Bizimle İletişime Geçin

Türkiye

Batman’da Çok Dilli Film Şenliği

Yayınlandı

tarihinde

Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından ikincisi düzenlenen Çok Dilli Film Şenliği başlıyor…

İkinci kez düzenlenecek şenliğe ilginin yoğun olması bekleniyor...

Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi tarafından ikincisi düzenlenen Çok Dilli Film Şenliği, 23 dilde çekilmiş filmlerle 2012 yılının 26 Şubat ve 7 Mart tarihleri arasında Batman Üniversitesinde gerçekleşecek.

2011 yılının Şubat ve Mart aylarında ilki düzenlenen ve 12 ayrı dilde çekilmiş filmlerin gösterildiği şenliğin, yöredeki demokratik gelişime katkısı nedeniyle gördüğü ilgi üzerine 2012 yılında gerçekleşecek olan gösterimlerinde dünyanın 5 kıtasında konuşulan 23 ayrı dilde çekilmiş, çeşitli türleri kapsayan filmlerin gösterileceği açıklandı.

Üniversite örgencilerinin ve Batman halkının farklı kültürlerle buluşmasını sağlamak amacıyla düzenlenen şenliğin ikincisinde, Arapça, Kürtçe, Türkçe, Emenice ve Süryanice filmlerin yanı sıra, Japonca, Korece, Çince, Tayca, Endonezce, Hintçe, Urduca, Özbekçe, Farsça, İngilizce, Almanca, Fransızca, Letonca, İspanyolca, Portekizce, İtalyanca, Gürcüce ve Hemşince filmlerin gösterileceği bildirildi.

Koordinatörlüğünü Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Cereci’nin üstlendiği şenliğin düzenleme komitesinde Yrd. Doç. Dr. Bahattin İşcan, Yrd. Doç. Dr. Ersoy Soydan, Cemil Manap, Angela McCanz, Ubeydurrahman Hamdani, Emine Polat, Tarkan Demir, Halit Kavak, Murat Bayazıt, Olgun Atamer, Tigran İsphuini Kuchatyan, Ulvi Kubilay Dündar, Ayako Nagatsuma, Şenol Taban, Sarkis Seropyan, Lora Baytar ve Kolya Kolohov’un yer aldığı belirtildi.

I. Çok Dilli Film Şenliğine “Yarına Bir Harf” adlı Süryanice filmin yönetmeni Hakan Aytekin konuk olarak katılırken, II. Çok Dilli Film Şenliğinin açılışına İranlı yönetmen Bahman Ghobadi’nin katılmasının planlandığı açıklandı.

Uzun metraj filmlerin yanı sıra belgesel ve kısa filmlerin de yer aldığı şenlikte, Japon sinemasının, Rus sinemasının, İtalyan sinemasının, Hint sinemasının usta yönetmenlerinin yönettiği filmlerin ve farklı ülkelerin az bilinen yönetmenlerinin filmlerinin de gösterileceği dile getirildi.

İranlı yönetmen Bahman Ghobodi’nin Kürtçe filmi “Kaplumbağalar da Uçar”, Ousmane Sembene’nin Fransızca filmi “Black Girl”, Nacer Khemir’in Arapça filmi “Çöl Gezginleri”, Ardavazd Peleşyan’ın Ermenice filmi “Yüzyılımız”, Abbas Kiarostami’nin Farsça filmi “Zeytin Ağaçları Altında”, Hsiao-Hsien Hou’nun Çince filmi “Hüzün Kenti”, Samira Makhmalbef’in Özbekçe filmi “İki Bacaklı At”, Bong Joon Ho’nun Korece filmi “Anne”, Roberto Benigni’nin İtalyanca filmi “Hayat Güzeldir” gibi filmlerin şenliğin gösterim listesine alındığı öğrenildi. Artvinli genç yönetmen Özcan Alper’in Hemşince dilinde çektiği “Momi” adlı film ve Batman Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Sedat Cereci’nin Arapça olarak çektiği “Geçmişe Doğru” adlı belgesel filmin de şenlikte gösterileceği açıklandı.
Farklı dillerin ve kültürlerin izlerini taşıyan filmlerin gösterildiği Çok Dilli Film Şenliği’nin Mardin ve Midyat Metropolitlikleri, Agos Gazetesi, Midyatlılar Derneği, Boxoffice ve Batman Valiliğinin katkılarıyla düzenlendiği bildirildi.

