Bizimle İletişime Geçin

Uncategorized @tr

“Bahar Çiçekleri Yerine Beyaz Kar”

Yayınlandı

tarihinde

Aliya İzzetbegoviç’ in  “hayatımda yaptığım en zor iş” diye nitelendirdiği, ‘Bosna’ nın Lozanı’ olarak da bilinen Dayton Barış Antlaşmasıyla (14 Aralık 1995), Bosna’ da savaş sona ermişti. Fakat savaş, hem ruhlarda, hem içtimâiyatta uzun süre kalacak izler bırakacaktı. Yönetmenin film ismini ‘kar’ (snijeg) olarak seçmesi bir hayli mânidar. Belki de kar’ ın temizleyiciliğine ve hafifliğine rağmen temsil ettiği celâle atfen bu ismi seçmiştir.

İlk uzun metraj filmi  ‘Snijeg’ ile izleyiciyi filmin ismi ile müsemmâ bir yalınlıkla selamlıyor Aida Begic. 1997 yılında Bosna’ da küçük bir köyde reçel ve turşu yaparak geçinmeye çalışan birkaç kadın, yaşlı bir adam ve annesiz babasız kalmış çocuklar etrafında savaşın hiçbir zaman silinemeyecek izlerini sessiz sakin bir şekilde yansıtıyor izleyiciye. Valery’ nin Bresson hakkında dediği gibi: “Mükemmelliğe ancak, bilinçli bir abartmaya yol açacak her türlü araçtan vazgeçenler erişebilir.” Abartılı efekt ve müziklerden uzak durarak da bir savaş sonrası hâlinin yansıtılabileceğinin güzel örneklerinden biri Snijeg. Savaşta akıbetlerinin ne olduklarını bilmedikleri eşlerinin, akrabalarının taklidini yapan kadınların ve eski mutlu günlerden birkaç fotoğrafın filmi.

eşini gaib eyleyen bir kuş gibi kar / gibi kar / geçen eyyâm-ı nevbaharı arar.”

Film esasen, durağan bir köy yaşantısıyla ilerliyor ve hemen her karakterin hayatına inceden dokunuyorsa da Alma’ nın etrafında dönüyor. Alma, köydeki kadınların en genci olsa da hepsinin saygı duyduğu ve fikirlerine değer verdiği, en ümitvâr kadın. Yaptığı turşu ve reçellerle hayatlarını idâme ettireceklerine inanıyor. Köyde kalmış iki erkekten yaşlı olanı, imâmet vazifesini de üstleniyor, sabah namazları kılınıyor cemaatle ve Asr Sûresi okunuyor. Filmin mesajıyla okunan ayet-i kerimeler paralellik gösteriyor.

“Asra yemin olsun ki, insan mutlak bir hüsranda”

Konuşmayan ve korkan, saçları çabucak uzayan çocukla yönetmen ne anlatmak istedi bilemiyoruz.  Sinema bir rüyadır ve rüyada normal olan anormal, anormal olan normal görünebilir. Tarkovski’ nin, Kurban filmindeki bozuk paraların anlamını soran birine; “Nereden bileyim? Rüyalarda böyle şeyler vardır işte” dediği gibi. Dedesinin çocuğa okuduğu ayet-i kerimelerin de (Bakara 151- 154 arası) yönetmenin vermek istediği mesajı doğrudan hızlandırdığı bir gerçek.

Fezkurûnî ezkurkum veşkurû lî ve lâ tekfurûn. [O halde anın Beni, anayım sizi; Bana şükredin, nankörlük etmeyin.]

Sahnelerin haftanın günlerine bölünmüş olması; olay bütünlüğünü ve düzeni, zamanın yavaş ilerleyişini göstermesi açısından oldukça yerinde bir detay olarak göze çarpıyor. Alma’ nın abdest sahneleri, bilhassa tüm oyuncu kadrosunun cemaatle namaz kıldıkları sahneler ise ayrıca ümit vâadedici. Filmin tüm hikâyesini naklederek merakları törpülemek istemiyoruz.

Her ne kadar ki film bir savaş sonrası psikolojisini anlatma gâyesini taşıyorsa da, izleyicide ümitsiz ve negatif bir hâl bırakmıyor.Cenazelerin bulunduğu son sahne dahi böyle.  Nitekim İslam’ da (ve vahiyden beslenen tüm semavi kaynakların asıllarında) drama yer yoktur. Filmde kimse isyankâr değil. Elbette gözyaşı var ve elbette anılar bir bir ziyaret ediyor geride kalanları. Fakat genel perspektifte filmin üslûbu; ancak bir kadın yönetmenin elinden çıkabilecek kadar yalın ve hoş. Onat Kutlar’ ın Sinema Bir Şenliktir kitabındaki “Sinema endüstrisi içinde yer alan en önemli kadın sanatçılar hiç kuşkusuz kameranın arkasındakilerdir. ”  sözlerini doğrular nitelikte. 61. Cannes Film Festivali’ nden ödülle dönmüş olması şaşırtıcı değil. Savaşın izleri devam ederken, her birey kendi iç savaşını da yaşamaya devam ediyor. Alma’ nın memnuniyetsiz kayınvâlidesi, Zehra isimli mutsuz- hırçın kız çocuğu, toprakların satılıp satılmama meselesi gibi. Yaşlı kadının bulduğu her kumaşı ekleyerek dokuduğu kilim, adamın Alma’ ya verdiği ayna ve fırtınada ilk uçan nesnelerden biri olan Unicef bayrağı ise filmin düşündüren ve tâbir edilmeyi bekleyen diğer mecazlarından. Filmin son sahnesi istemsizce yine o meşhur, güzel Kar şiirinden şu dizeleri hatırlattı;

