Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Batman’da Çok Dilli Film Şenliği

Yayınlandı

tarihinde

Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından ikincisi düzenlenen Çok Dilli Film Şenliği başlıyor…

İkinci kez düzenlenecek şenliğe ilginin yoğun olması bekleniyor...

Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından ikincisi düzenlenen Çok Dilli Film Şenliği, 23 dilde çekilmiş filmlerle 2012 yılının 26 Şubat ve 7 Mart tarihleri arasında Batman Üniversitesinde gerçekleşecek.

2011 yılının Şubat ve Mart aylarında ilki düzenlenen ve 12 ayrı dilde çekilmiş filmlerin gösterildiği şenliğin, yöredeki demokratik gelişime katkısı nedeniyle gördüğü ilgi üzerine 2012 yılında gerçekleşecek olan gösterimlerinde dünyanın 5 kıtasında konuşulan 23 ayrı dilde çekilmiş, çeşitli türleri kapsayan filmlerin gösterileceği açıklandı.

Üniversite örgencilerinin ve Batman halkının farklı kültürlerle buluşmasını sağlamak amacıyla düzenlenen şenliğin ikincisinde, Arapça, Kürtçe, Türkçe, Emenice ve Süryanice filmlerin yanı sıra, Japonca, Korece, Çince, Tayca, Endonezce, Hintçe, Urduca, Özbekçe, Farsça, İngilizce, Almanca, Fransızca, Letonca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, Gürcüce ve Hemşince filmlerin gösterileceği bildirildi.

Koordinatörlüğünü Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Cereci’nin üstlendiği şenliğin düzenleme komitesinde Yrd. Doç. Dr. Bahattin İşcan, Yrd. Doç. Dr. Ersoy Soydan, Cemil Manap, Angela McCanz, Ubeydurrahman Hamdani, Emine Polat, Tarkan Demir, Halit Kavak, Murat Bayazıt, Olgun Atamer, Tigran İsphuini Kuchatyan, Ulvi Kubilay Dündar, Ayako Nagatsuma, Şenol Taban, Sarkis Seropyan, Lora Baytar ve Kolya Kolohov’un yer aldığı belirtildi.

I. Çok Dilli Film Şenliğine “Yarına Bir Harf” adlı Süryanice filmin yönetmeni Hakan Aytekin konuk olarak katılırken, II. Çok Dilli Film Şenliğinin açılışına İranlı yönetmen Bahman Ghobadi’nin katılmasının planlandığı açıklandı.

Uzun metraj filmlerin yanı sıra belgesel ve kısa filmlerin de yer aldığı şenlikte, Japon sinemasının, Rus sinemasının, İtalyan sinemasının, Hint sinemasının usta yönetmenlerinin yönettiği filmlerin ve farklı ülkelerin az bilinen yönetmenlerinin filmlerinin de gösterileceği dile getirildi.

İranlı yönetmen Bahman Ghobodi’nin Kürtçe filmi “Kaplumbağalar da Uçar”, Ousmane Sembene’nin Fransızca filmi “Black Girl”, Nacer Khemir’in Arapça filmi “Çöl Gezginleri”, Ardavazd Peleşyan’ın Ermenice filmi “Yüzyılımız”, Abbas Kiarostami’nin Farsça filmi “Zeytin Ağaçları Altında”, Hsiao-Hsien Hou’nun Çince filmi “Hüzün Kenti”, Samira Makhmalbef’in Özbekçe filmi “İki Bacaklı At”, Bong Joon Ho’nun Korece filmi “Anne”, Roberto Benigni’nin İtalyanca filmi “Hayat Güzeldir” gibi filmlerin şenliğin gösterim listesine alındığı öğrenildi. Artvinli genç yönetmen Özcan Alper’in Hemşince dilinde çektiği “Momi” adlı film ve Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Cereci’nin Arapça olarak çektiği “Geçmişe Doğru” adlı belgesel filmin de şenlikte gösterileceği açıklandı.
Farklı dillerin ve kültürlerin izlerini taşıyan filmlerin gösterildiği Çok Dilli Film Şenliği’nin Mardin ve Midyat Metropolitlikleri, Agos Gazetesi, Midyatlılar Derneği, Boxoffice ve Batman Valiliğinin katkılarıyla düzenlendiği bildirildi.

On5Yirmi5

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

“Uncharted” 11 Şubat’ta Sinemalarda

Filmin başrolünde Tom Holland bulunuyor.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Uncharted

11 Şubat’ta sinemalardaki yerini alacak Tom Holland’lı “Uncharted” filmi; Türkçe altyazı, Türkçe dublaj ve IMAX seçenekleriyle seyirciyle buluşacak.