On5Yirmi5

 

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Türkiye

TRT Ortak Yapımı “Gölgeler İçinde” Bugünden İtibaren Sinemalarda

Erdem Tepegöz’ün ikinci uzun metrajlı filmi bugünden itibaren vizyonda!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya prömiyerini 42. Moskova Uluslararası Film Festivali’de yapan ve festivalden “Jüri Özel Ödülü” ile dönen TRT Ortak Yapımı  “Gölgeler İçinde” filmi bugün vizyona giriyor.

Erdem Tepegöz’ün yazıp yönettiği bilim kurgu türündeki TRT Ortak Yapımı “Gölgeler İçinde” bugün vizyona giriyor. Başrolünde Homeland ve Prison Break gibi Hollywood projeleriyle tanınan Numan Acar’ın yanı sıra Vedat Erincin, Ahmet Melih Yılmaz, Emrullah Çakay, Muharrem Bayrak ve Selin Kavak gibi deneyimli oyuncuların yer aldığı film, bugün seyircisiyle buluşuyor.

Ulusal ve uluslararası festivallerinden “Gölgeler İçinde”ye büyük ilgi

Türkiye prömiyerini 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde gerçekleştiren film, festivalden “Film-Yön En İyi Yönetmen” ve SİYAD “En İyi Film” ödülleri başta olmak üzere toplam 5 ödülle dönmüştü.

Antalya’dan hemen sonra Türkiye’deki festival yolculuğuna 8. Boğaziçi Film Festivali’nde devam eden “Gölgeler İçinde”, jüri tarafından “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Görüntü Yönetmeni” (Hayk Kirakosyan) ödüllerine layık görülmüştü. Fantaspoa Uluslararası Fantastik Film Festivali’nde “En İyi Erkek Oyuncu” (Numan Acar), Los Angeles’ta düzenlenen South East European Film Festivali’nde ise “En İyi Sinematografi” ödüllerini kazanan film, ulusal ve uluslararası arenadaki çeşitli festivallerde toplam 10 ödülün sahibi oldu.

Çekimleri Gürcistan’da hala aktif olan bir maden kasabasında beş haftada tamamlanan film, ilkel bir teknolojiyle yönetilen fabrikadaki işçilerin sistemi sorgulamasıyla yaşadığı değişimi anlatıyor. Bilim kurgu ve fantastik film festivalleri ile beraber toplam 20 ülkede seyirciyle buluşma şansı yakalayan “Gölgeler İçinde”, yönetmen Erdem Tepegöz’ün ikinci uzun metrajlı filmi.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Vizyondaki Filmler – 24 Eylül 2021

Bu hafta vizyonda hangi filmler var?

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu hafta vizyonda hangi filmler var, sinemada ne izlesem diyenler… Vizyon menüsünde bu hafta 10 film sizleri bekliyor, işte o filmler…

Gölgeler İçinde

Zamansız ve mekansız distopik bir hikayeden oluşan bilim-kurgu türündeki filmde, ilkel bir teknolojiyle yönetilen bir fabrikada çalışan sadık maden işçisi, çalıştığı makinenin sorun çıkarmasıyla içinde bulunduğu sistemi sorgulamaya başlar ve fabrikanın bilmediği derinlikleriyle yüzleşir.

Fragman için tıklayın.

Bir Nefes Daha

Esra Saydam ile birlikte çektiği Deniz Seviyesi filmiyle adından söz ettiren Nisan Dağ’ın ikinci uzun metraj filmi Bir Nefes Daha, İstanbul’un çetin mahallelerinden birinde yaşayan genç bir rapçinin, müzik hayallerine koşarken bir yandan da bonzai bağımlılığıyla verdiği savaşı anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Me Nokta Ali

Me Nokta Ali, nüfus müdürlüğü çalışanının ismini yanlış yazmasıyla bu farklı adına kavuşan Me Nokta Ali’nin hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Darlin’

Darlin’, hastanede bulunduktan sonra kilisenin koruması altına alınan genç bir kadının hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Louvre Müzesi’nde Bir Gece: (Leonardo da Vinci A Night at the Louvre: Leonardo da Vinci)

Louvre Müzesi’nde Bir Gece, müze tarafından küratörlüğü yapılan Leonardo Da Vinci sergisini özel rehberli bir tur olarak beyazperdeye taşıyor.