Yuvalarda -yetîm-i bî-efgân!

 Son kalan mâi tüyleri kovalar

 Karlar

Snijeg, yalın ve mübalağasız bir sinema diliyle konuşuyor. Biz de dinlemeye değer buluyoruz. İyi seyirler.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik
Yorum Yapmak İçin Tıkla

Cevap Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Günün Haberi

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Tören 25 Nisan’da!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

93. Oscar Ödül Töreni Tren Garında Düzenlenecek

Adayları geçtiğimiz gün belli olan 93. Oscar Ödülleri’nin merakla beklenen ödül töreni tren garında düzenlenecek.

Geçtiğimiz haftalarda seyirci katılımıyla düzenleneceği açıklanan 93. Oscar Ödül Töreni‘nin bir kısmı tren garında gerçekleşecek. 25 Nisan tarihinde düzenlenmesi planlanan töreninin, COVID-19 önlemleri kapsamında bu karara varıldığı da yapılan açıklamalar arasında.

Törenin geleneksel olarak yapıldığı Dolby Tiyatrosu‘nun yanında Los Angeles şehir merkezindeki geniş tren garında (Union İstasyonu) düzenleneceği, Sinema Sanatları ve Bilimleri Akademisi Başkanı David Rubin tarafından e-posta ile açıkladı.

Salgın hastalıktan korunmak için geniş boşlukları ve mekanları mercek altına alan akademi, seyirci katılımı ile gerçekleşecek olan törenin detayları hakkında henüz açıklamada bulunmadı.

Okumaya Devam Et

Film

Emma Corrin’in Yeni Projesi Belli Oldu

Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek.

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Emma Corrin'in Yeni Projesi Belli Oldu

The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parlayan Emma Corrin’in gelecek projesi belli oldu.

Son zamanların dikkat çeken oyuncularından Emma Corrin‘in yeni projesi belli oldu. Konuşulan isim, D. H. Lawrence tarafından 1928 yılında yayınlanan Lady Chatterley’s Lover kitabının film uyarlamasında başrolü üstlenecek. Pennyworth dizisi ile güzel bir çıkış yakalayan Emma Corrin, Netflix’in çok sevilen ödüllü dizisi The Crown’ın 4. sezonunda hayat verdiği Prenses Diana rolüyle parladı.

Daha önce bir kere sinemaya, bir kez de diziye uyarlanan kitabın yeni film uyarlamasını, Laure de Clermont-Tonnerre yönetecek. Filmin senaryosunu ise Life of Pi’nin senaristi David Magee kaleme alacak.

Detaylı bilgilerin henüz açıklanmadığı film, doğuştan varlıklı bir aileden gelen talihli Lady Chatterley adındaki genç bir kadının yaşadıklarına odaklanacak. Şimdiden meraklandıran film, evlendiği adama evlendikten sonra aşık olan Lady Chatterley’nin avcı bir adamla yaşadığı aşkı ekranlara taşıyacak.

Okumaya Devam Et

Liste

Amazon Prime’da Kaçırılmaması Gereken 10 Dizi

En iyiler!

Yayınlandı

tarihinde

tarafından

Dünya genelinde 150 milyon abonesi olan, köklü stream platformu Amazon Prime’da kesin izlemeniz gereken 10 diziyi listeledik. İyi seyirler!

Community (2009–2015) IMDb 8,5

Diplomasının sahte olduğu ortaya çıkan Jeff Winger üniversiteye geri gönderilir ve burada en az kendisininki kadar şüpheli geçmişe sahip öğrenci ve öğretmenlerle tanışır. Lisans diploması iptal edilen avukat Jeff Winger, üniversiteye geri döner ve burada birkaç tuhaf tiple bir çalışma grubu kurar

Upload (2020– ) IMDb 8,0

Upload konusu, yakın geleceği ele alıyor. Dizide sanal gerçeklik hizmeti veren şirketin müşteri hizmetlerinde çalışan Nora ve arkadaşı Nathan’ın yaşadıklarını anlatılıyor.

