İnsanın kendisine suikastı: Balık

Manşet Serbest Kürsü

Derviş Zaim’in “Devir”den sonra çektiği “Balık” doğa ve insan ilişkileri üçlemesinin ikinci filmidir. Baş rollerinde yönetmenin önceki filmlerinde rol alan Sanem Çelik ve Bülent İnal yer alıyor. Adana Altın Koza Film Festivali’nde “En İyi Senaryo Ödülü”nü alan film, insanın doğaya karşı işlemiş olduğu suçları hatırlatan hikayesi ve Bursa / Gölyazı’da çekilen doğa manzaralarıyla izleyiciye öncelikle eşsiz bir seyir keyfi sunuyor.

Münteha Kor yazdı…

BALIK AFİŞ

Küçük bir sahil kasabasında eşi ve bir kızıyla yaşayan Bora, bölge halkı gibi geçimini balıkçılıkla sağlamaktadır. Filiz (Sanem Çelik) ve Bora’nın (Bülent İnal) kızları Deniz hastadır ve konuşamamaktadır. Deniz’in tedavi sürecinde Bora maddi zorluklar çekmektedir. Bu sebeple gölden gelen kazancını arttırmak için bir arayış içine girer. Gelenekçi ve mistik bir tutumla kızının konuşabileceğini düşünen Filiz ise gördüğü bir rüya sonucu kızının konuşabilmesinin balık yemesine ve insanların göle verdikleri zarar karşılığında göl yararına bir şey yapılmasına bağlı olduğuna inanmaktadır. Filiz kocasını ve kasaba halkını gölü korumak adına harekete geçirmek için çabalasa da net bir sonuç elde edemez. Kimse ekmek kapısı olarak gördüğü gölden vazgeçmek istemez. Filiz’in tüm bu çabalarını bir safsatadan öte görmeyen Bora, daha fazla para kazanmak uğruna göle ve insanlara büyük zararlar verecek işler yapar. Bunun sonucunda ise doğa, kendisine yapılan bu ihanetin karşılığını Bora’ya yaşatmakta gecikmez.

Derviş Zaim’in de ifade etmekte olduğu gibi bu film insanları ağlatmak, gişe rekorları kırmak amacıyla yapılmış bir film değil. Sanatçının toplumun ileride karşılaşacağı tehlikeleri önceden sezinleyip, ortak bir bilinç uyandırmak için eserler vermesi mühimdir. Derviş Zaim de bunu yaparak, kamerasını insanlık için tehdit oluşturan bir meseleye çeviriyor. Başarılı sinematografisi ve akıcı kurgusu ile  insanoğlunun doğada açtığı yaraların aslında insanın kendisine hazırladığı bir suikast olduğu hissini uyandıran film, doğa ve insanın iç içe geçmiş bir bütün olduğu ve doğanın kurallarına saygı duyulması gerektiği fikrini canlı tutuyor. İnsanın daha fazlasına sahip olma hırsıyla doğal hayata verdiği hasarların bir şekilde kendisini bulup, yaptıklarının bedelini ödetmesi izleyicide uyandırdığı duygu itibariyle, yönetmenin vermek istediği mesajın hedefine ulaştığını gösteriyor.

İyi Seyirler.

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up