Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

“Bahar Çiçekleri Yerine Beyaz Kar”

Yayınlandı

tarihinde

Aliya İzzetbegoviç’ in  “hayatımda yaptığım en zor iş” diye nitelendirdiği, ‘Bosna’ nın Lozanı’ olarak da bilinen Dayton Barış Antlaşmasıyla (14 Aralık 1995), Bosna’ da savaş sona ermişti. Fakat savaş, hem ruhlarda, hem içtimâiyatta uzun süre kalacak izler bırakacaktı. Yönetmenin film ismini ‘kar’ (snijeg) olarak seçmesi bir hayli mânidar. Belki de kar’ ın temizleyiciliğine ve hafifliğine rağmen temsil ettiği celâle atfen bu ismi seçmiştir.

İlk uzun metraj filmi  ‘Snijeg’ ile izleyiciyi filmin ismi ile müsemmâ bir yalınlıkla selamlıyor Aida Begic. 1997 yılında Bosna’ da küçük bir köyde reçel ve turşu yaparak geçinmeye çalışan birkaç kadın, yaşlı bir adam ve annesiz babasız kalmış çocuklar etrafında savaşın hiçbir zaman silinemeyecek izlerini sessiz sakin bir şekilde yansıtıyor izleyiciye. Valery’ nin Bresson hakkında dediği gibi: “Mükemmelliğe ancak, bilinçli bir abartmaya yol açacak her türlü araçtan vazgeçenler erişebilir.” Abartılı efekt ve müziklerden uzak durarak da bir savaş sonrası hâlinin yansıtılabileceğinin güzel örneklerinden biri Snijeg. Savaşta akıbetlerinin ne olduklarını bilmedikleri eşlerinin, akrabalarının taklidini yapan kadınların ve eski mutlu günlerden birkaç fotoğrafın filmi.

eşini gaib eyleyen bir kuş gibi kar / gibi kar / geçen eyyâm-ı nevbaharı arar.”

Film esasen, durağan bir köy yaşantısıyla ilerliyor ve hemen her karakterin hayatına inceden dokunuyorsa da Alma’ nın etrafında dönüyor. Alma, köydeki kadınların en genci olsa da hepsinin saygı duyduğu ve fikirlerine değer verdiği, en ümitvâr kadın. Yaptığı turşu ve reçellerle hayatlarını idâme ettireceklerine inanıyor. Köyde kalmış iki erkekten yaşlı olanı, imâmet vazifesini de üstleniyor, sabah namazları kılınıyor cemaatle ve Asr Sûresi okunuyor. Filmin mesajıyla okunan ayet-i kerimeler paralellik gösteriyor.

“Asra yemin olsun ki, insan mutlak bir hüsranda”

Konuşmayan ve korkan, saçları çabucak uzayan çocukla yönetmen ne anlatmak istedi bilemiyoruz.  Sinema bir rüyadır ve rüyada normal olan anormal, anormal olan normal görünebilir. Tarkovski’ nin, Kurban filmindeki bozuk paraların anlamını soran birine; “Nereden bileyim? Rüyalarda böyle şeyler vardır işte” dediği gibi. Dedesinin çocuğa okuduğu ayet-i kerimelerin de (Bakara 151- 154 arası) yönetmenin vermek istediği mesajı doğrudan hızlandırdığı bir gerçek.

Fezkurûnî ezkurkum veşkurû lî ve lâ tekfurûn. [O halde anın Beni, anayım sizi; Bana şükredin, nankörlük etmeyin.]

Sahnelerin haftanın günlerine bölünmüş olması; olay bütünlüğünü ve düzeni, zamanın yavaş ilerleyişini göstermesi açısından oldukça yerinde bir detay olarak göze çarpıyor. Alma’ nın abdest sahneleri, bilhassa tüm oyuncu kadrosunun cemaatle namaz kıldıkları sahneler ise ayrıca ümit vâadedici. Filmin tüm hikâyesini naklederek merakları törpülemek istemiyoruz.

Her ne kadar ki film bir savaş sonrası psikolojisini anlatma gâyesini taşıyorsa da, izleyicide ümitsiz ve negatif bir hâl bırakmıyor.Cenazelerin bulunduğu son sahne dahi böyle.  Nitekim İslam’ da (ve vahiyden beslenen tüm semavi kaynakların asıllarında) drama yer yoktur. Filmde kimse isyankâr değil. Elbette gözyaşı var ve elbette anılar bir bir ziyaret ediyor geride kalanları. Fakat genel perspektifte filmin üslûbu; ancak bir kadın yönetmenin elinden çıkabilecek kadar yalın ve hoş. Onat Kutlar’ ın Sinema Bir Şenliktir kitabındaki “Sinema endüstrisi içinde yer alan en önemli kadın sanatçılar hiç kuşkusuz kameranın arkasındakilerdir. ”  sözlerini doğrular nitelikte. 61. Cannes Film Festivali’ nden ödülle dönmüş olması şaşırtıcı değil. Savaşın izleri devam ederken, her birey kendi iç savaşını da yaşamaya devam ediyor. Alma’ nın memnuniyetsiz kayınvâlidesi, Zehra isimli mutsuz- hırçın kız çocuğu, toprakların satılıp satılmama meselesi gibi. Yaşlı kadının bulduğu her kumaşı ekleyerek dokuduğu kilim, adamın Alma’ ya verdiği ayna ve fırtınada ilk uçan nesnelerden biri olan Unicef bayrağı ise filmin düşündüren ve tâbir edilmeyi bekleyen diğer mecazlarından. Filmin son sahnesi istemsizce yine o meşhur, güzel Kar şiirinden şu dizeleri hatırlattı;

Yuvalarda -yetîm-i bî-efgân!

