Başımızı Yıldızlara Yükselten Uzay Filmleri

Liste

Önce biraz neşemiz yerine gelsin. G.O.R.A.’daki bu sahne ile…

“Ayda olmaz bir haftada çekmemiz lazım”

_______

Moon (2009) IMDb:8.0

“Uyandır beni”

Astronot Sam üç yıldır Ay’da tek başına işlettiği enerji merkezinde Dünya’nın temel enerji kaynağını çıkarıp Dünya’ya iletmekle görevlidir.Yalnızlığa mahkum olduğu, uydu bağlantısının da kopmasıyla dış dünya ile tüm iletişimini kaybeden Sam’in hayatı artık çok daha zor olacaktır.

 

Gravity (2013) IMDb: 7.9

“Şunu kabul etmelisin. Bu manzara gibisi yok.”

Dr. Ryan Stone ilk uzay görevine çıkmıştır. Görev arkadaşı emekliliğe hazırlanan astronot Matt Kowalsky’dir. Son görevleri sırasında mekikleri parçalanır. İki astronot uzayın soğuk ve sonsuz karanlığına doğru savrulurlar. Nasa ile iletişimleri kopmuştur ve oksijenleri hızla tükenmektedir. İki astronotun zamana karşı yarışarak hayatta kalma mücadelesi başlar.

______

The Fifth Element (1997) IMDb 7.7

“+Yarattığınız her şeyi yok etmek için kullanıyorsunuz.

-Evet,buna da insan doğası diyoruz.”

23. yüzyılda New York. Dünya yok olmanın eşiğindedir. Yaşamı yok etmeye çalışan şeytani güç, bir gezegen biçiminde hızla dünyaya yaklaşmaktadır. Tek kurtuluş beşinci güç olarak adlandırılan, kimsenin ne olduğunu bilmediği elementin dünyaya ulaşmasıdır. Bunu başaracak tek kişi eski bir asker olan aylak taksi şoförü Korben Dallas’tır. Ama bu pekte kolay olmayacaktır

Serenity 

Serenity (2005) IMDb:8.0

“Huzur şimdi!”

Galaksiler arasında çıkan savaşın kaybeden tarafında yer alan Yüzbaşı Malcolm Reynolds, görevinden ayrıldıktan sonra sahibi olduğu Serenity adlı uzay gemisiyle taşımacılık yapmaya başlamıştır. Kendisine çok sadık bir ekiple çalışır. Ekip üyeleri arasında kavga ve anlaşmazlıklar hiç bitmese de hepsinin ortak özelliği Malcolm Reynolds’a son derece sadık olmalarıdır. Günün birinde Serenity adlı gemisine iki yeni yolcu alır. Bunlar genç bir doktor ile telepatik güçleri olan kız kardeşidir. Pazarlık yaptıkları fiyattan fazlasını ödemişlerdir. Her ikisi de kainata hükmeden koalisyon güçlerinin elinden kaçmayı başaran kaçaklardır. Koalisyon güçlerinin özellikle genç kızı ele geçirmek için yapmayacağı şey yoktur.

2001: A Space Odyssey (1968) IMDb: 8.3

“Kendimi mümkün olan en yoğun kullanıma alıyorum, düşündüğüm şey bilinçli her varlığın yapabilmeyi istediği bir şeydir.”

İnsanlığın şafağında Afrika çölünde bir grup primat kavga etmektedir. Aniden beliren siyah bir taş bu maymun insanlardan birini esrarengiz bir şekilde etkileyerek bir kemiği silah olarak kullanmasını sağlar: İnsanın ataları ilk aleti bulunmuştur.

2001’de, bir önceki sahneden 4 milyon yıl sonra, bir uzay gemisi aydan gelen esrarengiz sinyallerin ardında aynı siyah taşı keşfeder. Hem de ay yüzeyinde. Sinyaller Jupiter’e gitmektedir.

On sekiz ay sonra Discovery’nin güvertesinde, astronotlar David Bowman ve Frank Poole Jupiter’in gölgesine doğru yola çıkmışlardır. Uzay gemisinde HAL 9000 adında, yapay zekaya sahip, dünyanın en gelişmiş bilgisayarı bulunmaktadır. Ve hiç kuşkusuz, bu sonuncunun, kendi planları vardır…

Apollo 13 (1995) IMDb:7.6

“Hoşçakal, Dünya! Öteki tarafta görüşürüz.”

Jim Lovell, Jack Swigert ve Fred Haise’den oluşan Apollo 13 ekibi, NASA’nın yürüttüğü beşinci uzay görevinin sırasında ‘yarı yolda’ oksijen tanklarından birisi patlar ve aracın Dünya’ya dönmesi risk altına girer. Geri kalan oksijeni idareli kullanırken donma ve havasızlıktan ölme tehlikelerini göze alan ekip ne pahasına olursa olsun yörüngeden kurtularak Dünya’ya dönmeyi deneyeceklerdir. Fakat aracın atmosferden geçerken yanma riski vardır.

Star Trek (2009) IMDb:8.0

“Uzay bir hastalık, karanlık ve sessizlikle örtülü bir tehlikedir.”

Henüz çaylaklık günlerini yaşayan mürettebat insanoğlundan intikam alma misyonunu yüklenmiş şeytani güçleri durdurmanın çaresini bulmaya çalışırlar.Galaksinin kaderi birbirinden çok uzaklarda doğmuş iki sıkı rakibin elindedir. Peki bu rakipler galaksiyi kurtarabilmek için birli olabileceklermi?