Video oyun serisi “Uncharted“ın aynı isimli sinema filmi için geri sayım başladı. Yıldız isimleri bir araya toplayan filmin oyuncu kadrosunda Tom Holland, Mark Wahlberg, Antonio Banderas, Sophia Ali ve Tati Gabrielle gibi isimler bulunuyor.

Yönetmen koltuğunda daha önce Zombieland, Venom gibi yapımların arkasındaki sinemacı Ruben Fleischer‘ın oturduğu filmin senaryosunu; Rafe Judkins, Art Marcum ve Matt Holloway birlikte kaleme aldı.

11 Şubat‘ta Türkçe altyazı, Türkçe dublaj ve IMAX seçenekleriyle sinemalardaki yerini alacak Uncharted filminin yapımcıları arasında ise Charles Roven, Avi Arad ve Alex Gartner bulunuyor.

Filmin konusu: Akıllı hırsız Nathan Drake (Tom Holland) 500 yıl önce Ferdinand Magellan’ın kaybettiği bir serveti kurtarmak için deneyimli hazine avcısı Victor “Sully” Sullivan (Mark Wahlberg) tarafından işe alınır. İkili için bir soygun olarak başlayan iş, kendisinin ve ailesinin gerçek varisler olduğuna inanan acımasız Moncada’dan (Antonio Banderas) önce ödüle ulaşmak için dünya çapında bir yarışa dönüşür. Nate ve Sully ip uçlarını deşifre edip dünyanın en eski gizemlerinden birini çözebilirlerse, 5 milyar dolarlık hazineyi ve hatta Nate’in uzun süredir Kayıp kardeşini de bulabilirler…ama ancak birlikte çalışmayı öğrenebilirlerse.

Okumaya Devam Et

Türkiye

TRT Ortak Yapımı “Kesişme; İyi ki Varsın Eren”in KKTC Özel Gösterimi Gerçekleştirildi

Gişe birincisi filmin KKTC özel gösterimi yapıldı.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Trabzon Maçka’da teröristlerin kurduğu pusuda şehit olan Eren Bülbül ve Astsubay Kıdemli Başçavuş Ferhat Gedik’in yaşam öyküsünü anlatan TRT ortak yapımı “Kesişme; İyi ki Varsın Eren” filminin KKTC özel gösterimi yapıldı.

Vizyona girdiği 1 Ocak gününden itibaren gişe rekorları kıran ve pandemi döneminde en çok izlenen film olan TRT ortak yapımı “Kesişme; İyi ki Varsın Eren”in Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti özel gösterimi başkent Lefkoşa’da gerçekleştirildi.

Filmin KKTC özel gösterimine, Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Başbakan Faiz Sucuoğlu, Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, TRT Genel Müdür Yardımcısı Hasan Öymez, bakanlar, milletvekilleri, askeri erkan ve çok sayıda davetli katıldı.

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: “Şehitler bizim şehitlerimizdir”

Gösterim öncesi basın mensuplarına açıklama yapan KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, hem Türkiye hem de Kuzey Kıbrıs’ın terörle mücadele kapsamında yaşadıklarını hatırlattı, canını feda edenlere minnetlerini sunduğunu ifade etti. Tatar şöyle konuştu: “KKTC’de Rum, Yunanlı ve EOKA’ya karşı şehit düşen, kendi hayatlarını feda eden on binlerce şehidimizin yanı sıra Türkiye’nin terör örgütüne karşı verdiği mücadelesinde şehit düşenler de tabii ki bizlerin şehitleridir. Şehitlerimizi rahmetle anıyorum, tüm gazilerimize şükranlarımı sunuyorum ve her zaman Türk Cumhuriyeti’yle birlikte verdiğimiz mücadelenin milletimiz için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha paylaşıyorum.”

Başbakan Sucuoğlu: “Katkı koyan herkese teşekkür ederiz”

Başbakan Faiz Sucuoğlu, filmin Kuzey Kıbrıs’ta gösterilmesinden duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Sucuoğlu, filmin önemine dikkat çekti: “KKTC’de bu filmin özellikle bizlerle, vatandaşlarla, KKTC’de yaşayan Kıbrıslı Türklerle paylaşılması da ayrıca önemli bir durum. Dolayısıyla ben katkı koyan herkese çok çok teşekkür ediyorum” dedi.

