Bahman Ghobadi Mardin’de

Festivaller


İran sinemasının önemli yönetmenlerinden Bahman Ghobadi’nin de konuk olacağı SineMardin’in bu yılki teması ‘Otorite’.

Mardin Valiliği ve Mardin Belediyesinin desteğiyle Sinemardin Derneği ve Mardin Film Ofisi Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilecek ”6. SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali” 24-30 Haziran tarihleri arasında yapılacak.

Mardin Film Ofisi Derneği Başkanı Helün Fırat yaptığı yazılı açıklamada, festival kapsamında geçen yıllarda olduğu gibi bu yıl da film analizleri, kurgu ve senaryo üzerine atölye çalışmaları yapılacağını, genç sinema sanatçıları, yönetmen ve öğrencilerin katılımıyla gerçekleşecek faaliyetlerin bütün halka açık ve ücretsiz olacağını bildirdi.

SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali’nin bu yıl birçok ilke imza atacağını kaydeden Fırat, açıklamasında, şunları ifade etti: ”Bu seneki teması ‘otorite’ olan SineMardin, ‘Gezici Çocuk Filmleri’ ile Mardin ve ilçelerini gezerken, birçok ünlü yönetmenin ödüllü filmleri Mardin’li sinemaseverlerin beğenisine sunacak. Festivalde bu yıl da birçok atölye çalışması yapılacak. Eş zamanlı olarak Erbil’de de ödüllü filmleri sinemaseverlerle buluşturacak olan festival bu anlamda bir ilki gerçekleştirecek. 24-30 Haziran tarihleri arasında gerçekleşecek olan 6. SineMardin Uluslararası Mardin Film Festivali’nin en büyük özelliği ise programına bir film festivalini davet ediyor olması. 2. El Film Festivali, kısa film arşivini SineMardin’e açarak kurumsal iş birlikteliğini önümüzdeki yıllarda daha ileriye götürecek bir süreci başlatacak.

Aynı zamanda, ülkemizde film festivallerinin yapısal ve etik sorunlarının dile getirileceği bir basın toplantısıyla duyurulacak olan bu iş birlikteliği bir film festivalleri birliği oluşturulması gerekliliğini bir kez daha vurgulayacak.”

Fırat, SineMardin’in bu yılki festival afişinin Harun Antakyalı tarafından tasarlandığını, özgür figür tarzıyla metropol ve otorite kavramları üzerine çalışmalar yapan Antakyalı’nın, festival sürecinde Mardinli genç sanatçılarla söyleşi yapacağını vurguladı.

Yeni nesil İran sinemasının önde gelen yönetmenlerinden Bahman Ghobadi’nin de SineMardin’e konuk olacağını belirten Fırat, özel bir programla dört filmi gösterime sunulacak olan Ghobadi’nin, son filmi ‘No One Knows About Persian Cats’in Mardinli sinemaseverle buluşacağını kaydetti.

ayrıntılı bilgi için : http://www.sinemardin.com.tr/

Yorumlar

 

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up