 

Star Wars (1977-2016)

“Güç seninle olsun!”

Yıldız Savaşları yayınlarındaki olaylar, kurgusal bir galakside gerçekleşmektedir. Pek çok uzaylı ırkı tasvir edildiği gibi, genellikle sahiplerinin emirlerini yerine getiren robotlara da yer verilmiştir. Uzay yolculuğuna oldukça sık rastlanır, evrendeki pek çok gezegen Galaktik Cumhuriyetin bir üyesidir.Yıldız Savaşları’nın asıl karakteri”Güç” olarak adlandırılan, yetenekli bireyler tarafından kullanılabilen, tüm evreni kapsadığına inanılan enerjidir. Temel altı filmde Güç’ü iyilik için kullanan Jediler ile galaksiyi ele geçirmek amacıyla karanlık tarafa geçmiş Sithlerin mücadelesi konu edilmiştir.

The Martian (2015) IMDb7.9

“Kibirli ya da ona benzer bir şey gibi görünmek istemem ama, bu gezegendeki en iyi botanikçi benim.”

Mars gezegenine astronotların gönderildiği bir görevde, Mark Watney isimli astronot şiddetli bir fırtına sonrası öldü sanılarak ekibi tarafından terk edilir. Fakat ölmemiştir işin kötü tarafı kendisini Mars’ta yapayalnız bulur. Elindeki sınırlı olanaklarla, zekasını ve dayanıklılığını kullanarak dünyaya yaşadığına dair bir sinyal göndermeye çalışır.mars’ta hayata tutunur. Milyonlarca mil uzakta NASA ve uluslararası bilim adamı durmaksızın bu ‘Marslı’nın eve dönmesi için uğraşırken, ekip arkadaşları da cesur bir kararla kurtarma operasyonunda yer alırlar. Dünya Watney’nin güvenli bir şekilde geri dönmesi için kenetlenir.

Armageddon (1998) IMDb:6.9

Birleşik Devletler Hükümeti, bizden dünyayı kurtarmamızı istiyor.

İtirazı olan?”

Dünyayı yok edecek büyüklükte bir göktaşını yok etmek için bir grup sondajcı gök taşına doğru tehlikeli bir yolculuk yaparak onu yok etmeye çalışırlar.

PK (2014)IMDb:  8.6

“Bizler yalan söylemeyi bilmeyiz”

Dünyaya keşif için gelen fakat uzay makinesinin kontrol kumandası çalınan uzaylı astronotun evine dönebilmek için verdiği mücadelenin eğlenceli aktarımı.

Interstellar (2014) IMDb: 8.5

“Eskiden yıldızlara bakıp evrendeki yerimizi düşünürdük. Şimdi yere bakıp dünyadaki yerimiz hakkında kaygılanıyoruz”

Filmin hikayesi bir grup cesur kaşifin bu deliklerden birine gitmeye karar vermesi sonrasında gelişiyor. Bu bilinmeyen boyuta yapacakları yolculukta, birlikte kalabilmek için verdikleri mücadele her birini ayrı zorluklarla karşılaştırıyor.

BONUS:  GORA (2004) 7.4

“Bir cisim yaklaşıyor efendim”

Turistik bir mekânda tüccarlık yapan arif uzaylılar tarafından kaçırılır. Memleketine dönmek için amansız mücadeleler veren Arif nihayetinde Gora’dan kurtulabilecek mi?

___

Hayat (2017) Life

“Uzayda hayat ölümcül olabilir.”

“Hayat/Life”, uluslararası bir uzay istasyonunda görevli altı kişinin, insanlık tarihinde çığır açacak bir keşfin eşiğindeki hikayesini anlatıyor; bu ekip Mars gezegeninde ilk kez hayat olduğuna dair ip uçları bulur. Ekip araştırmalarını ilerlettikçe, metodları beklenmedik sonuçlar verir, çünkü buldukları bu hayat formu kimsenin bekleyemeyeceği kadar zekidir.

___

BONUS: Turist Ömer Uzay Yolunda (1973) IMDb:7.4

“Yıllık iznimi kullanmak istiyorum kaptan”

Yıldız tarihi 2520.1’de geçen filmde Atılgan mürettebatından Mr. Spock, Dr. McCoy, Darnell ve Glenn, bilimsel raporları almak ve karısıyla birlikte muayene etmek için Profesör Krater’in yaşadığı Orin 7 gezegenine inerler. Profesör’ün karısı Nancy aynı zamanda Dr. McCoy’un eski kız arkadaşıdır. Mr. Spock ile McCoy Profesörle birlikteyken, Nancy ile beraber olan Darnell ölü bulunur. Darnell’i aslında Nancy, yani onun vücuduna giren yaratık öldürmüştür. Profesör ise gezegeni araştırmalarından çekinen Atılgan ekibine katil yaratık olarak, eski çağlardan bulup ışınlayacağı bir canlı formunu vermeyi karar verir. Bu arada Turist Ömer hiç tanımadığı bir kadınla zorla evlendirilmek üzeredir. Işınlanarak Orin 7 gezegenine gelen Turist Ömer Profesör tarafından yaratık olarak Atılgan ekibine teslim edilir.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up