Fragman için tıklayın.

Âkif

Âkif filmi, Mehmet Âkif Ersoy’un İstiklâl Marşı’nı yazarken yaşadıklarını konu ediniyor.

Fragman için tıklayın.

Fecr

Fecr, tesadüfen rastladıkları bir kamp yerinde garip olaylar yaşayan bir ailenin hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

İyi Olan Kazansın (War With Grandpa)

Tim Hill’in yönettiği War with Grandpa, eşini kaybettikten sonra kızının evine taşıyan Ed ile evlerinin düzenin değişmesinden hoşlanmayan torunu Peter arasındaki tatlı sert çekişmeyi anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Kolej Rüyası: Lise Günlükleri

Film, bir grup lise öğrencisinin hikâyesini anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Korku Kapanı: Başlangıç (Wrong Turn)

Wrong Turn, Apalaş Patikası’nda yürüyüşe çıkan bir grup arkadaşın, asırlardır bu topraklarda izole bir şekilde yaşayan bir halkla karşılaşmaları sonrası gelişenleri anlatıyor.

Fragman için tıklayın.

Okumaya Devam Et

Türkiye

Nuri Bilge Ceylan Filmi “Ahlat Ağacı” 28 Eylül’de Bahçe Sineması’nda

KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

URU organizasyonu ve Türk Tuborg A.Ş.’nin katkılarıyla gerçekleştirilen KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması, 28 Eylül Salı akşamı KüçükÇiftlik Park’ta sinemaseverleri prömiyeri 71. Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren dünyaca ünlü Türk yönetmen Nuri Bilge Ceylan imzalı “Ahlat Ağacı” ile buluşturacak. Doğu Demirkol, Murat Cemcir, Bennu Yıldırımlar, Hazar Ergüçlü ve Serkan Keskin’in rol aldığı film, Sinan adlı baş karakterin etrafını kuşatan değer yargılarıyla mücadelesini konu alıyor. Kapı açılış saati 18.30, film başlama saati 21.00 olan etkinliğin biletleri Biletix’te!

Püfür püfür bahçe ortamında sinemanın en beğenilen filmlerini izleyiciyle buluşturan KüçükÇiftlik Film Kulübü Sunar: Bahçe Sineması, 28 Eylül 2021 Salı akşamı Nuri Bilge Ceylan’ın “Ahlat Ağacı” filmine ev sahipliği yapacak. Prömiyerini 71. Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren “Ahlat Ağacı”, üniversiteyi bitirdikten sonra yazdığı kitabı bastıracak parayı bulma adına memleketine dönen, ailesiyle ve geçmişte tanıdığı insanlarla yüzleşme sürecine giren Sinan’ın hikâyesini konu ediniyor.

Kapı açılış saati 18.30, film başlama saati ise 21.00 olan etkinliklerin biletleri online olarak Biletix’ten temin edilebiliyor.

Tüm Hijyen Önlemleri Alındı

Pandeminin başından itibaren aldığı koronavirüs tedbirlerini hassasiyetle uygulamaya devam eden KüçükÇiftlik Park, sinema tutkunlarını pandemi şartlarına uygun olarak sınırlı sayıda kapasiteyle ağırlıyor. Online biletleme sisteminin kullanıldığı ve HES kodu zorunluluğunun olduğu etkinliklerde misafirlerin ateş ölçümü sağlık görevlileri tarafından yapılırken, ortak alanların hijyeni en üst düzeyde sağlanıyor. Misafirler KüçükÇiftlik Park’a 6 Eylül itibarıyla hayata geçen yönetmelik gereği PCR testi veya aşı kartı ibrazıyla giriş yapılabiliyor.  

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler