BAFTA’da Irkçılık Tartışmaları Alevlendi

Hollywood Manşet

Geçen yıl Oscar töreni için yapılan ırkçılık eleştirisi, bu yıl BAFTA ödülleri adayları açıklandıktan sonra yeniden alevlendi. Sosyal medyada #BAFTASoWhite (BAFTA çok beyaz) etiketi kullanılarak eleştirel yorumlar yapıldı.

Geçen yılki Oscar ödülleri sonrasında “Oscar çok beyaz” tartışmasının ardından şimdi de BAFTA (İngiliz Film ve Televizyon Sanatları Akademisi) ödülleri için benzer bir tartışma başladı. Önceki açıklanan BAFTA adayları için sosyal medyada ırkçılık tartışması yeniden gündeme geldi. Erkek ve kadın oyuncu adaylarının hepsinin beyaz olması, siyahilerin aday listesine girememesi eleştirilere neden oldu.

nathalie-portman-jackie-sinefesto

En iyi kadın oyuncu dalında Amy Adams, Emily Blunt, Emma Stone, Meryl Streep ve Natalie Portman aday olurken; ‘Fences’ filmindeki rolüyle “En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu” seçilen Viola Davis ya da Octavia Spencer’ın aday listesinde yer almaması dikkat çekti.

“En İyi Erkek Oyuncu” adayları ise Andrew Garfield, Casey Affleck, Jake Gyllenhaal, Ryan Gosling ve Viggo Mortensen oldu. “En İyi Yönetmen” adayları arasında Denzel Washington ya da Barry Jenkins’in olmaması da sosyal medya kullanıcılarının eleştirilerine yol açtı.

fences

Twitter kullanıcıları #BAFTASoWhite (BAFTA çok beyaz) etiketi kullanarak, “Geçen yılki Oscar’dan ders çıkarılmamış” benzeri yorumlar yaptı. Spike Lee ve Jada Pinkett Smith, geçen yıl siyahilere yeterince yer vermeyen Oscar Akademisi’ni boykot ederek törene katılmayacaklarını açıklamıştı.

Washington Post gazetesinde önceki yıl yayımlanan bir haberde Hollywood’un en ‘değerli’ aktörlerinin genellikle beyaz ve erkek olduğuna dikkat çekilmişti. Oyuncuların film yapımcılarından istediği paralar gözetilerek yapılan “En değerli 100 oyuncu” listesinin büyük bölümünün beyaz kadın ve erkeklerden oluştuğuna yer verilmişti. Listede yalnızca 6 siyah aktör ya da aktris bulunuyor.

BAFTA adaylarının tüm listesi için tıklayın.

Kaynak: NTV

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up