Başka Sinema’nın “Başka Bir Ocak” Seçkisi Belli Oldu

Etkinlikler Günün Haberi

Başka Sinema bu sene 3. kez düzenleyeceği “Başka Bir Ocak” seçkisini açıkladı.

Şartlar değişti, uzun bir süredir sinemaya gidemiyoruz ve sinemaları çok özlüyoruz ama Başka Sinema 2 yıldır sürdürdüğü Başka Bir Ocak geleneğinden vazgeçmiyor.

Yılbaşında üç gün evden çıkamıyoruz diye üzülmeyin. 31 Aralık – 10 Ocak tarihleri boyunca Başka Sinema’nın çevrimiçi olarak sunduğu programdaki filmleri izlerken evden çıkmak istemeyeceksiniz. Daha önce Türkiye’de ya da online olarak seyircinin izleme imkanı bulamadığı yeni filmleri evlere getiren Başka Bir Ocak seçkisinin tamamı karşınızda:

2020’nin En İyi Filmleri sıralamalarında adına çok rastladığımız, Haunting of the Hill House’un yazarı Shirley Jackson’ın hayatına odaklanan ve başrolde, özellikle The Handmaid’s Tale ile adından çok söz ettiren Elizabeth Moss’un bulunduğu, Sundance Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü’ne layık görülmüş Shirley.

2018’de Transit’teki aşklarıyla seyirciyi büyüleyen Paula Beer (70. Berlin Film Festivali En İyi Kadın Oyuncu) ve Franz Rogoswki’nin yine başrolde olduğu, Christian Petzold’ün 70. Berlin Film Festivali’nde Altın Ayı için yarışmış modern peri masalı Undine.

The Guardian ve Vanity Fair tarafından yılın en iyi filmlerinden biri olarak ilan edilen, Jude Law’un performansıyla filmin ruhunu yansıttığı bir hırs ve aile hikâyesi olan Yuva / The Nest. Filmin yönetmeni de Martha Marcy May Marlene ile tanıdığımız Sean Durkin.

Yine 2020’nin En İyi Filmleri listelerinde adından sıklıkça söz ettiren, korku janrının sadece kan ve şiddetten ibaret olmadığını kanıtlayan, insanların derin ölüm korkusunu her saniyesinde izleyiciye hatırlatan She Dies Tomorrow.

Yapay zeka teknolojisine Mary Shelley’nin Frankenstein’ına benzer bir gözle bakan, izleyenleri teknolojiye ve imkânlarına dair düşünmeye iten, South By South West 2020 seçkisinde yer almış, daha önce Moon’un görsel dünyasını yaratan ve Shaun of the Dead’in ekibinde yer almış yönetmen Gavin Rothery’den Archive.

70. Berlin Film Festivali’nde En İyi İlk Film ve Teddy Ödülü’ne aday olan, aile kavramının ne kadar komplike olabileceğini, sevgiyle şiddetin el ele dolaştığı bir atmosferde sergileyen Vahşi Bölge / Wildland.

Fransa’nın Oscar adayı, başrolünde Rainer Werner Fassbinder’in favori oyuncularından Barbara Sukowa’nın yer aldığı, iki kadının senelere yayılan ve gizli yaşanmak zorunda kaldıkları aşklarını etkileyici bir dille anlatan İkimiz / Deux.

Pedro Almodovar’ın Julieta filminden Başka Sinema seyircilerinin aşina olduğu Emma Suarez’in başrolünde, 55 yaşındaki bir kadının arkadaşlarıyla bir Yunan Adası’na giderek kendini yeniden keşfetmesini anlatan Window to the Sea.

Massoud Bakhshi’nin gerçek bir televizyon programından esinlendiğigünümüz İran’ında adeta distopik bir dünya modeli kuran, kocasını öldürmekle suçlanan bir kadının çıktığı televizyon programında affedilip affedilmeyeceğini dişlerimizi sıkarak beklediğimiz, Sundance Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülü’nün de sahibi olan Yelda, En Uzun Gece / Yalda, A Night For Forgiveness.

Bilet satışlarının gelecek günlerde başlayacağı seçkinin paket seçeneğiyle tüm filmlerini alan seyircilerine, Solaris ve The Kid filmleri hediye.

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up