Bağımsızlık Savaşı Temalı Filmler

Liste Manşet

İnsanlık tarihinin her döneminde ülkelerin birbirleriyle hatta ülke içerisindeki vatandaşların kendi devletine karşı vermiş olduğu bağımsızlık mücadelesi tarih kitaplarında yerini almıştır. İnsanlık tarihini etkileyen, ülkelerin sınırlarını değiştiren bu mücadeleler tarih kitaplarına etkisi kadar sinemaya da büyük ölçüde yansımıştır. Bağımsızlık mücadelelerinin beyaz perdeye taşındığı hikayeleri sizler için hazırladık. İyi seyirler.

Vatansever (2000) – The Patriot / IMDb 7,2

Yedi yıl savaşlarına katılmış ve ailesini huzur içinde yaşatabilmek için savaşmaya yeminli olan eski bir asker. Britanyalılar evine kadar gelip de ailesini tehdit etmeye başlayınca, sevdiklerini korumanın yolunun, bağımsızlık mücadelesinden geçtiğini anlayan Benjamin Martin (Benjamin Martin) yanına oğlunu da alarak savaşa katılır. 

Özgürlük Rüzgârı (2006) – The Wind that Shakes the Barley / IMDb 7,5

2006 yılında Cannes’da Altın Palmiye kazanan Ken Loach imzalı film; İrlanda Cumhuriyeti’nin ve Kuzey İrlanda’nın bağımsızlıklarına kavuşmasıyla sonuçlanan olayları anlatıyor. “İrlandalı Cumhuriyetçiler” örgütüne katılarak direniş mücadelesi veren, İngilizlerin zulmünden bıkan iki kardeş, barış anlaşması imzalandıktan sonra ayrı saflarda yer alırlar.

Özgürlük Yürüyüşü (2014) – Selma / IMDb 7,5

1965’te Alabama eyaletinin Selma kentinden, eyalet başkentine giden 87 km’lik yolda siyahiler, Amerika Birleşik Devletleri tarihine geçen üç protesto yürüyüşü gerçekleştirir. Dr.Martin Luther King’in öncülük ettiği bu yürüyüşler, kamuoyunu harekete geçirir ve dönemin Başkanı Johnson’ın, ‘Oy Hakkı Kanunu’nu çıkarması, Amerika’daki değişimi tetikler. 

Germinal (1993) / IMDb 7,1

Madende çalışarak geçimini sağlayan sıradan bir adam. Yakın arkadaşıyla birlikte maden işçilerinin içerisinde bulunduğu zorlu çalışma şartlarını iyileştirmek için yeni bir madenciler sendikası kuran adam, büyük bir grev organize eder. Elele verip bir araya gelen işçiler devasa bir mücadele başlatır.

Fury (2014)/ IMDb 7,6

1945 yılının Nisan ayı. İkinci Dünya Savaşı’nın son ayları. 300 düşman askeriyle karşılaşan ve tüm imkansızlıklara rağmen 24 saat boyunca onlarla savaşmak zorunda kalan küçük bir müfreze; Nazi Almanya’sı birliklerinin kuşatması altındaki bölgeden sağ salim çıkabilmek için zorlu bir mücadeleye girişirler.

Mandela: Özgürlüğe Giden Uzun Yol (2013) – Mandela: Long Walk to Freedom / IMDb 7,1

Güney Afrika’daki ırkçı beyaz rejime karşı yürüttüğü mücadele nedeniyle hayatının 27 yılını demir parmaklıklar ardında geçiren Nelson Mandela, Güney Afrika’nın demokratik seçimlerle iş başına gelen ilk başkanı olmak için zorlu bir mücadele verir ve bedeller öder.

Dunkirk (2017) / IMDb 7,9

Mayıs 1940. Nazi Almanya’sı tarafından kuşatılan, İngiltere, Kanada, Fransa ve Belçika müttefik ordularından müteşekkil 400 bin asker. Almanların hava bombardımanıyla yok etmeyi planladığı, Fransa’nın Dunkirk bölgesinde sıkışan askerler; II.Dünya Savaşı’nın seyrini değiştiren ‘Dunkirk Tahliyesi’nin birer figürüne dönüşür.

Özgürlüğün Bedeli (1996) – Michael Collins / IMDb 7,2

İngiltere’nin asırlardır demir yumrukla yönettiği bir ülke. İrlanda’nın bağımsızlık mücadelesinin kahramanlarından Michael Collins, ‘İrlandalı Gönüllüler’ örgütü ile birlikte İngiliz hükümetine ve baskıcı rejimine karşı çetin bir özgürlük mücadelesine girişir.

Son Umut (2014) – The Water Diviner / IMDb 7,0

Çanakkale Savaşı’na katılan üç oğlunu kaybettiğini düşünen Avusturalyalı bir baba. Savaştan dört yıl sonra; karısının intiharının ardından, Türkiye’ye gelerek oğullarının mezarını arayan babanın; I.Dünya Savaşı sonrası, ülkeler tarafından paylaştırılan Osmanlı topraklarında aradığını bulması pek kolay olmaz. 

Gandhi (1982) / IMDb 8,0

İngiliz sömürüsü altındaki Hindistan’ı bağımsızlığa kavuşturmak için ömrü boyunca mücadele eden bir lider. Tüm zamanların en ilham verici kişiliklerinden biri olan Mahatma Gandhi, “pasif direniş” yöntemini kullanarak, halkını özgürleştirmek için, savaşarak değil barış yoluyla mücadele eder. 

Cesur Yürek (1995) – Braveheart / IMDb 8,3

İskoçya’nın 13. Yüzyıl’da İngiltere’ye karşı verdiği bağımsızlık mücadelesini konu olan sürükleyici bir destan. İskoç halk kahramanı William Wallace’ın, ilk olarak sevdikleri için verdiği mücadele, zaman geçtikçe bir ulusun var oluş mücadelesine evrilir.

Hazırlayan: Mehmet Ali Karga

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up