Bağımsız Türkiye Sineması İzmir Buluşmaları Devam Ediyor

Etkinlikler

Hezarfen Film Galeri

Bağımsız Türkiye Sineması, İzmirli sinemaseverlerin karşısına çıkıyor.

“Bağımsız Türkiye Sineması Buluşmaları İzmir”, Hezarfen Film Galeri’ nin, Türkiye Sinemasının bağımsız filmlerinin yeni örneklerinden oluşturduğu ve İzmir’de gerçekleştirdiği bir sinema etkinliğidir.

Son yıllarda yurt içi ve yurt dışında başarılarıyla adından söz ettiren ancak dağıtım sorunları yaşayan Türk filmlerini ve filmlerin yaratıcılarını izleyiciyle buluşturmak, bu filmler için bir seyirci kitlesi yaratmak bu etkinliğin esas amacıdır.

İzmir’de Hezarfen Film Galeri ve Fransız Kültür Merkezi’nin işbirliği ve Yeni Sinema Hareketi’nin desteği ile gerçekleşecek Bağımsız Türk Filmleri gösterimleri , ‘Yeni Sinema Hareketi’nin başlattığı, Bağımsız Türkiye Sinemasının seyirci ile buluşmasını sağlamak amaçlı bir destekleme projesidir.

Bağımsız Türkiye Sineması Buluşmaları İzmir, ayda bir kez olmak üzere, Fransız Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek gösterim ve söyleşiler ile izleyicilere sunulacak. Gösterimlere giriş ücretsiz olacak.

Bir yıl süresince devam edecek, İzmir’deki gösterimlerin sonunda seçki içerisinden seçilecek üç filme Fransızca alt yazı desteği verilecek.

Nisan, Mayıs, Haziran 2014 Buluşmaları Tarihleri:

2 Nisan 2014 Çarşamba, saat 20:00 Köksüz

28 Mayıs 2014 Çarşamba, saat 20:00 Mavi Dalga

25 Haziran 2014 Çarşamba, saat 20:00 Hayatboyu

Gösterimlerin ardından filmlerin yönetmenleri ile söyleşi gerçekleşecektir.

Gösterimler İzmir Fransız Kültür Merkez’inde olacak.

 Köksüz

Köksüz / Nobody’s Home 

Tarih: 2 Nisan 2014

Yapım Yılı: 2012

Yapım Ülkesi: Türkiye

Süre: 81 dk.

Yönetmen: Deniz Akçay Katıksız

Oyuncular: Ahu Türkpençe, Lale Başar, Savaş Alp Başar, Sekvan Serinkaya, Mihriban Er, Melis Ebeler

Filmin Konusu

Nurcan, kocasının ölümünden sonra üç çocuğu ile baş başa kalır; büyük kızları Feride, ailede baba rolünü üstlenmek zorunda kalır. Zaten tutunacak bir dala ihtiyacı olan Nurcan bu duruma dört elle sarılır, Feride’yi neredeyse kocası yerine koyar ve tüm sorumluluğu ona yıkar. Babasına taparcasına hayran olan evin tek erkeği 17 yaşındaki İlker, evdeki idarenin ablasına geçmesine tepki olarak hızla aileden uzaklaşır. Ergenlik çağında, ailesine en ihtiyaç duyduğu zamanda ne annesine ne ablasına yaklaşabilen evin en küçüğü Özge ise bir kenarda unutulur ve varlığını hatırlatabilmek için çaba harcar durur. Feride´nin evin yükünden bunalıp, kendisiyle evlenmek isteyen Gülağa’nın teklifini çıkış yolu olarak görüp kabul etmesiyle evdeki dengeler alt üst olur.

 

 Mavi Dalga

Mavi Dalga / The Blue Wave

Tarih: 28 Mayıs 2014

Yapım Yılı: 2013

Yapım Ülkesi: Türkiye, Almanya, Hollanda, Yunanistan

Süre: 98 dk.

Yönetmen: Zeynep Dadak, Merve Kayan

Oyuncular: Ayris Alptekin, Onur Saylak, Barış Hacıhan, Albina Özden, Nazlı Bulum, egüm Akkaya , Sefa Tokgöz, Fehime Seven, Derya Durmaz, Cüneyt Yalaz, Sude Aslantaş

Filmin Konusu

Yaz boyunca görüşemeyen Deniz ve arkadaşlarının birbirlerine anlatacakları çok şey vardır. Son sınıftaki erkeklerin boyu ansızın uzamış, yeni albümler piyasaya çıkmış, Balıkesir’e doğalgaz gelmiştir. Ama aynı zamanda hiçbir şey değişmemiştir sanki. Anne babaları iş güç derdindeyken, Deniz ve arkadaşlarının üniversite tercihi konusunda kafaları hâlâ karışıktır. Günlük hayatın rutin telaşı içinde bir yandan gelecek planları yapar bir yandan da ergenliklerinin en çetrefil dönemini yaşarlar. Kaya’yla yakınlaşıyor olsa da Deniz’in aklı hâlâ rehberlik hocası Fırat’tadır. Arkadaşlarına bunun “her zamanki gibi bir şey” olmadığını kanıtlamak ister. Hem arkadaşlarının gelecek tasarılarından, hem de anne babasının mevcut durumlarından farklı bir hayatı arzular Deniz… Kimsenin bilmediği bir şarkı, umutsuz bir aşk, yalnızlık… İstanbul yerine Ankara, fen yerine sosyal bilimler… Başka bir dünya ama neresi?

Hayatboyu

Hayatboyu / Lıfelong

Tarih: 25 Haziran 2014

Yapım Yılı: 2013

Yapım Ülkesi: Türkiye, Almanya, Hollanda

Süre: 108 dk.

Yönetmen: Aslı Özge

Oyuncular: Defne Halman, Hakan Çimenser, Gizem Akman, Onur Dikmen

Filmin Konusu

Ela saygın bir sanatçı, Can ise başarılı bir mimar. İstanbul’un en seçkin semtlerinden birinde, mimari tasarımını Can’ın yaptığı konforlu bir evi paylaşmaktalar. İlişkilerindeki tutku artık sönmüş olsa da karşılıklı saygı ve ilgi, beraberliklerinin sürmesini sağlıyor. Ta ki Ela bir gün Can’ın bir telefon konuşmasına kulak misafiri oluncaya dek…

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up