Bazı Şeyler Unutulmaz İşte…. Doğduğun Yer Misal…

Manşet Serbest Kürsü

Dedemin İnsanları

Hani çoğu zaman bir film izlerken keşke ben de bu filmde rol alsaydım diye geçirdiğimiz olmuştur. İşte Dedemin İnsanları’nı izlerken de yaşadığım duygu ve düşünde bu yöndeydi. Dedemin İnsanları, Türk sinemasının önemli yönetmenlerinden biri olan Çağan Irmak’ın imzasını taşımaktadır. Kendi dedesinin gerçek yaşam öyküsünden esinlenerek kurgulanan filmin başrollerini Çetin Tekindor, Hümeyra gibi usta iki oyuncu paylaşıyor.

1. Dünya savaşı sonrasında mübadele sonucu Girit’ten sürgün edilerek evlerini-barklarını bırakmak zorunda  kalanları konu alan filmde bir dede ile torununun ilişkisini göreceksiniz. Dedesinin, göçmen olmasından dolayı arkadaşlarının ona GAVUR diye alay etmesine kızarak hem dedesine hem de onun arkadaşlarına her seferinde “Biz Türk’üz”  diyerek kafa tutmasının, arkadaşlarının onun dışlayıp yalnız kalma korkusunun dışarıya yansıması var bu filmde.

Hiç şüphe yok ki, bir ülkede yaşayan insanların dini,dili,ırkı ne olursa olsun; sırf Allah’ın yarattığı bir canlı olarak saygı duyulması gerektiğine inanıyorum. Bu topraklar birçok farklı inanışa evsahipliği yaptı.Farklı milletler, farklı yaşam tarzlarına sahip toplumlar birlikte yaşadı bu coğrafyada.Erdemlilik, insanları ötekileştirmeden,dışlamadan yaşabilmektir.

Hoşgörülü,saygın olması  ve kasaba halkına kol kanat germesinden dolayı esnaf ve komşuları tarafından sevilen Mehmet bey’in (Ozan’ın dedesi ) tek arzusu çocukluğunu geçirdiği,mübadele sırasında terk etmek zorunda kaldıkları evlerini son bir kez ziyaret edebilmek. Bu umudunu hiç kaybetmeyen Mehmet Bey, eski zamanlardan kalma farklı bir inanış olan şişenin içine bir not bırakıp onu, Ege’nin güzel sularına,dalgaların arasına bırakıyor ve en büyük arzusu olan ölmeden evvel doğduğu toprakları ziyaret edebilme heyecanını içinde besliyor.

Ve gün gelir,terketmek zorunda kaldıkları toprakları ziyaret etme şansı doğar Mehmet bey ve ailesine. Bütün hazırlıklar yapılmış, gerekli izinler alınmışken, hiç beklemedikleri bir şey olur. Bunu gururuna yediremeyen Mehmet bey,bedenini Ege’nin mavi sularına bırakıverir. Ancak özlemini onun yerine gerçekleştirecek biri vardır. Canından daha çok sevdiği torunu Ozan… Dedesinin,doğduğu evi,çocukluğunu geçirdiği yerleri görme fırsatını yakalayacaktır Ozan.

Filmi izlerken, zamanın sancılarını görecek,farklı bir perspektiften bakacaksınız hayata. Mübadeleyi,öteki olmayı, bir yere ait olamamayı,azınlığı,ihtilali göreceksiniz. Babam ve Oğlum’dan sonra Çağan Irmak’ın zihinlere kazınan filmini izlemediyseniz derhal izlemenizi tavsiye ediyor, şimdiden iyi seyirler diliyorum.

Altay Yetkin Altaylı yazdı…

Yorumlar

 

10 Yorum

 1. Süper bir yazı olmuş. Yazılarınızı hayranlikla takip ediyorum.Ayrica sitenin genç yazarları gün yüzüne çıkarma gayesini büyük bir takdirle karşılıyorum. Gerçekten Dedemin Insanları filmi birçok konuyu içinde barındıran bir eser. Gerek yönetmen Çağan Irmak gerekse başrol oyunculari Çetin Tekindor ve Hümeyra eserin ne kadar kaliteli olduğunu açıkça ortaya koyuyor. Başarılarinizin devamını diliyorum.Alkisiniz aman LIKE lariniz bol olsun

  Reply
 2. Bazı seyler, bazı acılar, bazı özlemler sözlerle anlatılmaz…Onları kelimelere vurmaya calıştıgınızda da hissettiklerinizi tam olarak ifade edemezsiniz…Bu filmi bu kadar güzel yorumlayıp,özetlediğin için süpersin… Genç bir eleştirmen olarak muhteşem bir çıkış yakaladığını düşünüyorum…. Heyecanla yeni film eleştrilerini 4 gozle bekliyorum…

  Reply
 3. Gerçekten duygulandığım güzel bir filmdi. Sizinde yorumlarınızla daha bir heyecan katmış tebrik ederim.

  Reply
 4. BU FİLMİ ÇOK GÜZEL YORUMLAMIŞSINIZ. TEŞEKKÜRLER

  Reply
 5. İki defa gözlerim dolarak izlediğim muhteşem bir Çağan Irmak klasiği.. Aynı şeyleri yaşamış bir ailenin çocuğu olarak her sahnesinde kendimden birşeyler bularak içime sindirdiğim bir film. Ben bu filmin “ötekileri” yani göçmenleri gözünden bu filmi bu kadar güzel anlatıp eleştirdiğin için seni kutluyor ve teşekkür ediyorum.

  Reply
 6. Filmi izledim, gerçekleri anlatan güzel bir film , ötekileştirme şeklindeki ve film ile ilgili diğer yorumlarınıza ben de katılıyorum . Tebrik ediyorum.

  Reply
 7. içeriği ve konusu bakımından mutlaka kendimizden bir şeyleri bulacağımız gerçekleri işleyen bu film, sıcacık akıcı yorumunuzla daha bir anlam kazanmış, başarılar. sevgiyle kalın.

  Reply
 8. Toplumda her göç beraberinde başka bir trajedi getirir. insanların yeni coğrafi koşullara ve kültürel değerlere uyumu oldukça uzun bir zaman almaktadır, yer yer acılar çekilse de sonuçta bir uyum süreci yaşarlar. Bu filmin olayları işleyiş bakımından başarılı bulmakla beraber aynı zamanda yorumununda filmin anlaşılır kılmasında ayrı bir başarı grafiği çizmesi, konunun mesajının yerine ulaşmış olduğu görülmektedir, yorum yapmak her zaman çok zordur. sizleri çok başarılı buluyor, daha başka filmlerde yorumlarınızı bekliyoruz. Çoook teşekkürler.

  Reply
 9. Yaşanmış bir hikayeyi bu kadar güzel anlatan bir filim ve sizin anlatımınızla dahada anlam bulmuş..teşekkürler

  Reply
 10. İçimizden olan böylesine önemli yapıtlara sizin değerli görüşlerinizin olması bizleri çok mutlu ediyor.

  Reply

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up