Başrol İçin Robot Oyuncu Üretildi

Dünya Genel Manşet

Başrolü için oyuncu robot üretilen film, Japonya’da vizyona giriyor.

Japonya’da bir yapım şirketi yeni filminde başrolü üstlenmesi için robot üretti.

rob-1

Sayonara adlı filmde robot oyuncu, başrolü Amerikalı Bryerly Long ile paylaşıyor.

İsmi Geminoid F olan robot, bir insan gibi davranıp rol yapabilecek şekilde özel olarak tasarlandı. Geminoid F, filmde Leona karakterini canlandırıyor. Yönetmen Koji Fukada,  Geminoid F‘nin performansından memun olduğu belirtiyor ve şöyle diyor; “Bir robot şikayet etmez, asla acıkmaz ve uyuması da gerekmez.”

Filmin kadrosundaki oyunculardan bir farkı olmayan robotun ismi jenerikte de yer alıyor.

rob-3

Robotlar daha önce beyaz perdede bazen insanlar tarafından canlandırılmış bazen de bilgisayar efektleri ile sanal şekilde üretilmişlerdi.

Geminoid F ise Osaka Üniversitesi robot tasarımcısı Hiroshi Ishiguro tarafından dizayn edildi. Çekimler sırasında bilgisayar yardımıyla kumanda edilen başrol oyuncusu robot gülümseyebiliyor, kaşlarını oynatabiliyor, konuşup şarkı söyleyebiliyor.

Prof. Ishiguro daha önce de pek çok insan benzeri robot tasarımına imzasını atmış. Hatta tasarladığı bir robotu fiziksel olarak kendisine bile benzetmiş.

rob-2

İlk gösterimi Tokyo Uluslararası Film Festivali’nde yapılan Sayonara, bir nükleer felaketin ardından yaşananları anlatıyor.

Japonya’da 21 Kasım‘da vizyona girecek olan filmin farklı ülkelerde gösterime gireceğine dair henüz bir açıklama yapılmadı.

———————————————-

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up