 Son kalan mâi tüyleri kovalar

 Karlar

Snijeg, yalın ve mübalağasız bir sinema diliyle konuşuyor. Biz de dinlemeye değer buluyoruz. İyi seyirler.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Uncategorized @tr

Corporate Marketing 101

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The purpose of corporate marketing https://www.marketcorporate.com/swot-analysis-for-corporate-marketing/ is to support a company make a positive influence on its consumers. This can be attained by using a broad range of marketing methods. One of these strategies is marketing and advertising. This form of advertising is most effective when it actually gets to a broad readership. The aim of company branding should be to develop a picture that symbolizes the business’s customs, values, and mission. Having a clear manufacturer voice can help establish a brand’s personality.

Business marketing relies upon customer knowledge. It aims to meet the needs of prospective clients. The first step is always to identify the persona of your customers. Consequently, tailor the strategy to match their needs. You can do this by mailing satisfaction surveys to consumers and considering the experience that were there with the company. Other ways to differentiate your small business include providing exclusive products, adopting a certain communication design, or using a versatile design. However , the very best method of business marketing is usually to build a strong reputation within a niche market.

Another important aspect of company marketing is a communication design. To make your customers feel like they’re speaking to best friends, consider adopting a casual language. For example , Netflix talks to its social websites followers as though they’re their finest friends. To get a better client experience, use language that resonates with your customers. You can even make your provider memorable by providing distinctive products, different communication, or a distinctive style. Try to copy the strategies of your competitors and use the own creativity to stay ahead of the rest.

Okumaya Devam Et

Festivaller

10. Malatya Uluslararası Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu

En İyi Film ödülü “Çatlak” filmine verildi.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Bu sene 10. kez geçekleşen “Malatya Uluslararası Film Festivali”, düzenlenen ödül ve kapanış gecesiyle sona erdi.

Malatya Valiliği, Büyükşehir Belediyesi, Battalgazi ve Yeşilyurt ilçe belediyelerinin iş birliğiyle bu yıl 10’uncusu düzenlenen “Malatya Uluslararası Film Festivali” sona erdi. Malatya Kongre ve Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen ödül töreninde En İyi Film ödülü “Çatlak” filmine verildi.

En İyi Film

Çatlak

En İyi Yönetmen

Selman Nacar – İki Şafak Arasında

En İyi Senaryo 

Fikret Reyhan – Çatlak

En İyi Görüntü Yönetmeni

İlker Berke – Koridor

En İyi Kadın Oyuncu

Emel Göksu – Koridor Ve Ece Çeşmioğlu – Bembeyaz

En İyi Erkek Oyuncu 

Hakan Salınmış – Çatlak

Fahri Kayahan En İyi Müzik Ödülü

Ali Saran – İçimdeki Kahraman

Kemal Sunal Halk Jürisi Ödülü

Lacivert Gece

Ulvi Saran Jüri Özel Ödülü

İki Şafak Arasında

Siyad En İyi Film Ödülü

Çatlak

Fölm-Yön En İyi Yönetmen

Selman Nacar – İki Şafak Arasında

En İyi Belgesel Film

Acı Ve Tatlı

Ulusal Kısa Metraj Jüri Özel Ödülü

Şin (Yas)

Ulusal Kısa Metraj Birincilik Ödülü

Aynı Gecenin Laciverti (Aa)

Okumaya Devam Et

Hollywood

“Tom Hardy” The Matrix: Resurrections Filminde

Jessica Henwick açıkladı!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

The Matrix: Resurrections oyuncularından Jessica Henwick, “Tom Hardy”nin filmde ufak bir cameo ile göründüğünü açıkladı.

Merakla beklenen The Matrix: Resurrections filminde Bugs karakterine hayat veren Jessica Henwick, film hakkında yeni açıklamlarda bulundu. Henwick, Tom Hardy’nin de The Matrix: Resurrections filminde ufak bir cameo ile yer aldığını belirtti.

24 Aralık‘ta sinemalarda gösterime girecek filmin San Francisco çekimleri sırasında, Hardy’nin seti ziyaret ettiği biliniyordu. Hardy‘nin ziyareti sırasında Venom 2 filminin çekimleri için San Francisco’da olduğunu da açıklanmıştı.

İlk defa 1999 yılında vizyona giren ve devam filmleri merakla takip eliden Matrix serisinin dördüncü filmi olacak The Matrix Resurrections‘da Keanu Reeves ve CarrieAnne Moss başrolü tekrar paylaşıyor. Yahya Abdul  Mateen IINeil Patrick Harris, Jonathan GroffChristina RicciJessica Henwick ve Priyanka Chopra Jonas gibi ismler ise filmde Reeves ve Moss‘a eşlik ediyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler