günümüzde yaşayan polis memuru Jacques Blanc ile yer değiştirmesini konu alıyordu. Oyunda Blanc karakterine ise Fransız aksiyon yıldızı Jean Reno hayat veriyordu.

Nathan Fillion – Halo 3: ODST

Kanadalı aktör Nathan Fillion, ilk olarak 2007 yılında Halo serisine sesiyle konuk oldu. Oyuncu, 2009 yapımı spin-off oyunu Halo 3: ODST’de topçu çavuşu Reynolds karakterine hayat verdi.

Kristen Bell – Assassin’s Creed 

Amerikalı oyuncu Kristen Bell, Assassin’s Creed serisinin ilk oyununda Lucy Stillman olarak önemli bir rol oynadı. Dr. Warren Vidic’in asistanı olarak oyunun ana karakteri olan Desmond’a genetik belleğine erişmesinde yardım ediyordu. Bell, karaktere sonraki yıllarda çıkan birkaç devam oyununda da hayat verdi.

Ellen Page – Beyond: Two Souls

2013 yapımı Beyond: Two Souls, başrolüne Kanadalı aktris Ellen Page’i yerleştirerek cisimsiz bir varlık olan Aiden’a psişik olarak bağlı olan bir kadına odaklanıyor. Filmde ayrıca ünlü oyuncu Willem Dafoe da yer alıyor.

Kevin Spacey – Call of Duty: Advanced Warfare

İki Oscar ödüllü aktör Kevin Spacey, Call of Duty: Advanced Warfare oyununda kötü adam rolünde yer alan Jonathan Irons’a hayat verirken, 21. yüzyılın ortasında yaşanan savaşta karşımızda yer aldı.

Norman Reedus – Death Stranding

The Walking Dead dizisinin yıldız oyuncusu Norman Reedus, uzun yıllardır yapım aşamasında olan Death Stranding oyununda boy göstermeye hazırlanıyor. Reedus oyunda kıyamet sonrası Amerika’da yaşayan insanlar arasında ilişkiler kuran ana karakter Sam Bridges’a hayat veriyor. Reedus’ın yanı sıra oyunun fragmanında Mads Mikkelsen, Léa Seydoux, Lindsay Wagner ve yönetmenler Guillermo del Toro ve Nicolas Winding Refn de yer alıyor.

Keanu Reeves – Cyberpunk 2077

Geçtiğimiz günlerde düzenlenen dünyanın en büyük oyun fuarı E3’de yıllardır beklenen Cyberpunk 2077 oyunu da yer alıyordu. Oyunun tanıtım fragmanında yer alan Keanu Reeves ise oyunseverlerin heyecanını ikiye katladı. Johnny Silverhands adında bir karakteri oynadığı açıklanan oyuncu, Sibernetik bir kola sahip olan karaktere hayat verecek.

Kaynak: Beyazperde

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler