Başbakan’ın Başlattığı Muhafazakar Sanat Tartışması Devam Ediyor

Türkiye

Muhafazakâr Düşünce

Medeniyet ve Kültür Araştırmaları Merkezi (MeKAM)’ın yayın organı Muhafazakâr Düşünce dergisi geçen aylarda önce Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın tiyatroların özelleştirilmesi konusunu gündeme getirmesiyle tartışma konusu haline gelen ‘Sanat’ kavramını tarihsel, teorik ve güncel bağlamda bu sayıda tar­tışmaya açıyor.

Konu ile ilgili tartışmalar biraz geride kalmakla birlikte konunun toplumun tüm kesimleri tarafından yeterli derecede tartışıldığını söylemek pek mümkün olduğu söylenemez. Bu düşünceler doğrultusunda Medeniyet ve Kültür Araştırmaları Merkezi (MeKAM)’nin 3 aylık yayın organı Muhafazakâr Düşünce Dergisi Ocak 2013 Sayısı’nda “Muhafazakâr Düşünce ve Sanat” konusunu tekrar tartışmaya açmış. Dergi bu sayısında sa­nat konusunu kendisi de bir edebiyatçı ve kültür adamı olan Cumhurbaşkanı Genel Sekreteri Prof.Dr. Mustafa İsen’in editörlüğünde birçok akademiysen düşünürün görüş ve analizlerine yer vermiş.

Sanat nedir? Muhafazakâr düşüncede ve sanat arasında nasıl bir ilişki mevcuttur. Sanat muhafazakâr olabilir mi? Sanat ve politika ilişki nasıldır ve/veya nasıl olmalıdır? Ve bu konuda sorulabilecek birçok soru değerli akademisyen, sosyolog, edebiyatçı ve tarihçiler tarafından sorul­muş ve cevapları aranmış. Muhafazakârlık ve Sanat bağlamında hem literatürümüze hem de reel siyasal tartışmalara önemli cevaplar ve katkı­lar sunacak gibi görünen dergi, sanat konusunda Türkiye’de bir paradigma değişik­liğine doğru gittiğimizi bizlere göstermektedir.

Ayrıntılı bilgi için tıklayın!

© Sinefesto

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up