Yakışıklı ve parti sever Nathan, kendi sürdüğü arabanın kaza yapması sonucu ağır yaralanır. Nathan’ın kız arkadaşı Nathan’ı ölümden sonra yaşamı deneyimlemek için Nora’nın çalıştığı sanal gerçeklik şirketindeki sanal gerçeklik dünyasının içine gönderir.

Counterpart (2017–2019) IMDb 8,1

Counterpant, çalıştığı şirkette paralel evrene açılan bir kapı olduğunu keşfeden bir adamın hikayesini konu ediyor. Howard Silk, Birleşmiş Milletler’e bağlı Berlin merkezli bir casusluk ajansında çalışmaktadır. Neredeyse 30 yıldır aynı şirkette çalışan Howard, tam olarak ne iş yaptığını bilmemektedir.

Fleabag (2016–2019) IMDb 8,7

Fleabag dizisinin temelini genç bir kadının insanlar ile olan ilişkilerini anlatması oluşturuyor. Takma isim olarak Fleabag adını kullanan genç bir kadının 30’lu yaşlarını sürdürürken hayatında gerçekleşen olayları aktaran bu dizi Londra’da geçmektedir.

Carnival Row (2019– ) IMDb  7,9

Carnival Row, Pact ve Burgue isimlerindeki iki ülkenin Peri Diyarı’nın hakimi olabilmek için verdiği savaş ile başlıyor. Savaşın kazananı Pact olduktan sonra da periler için zulümle dolu bir yönetime geçiliyor. Mitolojik canlıların insanlardan korktukları için temel özgürlükleri kısıtlanıyor

The Mentalist (2008–2015) IMDb 8,1

Kaliforniya Araştırma Büro’sunda (CBI), Lisbon’ın (Robin Tunney) önderliğinde ve gizemli cinayetleri çözmeye çalışan bir ekibe dahil olur ve kabiliyetini CBI’a verilen davaların sonuca ulaştırılması için kullanır. Fakat artık hayattaki tek amacı, karısı ve kızını öldüren Red John’dan intikamını alabilmektir.

 The Marvelous Mrs. Maisel (2017– ) IMDb 8,7

The Marvelous MrsMaisel 1960’lı yıllarda, New York City’de geçiyor. Şehrin lüks semtlerinden birinde eşi ve iki çocuğuyla birlikte yaşayan Miriam “Midge” Maisel hayatta istediği her şeye sahiptir. Ancak bir gün tesadüf eseri, hiç bilmediği bir yeteneğe sahip olduğunu keşfeder ve bu gelişme hayatını derinden sarsar.

The Americans (2013–2018) IMDb 8,4

The Americans; Soğuk Savaş döneminde 1980’li yılların başlarında, Ronald Reagan’ın ABD başkanlık koltuğuna geçmesinin hemen ardından; Washington, DC’de bir banliyöde çevreye iki Amerikalı görünümü veren ancak gerçekte iki KGB ajanı olan evli bir çiftin hikâyesini anlatıyor

Hannibal (2013–2015) IMDb 8,5

Dr. Hannibal Lecter’ın çaylak FBI ajanı Clarice Starling’in büyük hatası sonucu hücresinden kaçışının üzerinden yedi yıl geçmiştir. Dr. Lecter, bu kaçışının ardından Floransa’ya gidip yerleşmiş hayatın tadını çıkarmaktadır; fakat Clarice Starling hala Dr. Lecter ile yedi yıl önce en yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu tehlikeli deliler koğuşunda yaptığı görüşmeyi unutmamıştır.

Dr. Lecter’ı unutmayan biri daha vardır: Mason Verger. Dr. Lecter’ın eski bir kurbanı olan Mason Verger onun elinden güçlükle kurtulmuştur. Verger domuz besiciliğiyle kendine bir imparatorluk yaratmıştır ve de Dr. Lecter’dan intikam alma duygusuyla yanıp tutuşmaktadır. Dr. Lecter yüzünden bir soluk makinesine bağlı yaşamak zorunda kalan Verger’in zenginliği sayesinde elinde çok geniş imkanlar vardır ve kendi kurduğu dünyada en ufak bir hareketi bile hissetmektedir. Mason Verger sonunda Dr. Lecter’ı nasıl tuzağa düşüreceğini bulur. Dr.Lecter’a onun için dünyanın en değerli ve en zarif yemini sunacaktır. Verger’in bu yemi Dr. Lecter’a sunmasında Clarice Starling’i kendinde bir saplantı haline getiren FBI başmüfettiş yardımcısı Paul Krendler da ona yardım edecektir.

Mozart in the Jungle (2014–2018) IMDb 8,2

Mozart in The Jungle’ın konusu New York Senfoni Orkestrası’nın emektar Şefi Thomas’ın yerine dönemin en başarılı, genç şefi Rodrigo’yu getirmesi üzerine şekilleniyor. … Bunların yanında New York Senfoni Orkestrası’nda yer almak için can atan obuacı Hailey’in hayatı dizide anlatılıyor.

Okumaya Devam Et
Sponsorlu İçerik

Popüler