Başkalarının Hayatı: ‘Bu Sizin İçin’

Serbest Kürsü

brecht

“Başkalarının aşkıyla başlıyor hayatımız
ve devam ediyor başkalarının hınçlarıyla
düşmanı gösteriyorlar, ona saldırıyoruz…”

İsmet Özel | Sebeb-i Telif

Aslında her şey Brecht’in suçu. Sanatçıların ve insanları hissetmeye zorlayanların. Çünkü onlar her ne yapıyorlarsa, yaptıkları her neyse, eserleri gerçekten dinlendiğinde, izlendiğinde, görüldüğünde yaralıyor insanı.  Bütün bu yaralar arttıkça da…

Yarası olmayan bir adam HGW. Yaraya ihtiyacı olmayan bir adam. Yaraların zayıflattığını düşünen bir adam. Ailesi yok. Oturup dertleştiği bir arkadaşı yok. Sadece işi var. Çünkü iş yaraları unutturur, iş soyutlar, iş dünyalık dertlerle meşgul eder. O yüzden işinde çok iyi. İşe meyyali… Vallahi dertten.

Sadece iş değil ama. Bir de sistem. Beyinde çıkan ur gibi. Önüne geleni içine katan ve gitgide daha da büyüyen. Belli bir amacı olan ve bu amaç doğrultusunda, çoğunluğun güvenliği açısından azınlığı hiçe sayan.

Sistemin en has adamlarından HGW(Hauptmann Gerd Wiesler). Çünkü acıması yok. Çünkü görevini her şeyin üzerinde tutar. Çünkü üstlerine sadık.

Bir gün gerçek bir hikayenin ortasına düşüyor, içinde gerçek insanların olduğu. Sonra Brect ile tanışıyor. Sonra küçük bir çocuğa babasının değil topunun ismini soruyor. Sonra görevine ihanet ediyor. Sonra mektup katlıyor. Sonra duvar yıkılıyor. Sonra bir kitapta ismi geçiyor.

HGW yaralar ediniyor. Taze yaralar. Kitle, çoğunluk yok artık havsalasında. Toplum var. İnsan var. HGW değişiyor ama esas mesele değişmek değil. Yoksa herkes değişiyor. HGW farklı değişiyor. Çocukluk arkadaşı anlıyor onun değişimini. Onu ödüllendiriyor.

HGW en son neyi kendisi için yaptı? Ne zaman “bu benim için” dedi? Sen en son neyi bir başkası için yaptın? Ne zaman “bu da onun için, onlar için” dedin?

Hepsi boş aslında. Biraz yaramız olsa, bize yetecek kadar.

Selim Sevim
twitter.com/selimsevim

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up