Bab’Aziz bu akşam TV’de

TV'de Sinema

Tunuslu yönetmen Nacer Khemir’den tasavvufu masalsı bir anlatımla aktaran bir yapım.

Tunuslu yönetmen Nacer Khemir’in çektiği 2005 yılı yapımı Bab’ Aziz tasavvufu masalsı anlatımla aktarıyor. Bu yalın ve mistik yol hikâyesi, müziği ve görüntülerinin yanı sıra, tasavvufi öğelerle bezenmiş ve Mevlana’dan esinlenmiş diyaloglarıyla da dikkatleri çekiyor.

Her 30 yılda bir sufilerin çölün ortasında gerçekleştirdikleri toplantı yerini bulmaya çalışan kör bir derviş olan yaşlı Baba Aziz’in ve torunu İştar çölde bir fırtınaya yakalanmışlardır. Fırtına diner, İştar dedesinin yüzündeki kumları temizler, sonra tutar dedesinin ellerinden, -onun gören gözüdür- onu buluşacağı yere götürürken yol arkadaşı olur.

Aslında tersidir, dedesi tutar İştar’ın ellerinden -onun gören kalp gözüdür- onu buluşacağı yere götüren yol arkadaşı olur. Bu yolda İştar’ın öğreneceği çok şey vardır ve bu yol, uzundur. Çıktıkları uzun çöl yolculuğunda ilginç insanlarla karşılaşırlar. Bu uzun yolda Bab’Aziz ve İştar’a ihtiyarın torununa anlattığı altı farklı hikâye de eşlik edecektir.

Orijinal Adı: Bab’Aziz

Yönetmen: Nacer Khemir

Oyuncular: Parviz Shaminkhou, Maryam Hamid, Hossein Panahi

Bab’Aziz bu akşam 21.30’da 24 TV’de

Yorumlar

 
Sinefesto 2011 yılında kurulan, Türkiye'nin en güncel sinema haber sitesidir.

Yorum yazın

Lütfen gerekli tüm alanları doldurunuz. *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

*

Lost Password

Sign Up