Büyükelçi Başçeri: “Minnetle anıyoruz”

Türkiye’nin Lefkoşa Büyükelçisi Ali Murat Başçeri, vatanı uğruna canını feda eden kahramanları minnetle andığını söyledi. Büyükelçi, Türk Milletinin huzur, birlik ve beraberlikle yaşamaya devam edeceğini vurgulayarak, “Bunun için çalışan tüm güvenlik güçlerimizi de minnetle hatırlıyorum” dedi.

TRT Genel Müdür Yardımcısı Öymez: “TRT olarak kahramanlarımızın isimlerini yaşatmaya gayret ediyoruz.”

TRT Genel Müdür Yardımcısı Hasan Öymez TRT’nin tarih boyunca kahramanların isimlerini yaşatmaya çalıştığını ifade ederek şöyle konuştu; “TRT olarak şehitlerimizin, mücadelemizin, tarih boyunca kahramanlarımızın isimlerini yaşatmaya, mücadelelerini dünyaya, Türkiye’ye duyurmaya gayret ediyoruz. Kesişme; İyi ki Varsın Eren filmimiz, Eren Bülbül kardeşimizin ve Ferhat Gedik Başçavuşumuzun, kahramanca yaptıkları mücadelenin Türk toplumuna, yeni nesillere, Genel Müdürümüz Sayın Sobacı’nın ifadesiyle ‘kalp hafızasına nakşetme’ çalışmasıydı. Gösterime başladığımız yaklaşık 20 günde elde ettiğimiz sonuçlar Türk milletinin de bu filmi bağrına bastığını, Eren’in ve Ferhat Başçavuş’un kahramansı hikayelerini özümsediklerini gösteriyor.”

Hava şartları nedeniyle katılamayan oyuncular video mesaj gönderdi

Türkiye’deki olumsuz hava şartları nedeniyle özel gösterime katılamayan film oyuncuları da izleyicilere video mesaj ile seslendi. Oyuncuların mesajı katılımcılar tarafından memnuniyetle karşılandı. Türkiye, Almanya, Avusturya, Fransa, İngiltere, Norveç, Danimarka, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Belçika ve Azerbaycan’da bini aşkın sinema salonunda vizyona giren film sinemaseverlerden tam not aldı. Tüm Türkiye’de vizyona girdiği ilk hafta sonu gişe rekoru kıran, yurt dışında da yine büyük yankı uyandıran film, 1 buçuk milyon izlemeye yaklaşarak pandemi döneminde en çok izlenen Türk filmi oldu.  

Okumaya Devam Et

Etkinlikler

İran Film Haftası 4 Şubat’ta Başlıyor

Filmlerin tamamı ücretsiz olarak seyirciyle buluşacak.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

İran Film Haftası

Tamamı ücretsiz gösterimlerden oluşacak sekiz filmi seçkisinde bulunduran “İran Film Haftası”, 4 Şubat’ta başlıyor.

4-7 Şubat tarihleri arasında İBB Ali Emiri Kültür Merkezi’nde İran Film Haftası etkinliği yapılacak. 8 filmin gösterileceği etkinlik, İran İslam Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Kültür Ataşeliği tarafından organize ediliyor.

Gösterimler Ücretsiz

Filmlerin ücretsiz gösterileceği etkinlikte, son dönemin ödüllü ve İran’da büyük gişe başarısı yakalamış yapımları yer alıyor. Programda; Kiyumers Pur Ahmed’in “Ayakkabılarım Nerede?”, Behruz Afkhami’nin “Azerşahduht, Perviz ve Diğerleri”, İbrahim Hatemikia’nin “Bodyguard”, Narges Abyar’ın “Künye 143”, Reza Mirkarimi’nin “Bu Kadar Basit” ve “Bir Küp Şeker”, Maziar Miri’nin “Resim Havuzu” ve “Sara ve Ayda” filmleri sinemaseverlerin karşısına çıkacak.

İran Sineması Paneli

İran Film Haftası kapsamında 5 Şubat Cumartesi 15.00’te İran sineması üstüne bir panel de düzenlenecek. İran’dan gelen yönetmen Maziar Miri ve oyuncu Fereshteh Sadre Orafaee’nin konuşmacı olacağı panelin moderatörlüğünü yönetmen Faysal Soysal yapacak.

Adres
İBB Ali Emiri Kültür Merkezi, Hırka-i Şerif, Akşemsettin Cd. No:66, 34134 Fatih/İstanbul

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler